Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Srecan život

Go down 
AutorPoruka
Lejla
Admin
Admin
Lejla



Srecan život Empty
KomentarNaslov komentara: Srecan život   Srecan život Icon_minitimeWed May 28, 2008 7:00 pm

O ljudi, bojte se Allaha, izvršavajte Njegove naredbe a klonite se Njegovih zabrana, pa ćete biti sretni i na ovom i na budućem svijetu. Allah će vam prsa učiniti prostranim, daće vam da okusite slast imana, da budete zadovoljni Njegovom opskrbom i Njegovom odredbom. Svi ljudi na ovom svijetu rade i trude se i svima je u interesu da urede svoj ovosvjetski život. Kaže Uzvišeni: "Mi čovjeka stvaramo da se trudi". (El-Beled, 4.) Tj. da podnosi poteškoće i iskušenja, ...

... jer nedaće, bolovi, tuga, siromaštvo, izbjeglištvo i razni vidovi patnje su sastavni dio ovosvjetskog života. Briga za djecom, za stanom i poslom, smrt rodbine i prijatelja, su isto tako, neminovnosti u životu svakog čovjeka, a da i ne govorimo o onima koji prekorače granicu dozvoljenog pa se odaju grijesima te dožive negativne posljedice od upotrebe droga, alkohola, prostitucije, tako da postaju potišteni, opterećeni, imaju veoma teške dane. Takvi ostavljaju namaz i ostale obaveze prema Allahu a čine ono što je zabranjeno. Kaže Uzvišeni:"A onaj ko okrene glavu od Knjige Moje, taj će teškim životom živjeti i na Sudnjem danu ćemo ga slijepa oživjeti". (Ta-ha, 124.)

"Onome ko se bude slijepim pravio da ne bi Milostivog veličao, Mi ćemo šejtana natovariti, pa će mu on nerazdvojni drug postati". (Ez-Zuhruf, 36.)

"Teško onima čija su srca neosjetljiva kad se spomene Allah, oni su u pravoj zabludi". (Ez-Zumer, 22.)

Svaki čovjek na zemaljskoj kugli želi sreću i nastoji doći do nje. Ljudi mogu biti različiti po vjeri, po rasi, ali postoji jedno svima zajedničko:- težnja za srećom. Put ka sreći je pun prepreka i malo je onih koji pronađu pravi put do istinske sreće. Mnogi zalutaju na tom putu pa traže sreću u imetku, misleći da ako dođu do novca, pokretne i nepokretne imovine, imaće i sreću. Misle, sretan je onaj ko ima puno novca u banci. Sretan je onaj ko ima veliko imanje i zarade. Istina je da imetak ne donosi sreću, sa njim su brige. Brige su kada se sakuplja imetak, nakon toga puno brige da bi se očuvao imetak i investicije, a potom nemir i strah da se ne izgubi ili upropasti i da ne postane siromašan. Jedan od najvećih privida sreće je bogastvo. Koliko ima milijardera koji strahuju za svoj imetak, osjećaju nemir. Boje se da ne dođe do političkih promjena, ili da neko ne ukrade to bogastvo. Brinu se za imetak koji od njih ne može otkloniti ni bolest, ni smrt, ni druge vidove problema. Ne može ih otkupiti od Allahove kazne, ako su nevjernici, griješnici. Kaže Uzvišeni za nevjernika, Umejje b. Halefa, i njemu slične, da će reći na Sudnjem danu:
"Bogastvo moje mi nije od koristi". (El-Haqqa, 28.) Koliko je imućnih ljudi kidnapovano i ubijeno radi imetka? Koliko ih ne može uživati u svom imetku, niti slobodno hodati, niti putovati kako hoće, ne može mirno spavati?

Ima onih koji traže sreću u slavi na polju sporta, muzike, filma i sl. Takve osobe žive pod stalnim stresom i brigama zbog neizvjesnosti na putu slave. A kada slave nestane, šta se onda desi? Puno svijeta ih vrlo brzo zaboravi, a drugi ih napadaju, pa čak i proklinju, kada shvate da su ih godinama vodili putem stranputice, da su ih pozivali na grijeh, na zao i nevaljali put. Koliko je samo primjera iz našeg doba da mnogi sportisti koriste doping radi postizanja što boljih rezultata, a nakon toga prelaze na drogu i samouništenje. Koliko je pjevača i glumaca koji, nakon što slave nestane, tako bijedno, napušteni od svih, umiru u samoći?

Ima onih koji misle da je sreća u diplomi, u zvanju, u visokim položajima. Ovo je prividna sreća koja može uzrokovati oholost, omalovažavanje drugih, skretanje sa pravog puta. Jedna doktorica je nakon dugog školovanja i postizanja diplome rekla: "Uzmite moju diplomu i dajte mi supruga! -Toliko sam željela da mi kažu doktorice, eto – postala sam doktorica, a šta od toga imam? Recite onoj koja u meni gleda uzor da sam danas ja za žaljenje. Sve što želim je da prigrlim svoje dijete, ali ga novcem ne mogu kupiti!"

Mnogi misle da su visoko obrazovane osobe jako sretne, ali sreća nije samo u tome, čak se veoma često iza toga krije tuga i bol. Mnoge veoma razvijene zemlje, sa visokoobrazovanim kadrovima, žive u teškom psihološkom naboju bez obzira na prividno bogastvo. Skandinavske zemlje spadaju u najimućnije evropske zemlje ali imaju najveći procenat samoubistava. Švedska prednjači po pitanju standarda ali prednjači i po samoubistvima, vodeća je zemlja u svijetu po procentu samoubistava. Zastrašujući su podaci navedeni u izvještaju američkog ministarstva pravde da se nakon svakih osam minuta u Americi desi po jedno silovanje djevojke.

Tri četvrtine njemica osjećaju strah i nesigurnost prilikom boravka izvan kuće. Zbog čega? Dobro razmisli o odgovoru na ovo pitanje!

Visoki položaj može biti uzrok propasti čovjeka. Takvi žive u stalnom nemiru i strahu, da ne ostanu bez svojih položaja, a na Sudnjem danu će im to biti veliki teret i tuga.

Dragi muslimani! Nije uzrok nesreće siromaštvo i bolest. Uzroke nesreće navodi Uzvišeni Allah, koji kaže:"A onaj ko okrene glavu od Knjige Moje, taj će teškim životom živjeti i na Sudnjem danu ćemo ga slijepa oživjeti". (Ta-ha, 124.)

Onaj ko nevjeruje, ko čini ružna i nevaljala djela, ko zavidi, ko čini nepravdu, ko potvara čestite, ko je zloban i nemilosrdan, ko jede haram, ko se opija alkoholom i konzumira drogu, on je nesretan. Prošlost i sadašnjost su svjedoci i najbolji argument ovakvoj tvrdnji. Onaj ko se udalji od svog Gospodara, ko uzme ovaj svijet za cilj, sakupljajući njegove plodove na haram način, on na kraju biva nesretan, gubitnik blagodati imana, zadovoljstva i rahatluka u srcu. Dunjaluk, ovaj svijet, i Ahiret, budući svijet, su dva žvrnja, ko približi jedan udalji drugi. Rekao je Poslanik, s.a.v.s.: "Ko osvane a da mu je Ahiret najveća briga, Allah će mu dati bogastvo u srcu i smirenost, a ovaj svijet će mu doći iako ga ne želi. A ko osvane a da mu je ovaj svijet, dunjaluk, najveća briga, Allah će mu dati siromaštvo i rastrojenost, a od ovog svijeta će mu doći samo što mu je propisano".

Mnogi su pokušali, sakupljajući dunjalučke blagodati, pronaći sreću, ali je nisu pronašli. Našli su je u pokornosti Allahu.

"Onome ko čini dobro, bio muškarac ili žena, a vjernik je, Mi ćemo dati da poživi lijep život i, doista, ćemo ih nagraditi boljom nagradom nego što su zasllužili". (En-Nahl, 97.)

Vjernik pronalazi sreću i zadovoljstvo u pokornosti Allahu, u namazu, zikru, postu, sadaki, hadždžu. Kada lijepo, skrušeno, obaviš bilo koju vrstu ibadeta osjetićeš veliko zadovoljstvo i sreću. Kaže Ebu Sulejman Ed-Darani: "Ko bdije na noćnom namazu i zikru više uživa nego onaj ko provodi noći u igri i zabavi". Istinska sreća je u okretanju ka Allahu putem zikra, upućivanja dova i molbi za pomoć samo Njemu. Kaže Poslanik, s.a.v.s.: "Čuvaj Allaha – On će te čuvati. Znaj za Njega u dobru pa će On znati za tebe kada ti je teško. Kada pitaš, pitaj Allaha, a kada tražiš pomoć, traži od Allaha".

Kada se rob približi Allahu, On mu ulije u srce smirenost, zadovoljstvo i sreću. Srce ima bolesti koje može izliječiti samo Allah, ima praznine koje može ispuniti samo povratak ka Allahu i iskren 'ibadet. Srce je ovisno o Allahu zbog dvoga: 'ibadeta i traženja pomoći. Srce nema mira ni zadovoljstva mimo ibadeta, pa čak i kada bi mu se ponudila sva ovosvjetska dobra. Ako Allah ne pomogne svoga roba, ako ga ne uputi, on siromašak nije u stanju doprinijeti sebi dobro niti otkloniti od sebe zlo. To može jedino sa Allahovom pomoći, oslanjajući se na Njega. Inteligencija, posao, ugled, ništa mu ne koristi ako mu Allah nije na pomoći. Kaže Uzvišeni Allah: "Kome Allah ukaže na pravi put, on će pravim putem ići, a koga u zabludi ostavi, ti mu nećeš naći zaštitnika koji će ga na pravi put uputiti". (El-Kehf, 17.)

Dobročinstvo prema drugima, pomoć u otklanjanju poteškoća koje opterećuju druge, materijalnih i psihičkih, su uzroci sreće. Onaj ko otkloni od vjernika ovosvjetsku brigu Allah će od njega otkloniti onosvjetsku brigu. Ko pokrije sramotu muslimana, Allah će mu pokriti sramotu i na ovom i na budućem svijetu. Allah je uz one koji čine dobro, a nagrada slijedi prema vrsti djela koje se čini. Zato, čini dobro ljudima, Allah će ti dobro dati, budi samilostan prema ljudima, saosjećajan u njihovom bolu, pa će ti se Allah smilovati: "Budite milostivi prema onima koji su na Zemlji pa će vam se smilovati Onaj koji je na nebesima!".

Ako oprostiš onome ko ti je nepravdu učinio, ako daš onome ko tebi nije izašao u susret, ako učiniš dobro onome ko se prema tebi loše ponio, postići ćeš sreću. Opraštanje i saosjećanje čiste srce od zlobe, grubosti, neprijateljstva. Čisto i zdravo srce je sretno i zadovoljno.

Zadovoljstvo Allahovom odredbom je takođe jedan od uzročnika sreće. Šta god se dogodi, dobro ili loše, za vjernika je dobro zato što je on zadovoljan Allahovom odredbom. On je svjestan da ono što ga je zadesilo nije ga moglo mašiti, a ono što ga je mašilo, nije ga moglo zadesiti.

"Nikakva se nevolja bez Allahove volje ne dogodi, a On će srce onoga koji u Allaha vjeruje uputiti – Allah sve dobro zna". (Et-Tegabun, 11.)

Za vjernika je sreća - sjećanje na obećanje Milostivog, džennetske blagodati, sve što duša poželi, što se i zamisliti ne može a sve će to biti vječno. Blagodati koje su neprolazne, pripremljene za vjernike koji tamo neće tugovati, bolovati niti i za čim čeznuti.

"I niko ne zna kakve ih, kao nagrada za ono što su činili, skrivene radosti čekaju". (Es-Sedžde, 17.) Ovaj svijet je samo put do Ahireta, onog svijeta. On je prolazan i bezvrijedan da bi ga uzeli kao cilj i svrhu svog života. Na njemu je puno nepravde, nasilja, smutnje. Onaj ko za njega ne vjenča svoje srce bit će sretan. Sreća je u Allahovom zadovoljstvu. Ko okusi slast imana okusio je pravu sreću. Rekao je Poslanik, s.a.v.s.: "Okusio je slast imana onaj ko je zadovoljan da mu je Allah Gospodar, islam vjera, a Muhammed, s.a.v.s., poslanik". (Muslim)

Onaj ko u svom srcu nema zadovoljstva prepun je pohlepe, jede i pije kao što jedu i piju životinje. Istinu je rekao Allahov Poslanik, s.a.v.s.: "Čovjekova sreća je u zadovoljstvu sa Allahovom odredbom, a čovjekova nesreća je u nezadovoljstvu Allahovom odredbom". (Tirmizi)

Omer, r.a., je napisao pismo Ebu Musa El-Eš'ariju, u kome stoji: "Svo dobro je u zadovoljstvu. Ako možeš, budi zadovoljan, a ako ne možeš onda se strpi".

O Allahovi robovi, nemojte se brinuti niti tugovati ako ste čvrsto uz svoga Stvoritelja koji kaže u Hadisi-kudsi: "Ja sam uz moga roba kada misli na Mene. Ja sam sa njim kada Me spomene. Ako Me spomene u sebi, Ja ga spomenem u sebi, a ako me spomene u skupini, Ja ga spomenem u boljoj skupini". (Buhari i Muslim) Istaknuti imami ovog ummeta su rekli: "Kada bi vladari i njihovi sinovi znali kakvu sreću osjećamo i imamo, zbog nje bi se protiv nas borili svojim sabljama".

Šejhu'l-islam, Ibn Tejmijje, je u zanosu svoje sreće i zadovoljstva u vjeri, kada su ga neprijatelji napadali, rekao: "Šta god da urade sa mnom moji neprijatelji po mene je dobro: zatvor je osama sa Allahom, ubistvo je šehadet na Allahovom putu, a progonstvo je putovanje na Allahovom putu".

Uzrok zadovoljstva i sreće je svjesnost da je Allah uvijek uz tebe, pomaže ti i daje pobjedu. Zato, izvršavaj Njegove naredbe a kloni se zabrana, nemoj prelaziti granice dozvoljenog pa će ti Allah podariti uspjeh i pomoć. Čuvaj Allaha pa će te Allah čuvati.

Uzrok sreće je i često spominjaje Allaha, zikr. "A srca se dista, kad se Allah spomene smiruju". (Er-Re'ad, 28.) Uči što češće dove, putem dova se povezuje srce sa svojim Gospodarom. Dova pomaže bolesnom, nesretnom, onome kome se čini nepravda. "Gospodar vaš je rekao:- Pozovite Me i zamolite, Ja ću vam se odazvati!" (El-Mu'min, 60.)

O ti koji žudiš za srećom, dobro se čuvaj svih grijeha, malih i velikih. Grijesi truju srce tako da se razboli, osjeća skučenost, potištenost. Allah izlaže poniženju one koji su Mu nepokorni i na ovom i na budućem svijetu. Grijesi umrtvljuju srce a ostavljanje grijeha ga oživljuje.

O ti koji žudiš za srećom, nemoj se predati šejtanu i biti zadovoljan s poniženjem, nemoj biti na strani zlih. Znaj da imaš Gospodara koji te štiti, koji te pomaže, koji ti oprašta grijehe, koji te upućuje na ispravan put. Nemoj pomagati šejtanu protiv sebe, nemoj biti zadovoljan sa najodvratnijim djelima.

"Mi ćemo, doista, pomoći poslanike Naše i vjernike u životu na ovom svijetu, a i na Dan kad se dignu svjedoci". (El-Mu'min, 51.)

Ko je spasio Junusa iz utrobe ribe i tmina mora? Ko je rastupio more Musau i učinio zemlju suhom da može njime hoditi? Ko je učinio da vatra bude hladna i spas za Ibrahima? Ko je izliječio Ejjuba nakon osamnaestogodišnje, teške bolesti, nakon što mu se meso počelo raspadati, kada su ga svi bližnji i daljnji napustili? Ko se smilovao Muhammedu, s.a.v.s. i spasio ga od mušrika koji su bili nadomak pećine u kojoj je bio on i njegov vjerni prijatelj, kada mu je rekao: "Ne boj se, Allah je s nama!"? (Et-Tewbe, 40.) Ko je omogućio Isa a.s., da progovori u kolijevci nakon što su potvorili njegovu majku, Merjemu, a.s.? Ko je povrati Jusufa, a.s., njegovim roditeljima nakon duge razdvojenosti i patnje? Ko je pomogao siromašne, gladne, malobrojne, čestite Ashabe u borbi protiv mušrika, protiv Kisre i Kajsare? Ko je učinio da krv teče tvojim venama, da napaja tvoj mozak, tvoje ostale dijelove tijela? Ko ti daje zdravlje poslije bolesti? Ko ti daje imetak nakon siromaštva? Ko ti daje sitost nakon gladi? Ko te sastavlja sa porodicom nakon rastanka? Ko ti daje sve blagodati koje imaš pri sebi, sluh, vid, pamet, život, vjeru?

"I ako biste Allahove blagodati brojali, ne biste ih nabrojali". (Ibrahim, 34.)
O ti koji želiš sreću i na ovom i na budućem svijetu, traži je od Allaha, nastoj postići Njegovo zadovoljstvo! Raduj se uspjehu, oprostu i sreći na oba svijeta! Budi uvjeren da je život kratak, a smrt blizu, stoga, nemoj trošiti svoj život na bezvrijedne stvari.

Napisao Aljo ef. Cikotić
Na vrh Go down
 
Srecan život
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» SAVJETI ZA SRECAN BRAK!

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bosnjacki forum :: Drustvo-
Idi na: