Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Stanja stanovnika Dženneta

Go down 
AutorPoruka
Lejla
Admin
Admin
Lejla



Stanja stanovnika Dženneta Empty
KomentarNaslov komentara: Stanja stanovnika Dženneta   Stanja stanovnika Dženneta Icon_minitimeThu Jun 19, 2008 11:56 pm

Jezik kojim će govoriti stanovnici Dženneta


Ibn Ebi Dunja bilježi hadis koji prenosi Enes, r.a., koji kaže da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: „Stanovnici Dženneta će ući u njuga visoki 60 laktova, lijepi kao Jusuf, trideset i tri godine stari, poput Isaa, govorit će jezikom Muhammeda, bit će golobradi, kovrdžave i crne kose.“ Davud ibn el-Husajn bilježi predaju prema kojoj je Ibn Abbas rekao: „Jezik kojim će govoriti stanovnici Dženneta bit će arapski jezik.“ Ukajl kazuje da je Ez-Zuhri rekao: „Jezik kojim će govoriti stanovnici Dženneta bit će arapski jezik.“

Stanovnici Dženneta neće spavati


Ibn Mirdevejh bilježi hadis Džabira, r.a., koji kaže da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: „Spavanje je brat smrti, a stanovnici Dženneta neće spavati.“ Et-Taberani spominje predaju Džabira, r.a., koji kaže da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., upitan da li stanovnici Dženneta spavaju. Vjerovjesnik, s.a.v.s., je na to odgovorio: „Spavanje je brat smrti, a stanovnici Dženneta neće spavati.“

O prelasku iz niže u višu džennetsku deredžu


Imam Ahmed bilježi predaju Ebu Hurejre, r.a., koji kaže da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: „Allah će dobrog roba podići na viši stepen, pa će on upitati: 'Gospodaru moj, čime sam ovo zaslužio?' Allah će mu odgovoriti: 'Tvoje dijete uči dovu za tebe.'“

O prepiranju Dženneta i Džehennema


U oba sahiha zabilježen je i hadis Ebu Hurejre u kojem stoji da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: „Džennet i Džehennem počeli su se prepirati, pa Džennet reče: 'Moj Gospodaru! Kako to da u Džennet ulaze samo siromasi i bijednici?' Na to se Džennet požali: 'Moj Gospodaru! Kako to da u Džehennem ulaze samo oni koji su se oholili i bili nasilnici?' Na to Allah odgovori: 'Ti si Džennete Moja milost, koju dajem kome hoću, a ti si, Džehenneme, Moja kazna kojom kažnjavam koga hoću. I jednog i drugog ću napuniti.' Džehennem se neće napuniti sve dok On svojom nogom ne stane na njega, a on će progovoriti: 'Dosta, dosta!' Tada će se njegovi krajevi sakupljati, zbijati jedan prema drugom, a Allah nikome od svojih stvorenja neće učiniti nepravdu. Što se Dženneta tiče, on se neće prepuniti. Uzvišeni Allah će za njega stvoriti stvorenja, kojim će ga napuniti.“



Ibn Kajjim el-Dževzi
Na vrh Go down
 
Stanja stanovnika Dženneta
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bosnjacki forum :: Islam-
Idi na: