Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Suradnja daija i odraz istog po zajednicu

Go down 
AutorPoruka
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija
Haris



Suradnja daija i odraz istog po zajednicu Empty
KomentarNaslov komentara: Suradnja daija i odraz istog po zajednicu   Suradnja daija i odraz istog po zajednicu Icon_minitimeTue Jun 24, 2008 6:14 pm

Piše: Muhammed b. Salih el-Usejmin, rahimehullahu te'ala
Prijevod: Hajruddin Tahir Ahmetović, prof.

Suradnja da'ija i odraz istog po zajednicu - (Prvi dio)

Nema sumnje da je poziv Allahu, subhanehu ve te'ala, u Allahovoj vjeri na počasnom mjestu. Uzvišeni Allah u Svojoj Knjizi naređuje Svome vjerovjesniku, sallallahu 'alejhi ve sellem, da dostavi ljudima posebnu naredbu: "Reci: 'Ovo je put moj, ja pozivam k Allahu, imajući jasne dokaze, ja, i svaki onaj koji me slijedi ...'" (Prijevod značenja Jusuf, 108)

Vjerovjesniku, sallallahu 'alejhi ve sellem, je naređeno da sve i jedan harf iz Kur'ana dostavi Allahovim robovima, ljudima, međutim, ukoliko bi se radilo o posebnoj naredbi, Allah, subhanehu ve te'ala, posebno bi naglašavao Poslaniku, sallallahu 'alejhi ve sellem, da je dostavi. Naredbi, sličnih spomenutoj, u Kur'anu je mnogo. Npr. riječi Uzvišenog: "Reci vjernicima neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim ..." - "A reci vjernicama neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim ..." (Prijevod značenja En-Nur, 30-31) Takođe, riječi Uzvišenog: "Reci: 'Ja vam ne kažem: 'U mene su Allahove riznice', niti: 'Meni je poznat nevidljivi svijet' ..." (Prijevod značenja El-En'am, 50)

I mnogi drugi kur'anski ajeti. Ono što je bitno, jeste da znamo kada Uzvišeni Allah propiše neku naredbu obraćajući se Svome poslaniku, Muhammedu, sallallahu 'alejhi ve sellem, tada, takva naredba zaslužuje posebnu pažnju. Allah, subhanehu ve te'ala, je rekao Svome vjerovjesniku, Muhammedu, sallallahu 'alejhi ve sellem,u prijevodu značenja: "Reci: 'Ovo je put moj, ja pozivam k Allahu, imajući jasne dokaze, ja, i svaki onaj koji me slijedi...'" Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, kao i prethodna njegova braća, vjerovjesnici i poslanici, pristupio je ovom visokom i časnom zadatku, pozivu u Allahovu vjeru. Međutim, taj poziv je bio sazdan na jasnim dokazima: jasno se znalo čemu se poziva, jasno se znalo ko se poziva i jasno se znalo kojim načinom se poziva. I u svakom pozivu neophodno je posjedovati jasne dokaze o spomenutom. Kada se potpuno jasno bude znalo: čemu se poziva, ko se poziva i kako se poziva, tada takav poziv biva poistovjećen s pozivom Muhammeda, sallallahu 'alejhi ve sellem. U protivnom, ukoliko jedna od spomenute tri stvari bude nedostajala i sam poziv će utoliko biti nepotpuniji.

Dakle, svako onaj koji se smatra sljedbenikom Vjerovjesnika, sallallahu 'alejhi ve sellem, ne smije se zadovoljiti samo njegovim slijeđenjem u određenim 'ibadetima: namazu, zekatu, postu, hadždžu, dobročinstvu roditeljima, održavanju rodbinskih veza, već, neophodno je da takođe bude i misionar, da'ija u Allahovu, subhanehu ve te'ala, vjeru svojim riječima i svojim ponašanjem. Ali, neophodno je da bude učen, tj. da se poduči i da poziva u Allahovu vjeru sa jasnim znanjem. Mora da mu bude potpuno jasno koga poziva u Allahovu vjeru. Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, kada je poslao Mu'aza u Jemen, rekao mu je: "Doista, ti ćeš doći narodu od sljedbenika Knjige ..." (Muslim, 19)

Dakle, upoznao ga je o stanju onih koje on treba da poziva kako bi se pripremio za susret s njima i pri tom susretu spustio se na stepen svakog kojeg bi pozivao u vjeru. Nema sumnje, da razuman insan, vrlo lahko može raspoznati neukog čovjeka od čovjeka koji se inati i oholi, i na osnovu toga svoj poziv prilagoditi. Tako i Uzvišeni Allah kaže, kao što stoji u prijevodu značenja: "I sa sljedbenicima Knjige raspravljajte na najljepši način, -ali ne i sa onima među njima koji su nepravedni..." (El-Ankebut, 46) Dakle, s nasilnicima i nepravednim ne raspravljamo na lijep način, već onako kako odgovara njihovom stanju i njihovom nasilju. Nakon toga, neophodno je da da'ija bude dobro upoznat s načinima poziva u Allahovu vjeru, kako da poziva ljude. Ova stvar mnogo je bitna za da'ije. Kako pozivati ljude? Da li ih pozivati na grub i žestok način, napadajući ih zbog onoga na čemu su i preziranjem onoga što čine, ili pozivati ih blagošću, na lijep način bez osuđivanja onog na čemu su?! Poslušajmo riječi Uzvišenog Allaha upućene Njegovom poslaniku, sallallahu 'alejhi ve sellem: "Ne grdite one kojima se oni, pored Allaha, klanjaju, da ne bi i oni nepravedno i ne misleći šta govore Allaha grdili..." (Prijevod značenja El-En'am, 108)

Svi mi dobro znamo da je grdnja i omalovažavanje mušričkih božanstava potrebna stvar, jer sva ona su lažna božanstva, kao što Uzvišeni kaže: "To je zato što je Allah – istina (postoji), a oni kojima se oni, pored Allaha, klanjaju su ništavni (ne postoje)." (Prijevod značenja El-Hadždž, 62) Omalovažavanje i grdnja nečega što je ništavno, pojašnjavanje i ukazivanje ljudima na njegovu laž, prijeko je potrebna stvar, međutim, ukoliko će to imati za posljedicu veću štetu, a moguće je njegovu ništavnost pojasniti i drugim načinom, tada nam Allah zabranjuje da grdnju i omalovažavanje koristimo kao način otklanjanja spomenute laži. Shodno tome, ukoliko da'ija primjeti nekog čovjeka na djelu kojeg da'ija smatra neispravnim, međutim, dotični čovjek ga smatra ispravnim, nikako nije od ispravnog načina na kojeg je Allah uputio Svoga vjerovjesnika, Muhammeda, sallallahu 'alejhi ve sellem, omalovažavanje i grdnja onoga na čemu je taj čovjek i da'ija će time samo otjerati dotičnog čovjeka od sebe, a možda i tim svojim postupkom, navesti ga da on grdi i omalovažava ono na čemu je da'ija od istine.

Ispravan način je da mu se ukaže i pojasni ono što je istina, jer većini ljudi, naročito onima koji slijepo slijede druge, zbog tog njihovog slijepog slijeđenja i strasti, istina je skrivena, nepoznata. Zbog toga kažem: "Reci istinu i pojasni je!" Nema sumnje da fitra, urođena vjera, neće primiti istinu, jer to je Allahova vjera i Šerijat. I mora neminovno ova istina ostaviti traga na onog koji se poziva. Ne kažem da će odmah, momentalno promijeniti njegovo stanje. To je možda, ponekad rano i očekivati, ali će sigurno, nakon nekog vremena početi djelovati na njega. Počeće razmišljati o onome čemu je pozivan, sve dok mu istina ne postane jasna. Zbog toga, neophodno je da svaki da'ija dobro poznaje koga poziva od ljudi i na koji način. Ova stvar, doista, mnogo utiče na prihvatanje ili odbijanje poziva. Nije nam stran metod pozivanja Allahovog poslanika, sallallahu 'alejh ve sellem.

Poznat nam je slučaj čovjeka pustinjaka koji je došao i u jednom od uglova mesdžida počeo da vrši malu nuždu. Prisutni u mesdžidu su počeli da ga kore zbog njegovog postupka, dok, Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je rekao: "Pustite ga neka završi, ne prekidajte ga!" (Buharija, 6205; Muslim, 284) Nakon što je ovaj čovjek obavio svoju potrebu, Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je naredio da se nečistoća otkloni i sapere vodom, a zatim je pozvao čovjeka. Rekao mu je: "Doista, ovi mesdžidi nisu sagrađeni, i ne dolikuje da se u njima čini nešto poput male nužde ili da se unose druge nečistoće! Oni su sagrađeni radi spominjanja Uzvišenog Allaha, obavljanja namaza i učenja Kur'ana!" (Muslim, 285)

Razmisli o ovom postupku. Šta misliš kakav će prijem imati poziv Allahovog poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem, u čuvanje svetosti mesdžida, na ovako blag i lahak način, kod ovog čovjeka pustinjaka? Doći ćeš do zaključka da će ovaj čovjek prihvatiti poziv, smiriće se i uvidjeti veliku razliku između postupka ashaba, od ukora i grdnje, i Vjerovjesnikovog, sallallahu 'alejhi ve sellem, postupka uz blago podučavanje, usljed čega se prsa šire i srce smiruje. Zatim, strogo je obavezno da se pravi da'ija okiti onim u što poziva, jer ako bude pozivao u istinu, od najveće gluposti je da se on prvi razilazi s tom istinom. Ako pak, bude pozivao u neistinu, onda je to teže i gore.

Dakle, ukoliko se praksa da'ije bude razlikovala od onoga čemu poziva, to će neminovno uticati na neprihvatanje njegovog poziva. Ljudi, doista, posmatraju i prate da'ije na poseban način, ne kao i ostale ljude. Ako vide da'iju da poziva u nešto, a sam on to ne praktikuje, bit će dovedeni u sumnju: je li istina ili ne ono u što on poziva?! Zapitaće sam sebe: "Ako je istina ono čemu ovaj poziva, zašto to onda on ne praktikuje?!" Na taj način, prihvatanje, onoga čemu da'ija poziva, od strane ljudi slabi. Da ne govorimo o velikom grijehu koji ga prati zbog njegovog poziva u što i sam on ne čini: "Zar da od drugih tražite da dobra djela čine, a da pri tome sebe zaboravljate, vi koji Knjigu učite? Zar se opametiti nećete?" (Prijevod značenja El-Bekara, 44)



Nastaviće se in ša Allah...

Link ka izvoru: Saradnja da'ija i odraz istog po zajednicu
Na vrh Go down
 
Suradnja daija i odraz istog po zajednicu
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bosnjacki forum :: Islam-
Idi na: