Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Zasto se zeniti / udati?

Go down 
5 posters
AutorPoruka
shadowless
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija
shadowless



Zasto se zeniti / udati? Empty
KomentarNaslov komentara: Zasto se zeniti / udati?   Zasto se zeniti / udati? Icon_minitimeTue Jun 24, 2008 8:41 pm

Koji je po vama razlog da bi se neko ozenio/udao ?

Koje osobine bi trebala imati osoba da bas nju/njega izaberete?

Za vec ozenjene / udate :zasto ste se odlucili bas za tu osobu, kad i kako?

Ja licno ne razumijem ljude koji kazu necu se nikad zeniti/udavati ili imati djece, pa koja je onda svrha zivota?


Zasto se zeniti / udati? 4ihb4zkzx3[/quote]
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija
Haris



Zasto se zeniti / udati? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto se zeniti / udati?   Zasto se zeniti / udati? Icon_minitimeTue Jun 24, 2008 9:03 pm

Vjerovatno ima svrha života, i van ženidbe Zasto se zeniti / udati? 119833 No sigurno da čovjek ostavljanjem braka pravi jednu veliku prazninu u svome životu.

Razlog zbog čega se ženiti... Oni koji su svoje strasti pokorili Allahu i Poslaniku, sall-Allahu alejhi we selleme, će to raditi zarad nagrade. Plus, čovjek će sebe sačuvati od zinaluka, pogleda i drugih haramluka. Insan će uz sebe neku osobu kod koje će osjetiti smiraj, jer nas je Allah takve stvorio. Insan je takav: mora nekog da voli, i ma potrebu da bude voljen, što je i logično, nije mašina, ima srce. Uz to, čovjek dobije životnog druga, tuge umanji, prepolovi, a uz supružnika je može, in ša Allah, i potpuno ukloniti, a sreću naravno udvostruči. To bi bili neki razlozi... Ono što zasigurno, po meni, ne bi smio da bude razlog jeste: običaj. Jer neki ljudi jednostavno osjećaju pritisak okoline, i to im je glavni motiv.

Šta očekivati od buduće... Vjerovatno iman i islam na prvom mjestu, jer je to neka vrsta garancije dobrog ahlaqa, vjernosti, a i čovjeku će ibadeti lakše pasti. Naravno da će svako očekivati i voljeti da mu supružnik bude lijep, zgodan(a), bogat(a), ugledan(a), OK je to, no to ne treba da bude jedini razlog, jer kad započne sa tim nekim dunjalučkim razlozima, onda to vremenom izblijedi. Vremenom se taj razlog izgubi, i onda nema šta da drži taj brak. A što se nekih stvari posebno tiče, zasigurno je najbolje da budući par ima slične interese, da im se slične stvari sviđaju i slično.
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija
Haris



Zasto se zeniti / udati? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto se zeniti / udati?   Zasto se zeniti / udati? Icon_minitimeTue Jun 24, 2008 9:03 pm

Zahvaljujem na intervjuu. Zasto se zeniti / udati? Icon_biggrin Samo mi je onaj prsten zaruke, vjenčanja šta li up'o u oko. :p
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



Zasto se zeniti / udati? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto se zeniti / udati?   Zasto se zeniti / udati? Icon_minitimeTue Jun 24, 2008 9:07 pm

wooow koliko su nokti na ovoj zhenskoj ruci Zasto se zeniti / udati? Lol

Subhan'Allah

Citat :
Koji je po vama razlog da bi se neko ozenio/udao ?

Za vec ozenjene / udate :zasto ste se odlucili bas za tu osobu, kad i kako?

Ja licno ne razumijem ljude koji kazu necu se nikad zeniti/udavati ili imati djece, pa koja je onda svrha zivota?

1) Razlog da se neko ozheni/ uda je dovoljan u chinjenici shto brak chuva chast jednog vjernika/vjernice. Poslanik s.a.w.s., je u nekoliko navrata preporuchio zhenidbu/udadbu... ili u protvinom post dok se ne steknu uslovi za brak. Ljudska priroda je takva da chovjek ima neke potrebe, koje neozhenjen i neudata uchine bludom da braka nije. Brak Allahovom voljom postaje i neshto vishe od toga "porodicom" . Na takav nachin ljudki rod se odrzhava i nastavlja. Muzh i zhena su jedno drugom odjeca, oni upotpunjavaju jedno drugome karakter. Jedno drugome su oslonac i potpora u zhivotu. Nosioci jedne buduce zajednice .

Shejtan je zakleti neprijatelj vjerniku, a Allah dz.sh., mu je ipak ispunio jednu zhelju a to je da zavodi narod na stranputicu do Sudnjeg dana. Brak je shtit na neki nachin od mnogih stvari. On nam donosi mir, sigurnost...

2) heh, zashto sam se odluchila ? Bjezh' bona...bila mlada i prevarila se Zasto se zeniti / udati? Lol Shalim se... ne zhalim shto mi je on sudjen bio , jer je vjernik elhamdulillah ...dobra je osoba... imamo divnu djecu i brak je po mom mishljenju neshto najljepshe i najharmonichnije. On je poslije imana neshto shto nam najvishe smiruje dushu.

3) Te osobe koje nebi da se zhene/udaju, mora da imaju cuke ili mace... No ipak, njima nije imaan u srce ushao da bi neshto pametnije i rekli.


AAminAA: komentar modifikovan dana: Tue Jun 24, 2008 9:21 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija
Haris



Zasto se zeniti / udati? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto se zeniti / udati?   Zasto se zeniti / udati? Icon_minitimeTue Jun 24, 2008 9:12 pm

Haha, to što spomenu imaju cuke i mace... Kaže š. Ferid jednom na hutbi, spominjući tako neke devijacije sa Zapada, pa kaže kako su ženama dosadili muškarci, pa sad sa psima spavaju. Zasto se zeniti / udati? Icon_biggrin Istina živa... Čovjek hoće uz hajvana da nađe smiraj. :S No, ima i hajvana na dvije noge...
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



Zasto se zeniti / udati? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto se zeniti / udati?   Zasto se zeniti / udati? Icon_minitimeTue Jun 24, 2008 9:16 pm

Zasto se zeniti / udati? Icon_lol Zasto se zeniti / udati? Icon_lol Zasto se zeniti / udati? Icon_lol Eh, josh kad sretnem nekoga ko josh i lichi na svog psa... ono ista frizura, konture lica... subhan'Allah , da se mislish koji je od njih pravi pas Zasto se zeniti / udati? Icon_lol
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija
Haris



Zasto se zeniti / udati? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto se zeniti / udati?   Zasto se zeniti / udati? Icon_minitimeTue Jun 24, 2008 9:18 pm

Ja sam jednog sreo u PG. Zasto se zeniti / udati? Icon_biggrin Ja se vraćam sa faxa, kad neki tipus vodi neko pašče, k'o tele, a u face, mogao sam se zakleti da imaju iste crte lica!!!
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



Zasto se zeniti / udati? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto se zeniti / udati?   Zasto se zeniti / udati? Icon_minitimeTue Jun 24, 2008 9:19 pm

MashAllah sto nam je neko vrlo mlad, a mnogo pametno zbori to jest pise Zasto se zeniti / udati? 905199
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



Zasto se zeniti / udati? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto se zeniti / udati?   Zasto se zeniti / udati? Icon_minitimeTue Jun 24, 2008 9:21 pm

Cuti prepoznace se pa ce se uobrazit' Zasto se zeniti / udati? Icon_lol
Na vrh Go down
shadowless
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija
shadowless



Zasto se zeniti / udati? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto se zeniti / udati?   Zasto se zeniti / udati? Icon_minitimeTue Jun 24, 2008 9:32 pm

Haris (citat):
Ja sam jednog sreo u PG. Zasto se zeniti / udati? Icon_biggrin Ja se vraćam sa faxa, kad neki tipus vodi neko pašče, k'o tele, a u face, mogao sam se zakleti da imaju iste crte lica!!!

Haaaaaallo, nije tema "kucni ljubimac" ... no zasto se ozeniti / udati! Hvala na razumu Zasto se zeniti / udati? 905199
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



Zasto se zeniti / udati? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto se zeniti / udati?   Zasto se zeniti / udati? Icon_minitimeTue Jun 24, 2008 9:36 pm

shadowless (citat):
Haris (citat):
Ja sam jednog sreo u PG. Zasto se zeniti / udati? Icon_biggrin Ja se vraćam sa faxa, kad neki tipus vodi neko pašče, k'o tele, a u face, mogao sam se zakleti da imaju iste crte lica!!!

Haaaaaallo, nije tema "kucni ljubimac" ... no zasto se ozeniti / udati! Hvala na razumu Zasto se zeniti / udati? 905199

Ada to mu je hobi,zacatavanje tema Zasto se zeniti / udati? 148674
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



Zasto se zeniti / udati? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto se zeniti / udati?   Zasto se zeniti / udati? Icon_minitimeTue Jun 24, 2008 9:40 pm

Ja iskreno ne znam sta bi napiasala na ovu temu ali eto pokusacu da napisem u kratkim crtama,da ne duzim bez veze.Lud je onaj ko kaze da nece da se udaje ili zeni, ili da nece imati djece.Allah najbolje zna dali cemo se udati ili ozeniti i dali cemo imati djecu,jer za dzabe nam i dobra volja i sve ako nam je propisano nesto drugo,ali pokoravamo se Njegovoj odredbi i neka nam da ono sto je dobro za nas a ne ono sto mi mislimo da je dobro za nas.Ja licno planiram da se udam ali kada ne znam,inashAllah bicete naknadno obavijesteni Zasto se zeniti / udati? 624117
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija
Haris



Zasto se zeniti / udati? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto se zeniti / udati?   Zasto se zeniti / udati? Icon_minitimeTue Jun 24, 2008 9:41 pm

Vala ma ša Allah ovaj Haris, pravo hajirli, da mi ga je upoznati. :P
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



Zasto se zeniti / udati? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto se zeniti / udati?   Zasto se zeniti / udati? Icon_minitimeTue Jun 24, 2008 9:43 pm

Haris (citat):
Vala ma ša Allah ovaj Haris, pravo hajirli, da mi ga je upoznati. Zasto se zeniti / udati? 18927


Zasto se zeniti / udati? 624117 Zasto se zeniti / udati? 624117 Zasto se zeniti / udati? 624117 Zasto se zeniti / udati? 624117 Zasto se zeniti / udati? 624117 Zasto se zeniti / udati? 624117 Zasto se zeniti / udati? 624117 Zasto se zeniti / udati? 624117
Na vrh Go down
elTewhid
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija




Zasto se zeniti / udati? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto se zeniti / udati?   Zasto se zeniti / udati? Icon_minitimeWed Jul 09, 2008 3:59 pm

shadowless (citat):
Koji je po vama razlog da bi se neko ozenio/udao ?

Koje osobine bi trebala imati osoba da bas nju/njega izaberete?

Za vec ozenjene / udate :zasto ste se odlucili bas za tu osobu, kad i kako?

Ja licno ne razumijem ljude koji kazu necu se nikad zeniti/udavati ili imati djece, pa koja je onda svrha zivota?


[/quote]
Bismillah

Ženite se s onim ženama koje su vam dopuštene, sa po dvije, sa po tri i sa po četiri." ( Nisa, 3.)
Razlog zenidbe je upotpunjavanje sunneta naseg Miljenika Muhammeda salAllahu alejhi we seleme jer Poslanik salAllahu alejhi we seleme kaze "Brak je dio mog sunneta; svako ko se udalji od naseg pravca udaljava se od nas." (Ibn Madze)


Citat :
Koje osobine bi trebala imati osoba da bas nju/njega izaberete?

Npr....meni je bitno samo da je u vjeri da joj je Allah i Poslanik sallAllahu alejhi we selem na prvom mjestu ostalo mi nije bitno,njena proslost,njeno stanje, da li ima djece iz proslog ili proslih brakova i sve sto je veze i sto ostaje iza nje do dana dok nebude moja zena. Zasto se zeniti / udati? Icon_biggrin
Na vrh Go down
shadowless
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija
shadowless



Zasto se zeniti / udati? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto se zeniti / udati?   Zasto se zeniti / udati? Icon_minitimeWed Jul 09, 2008 5:59 pm

elTewhid (citat):
Bismillah
ostalo mi nije bitno,njena proslost,njeno stanje, da li ima djece iz proslog ili proslih brakova i sve sto je veze i sto ostaje iza nje do dana dok nebude moja zena. Zasto se zeniti / udati? Icon_biggrin

Wow, mashaAllah ... rijetko da neko ovako razmislja. Iznenadio si me!
Na vrh Go down
Sponsored content





Zasto se zeniti / udati? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto se zeniti / udati?   Zasto se zeniti / udati? Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Zasto se zeniti / udati?
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» ZEJDE ZASTO UBIJAS?
» ZASTO SU MUSLIMANI PODIJELJENI NA SEKTE I RAZLICITE PRAVNE SKOLE?

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bosnjacki forum :: Porodica-
Idi na: