Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Smrt i život postoje radi kušnje ljudima

Go down 
4 posters
AutorPoruka
elTewhid
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija




Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Empty
KomentarNaslov komentara: Smrt i život postoje radi kušnje ljudima   Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_minitimeSun Jun 29, 2008 1:31 pm

Smrt i život postoje radi kušnje ljudima

Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Around-The-Lakes
Uzvišeni je stvorio nebesa i Zemlju, smrt i život; Zemlju je onim što ima po njoj ukrasio radi kušnje ljudima, da bi se razjasnilo ko želi Njega i ono što Njemu pripada, a ko voli ovaj svijet i njegove ljepote. Uzvišeni kaže: “On je u šest vremenskih razdbolja nebesa i Zemlju stvorio – a Njegov prijesto je iznad vode bio – da bi vas iskušao koji će od vas bolje postupiti.” (Prevod značenja, Hud, 7)


Uzvišeni kaže: “Sve što je na Zemlji Mi smo kao ukras njoj stvorili da iskušamo ljude ko će od njih ljepše vladati.” (Prevod značenja, El-Kehf, 7)
Uzvišeni kaže: “Onaj koji je dao smrt i život da bi iskušao koji od vas će bolje postupati.” (Prevod značenja, El-Mulk, 2)
Uzvišeni kaže: “Mi vas stavljamo na kušnju i u zlu i u dobru i Nama ćete se vratiti.” (Prevod značenja, El-Enbija’, 35)
Uzvišeni kaže: “Mi ćemo vas provjeravati sve dok ne ukažemo na borce i postojane među vama, a I vijesti o vama provjeravat ćemo.” (Prevod značenja, Muhammed, 31)
Uzvišeni kaže: “Elif-lam-mim. Misle li ljudi da će biti ostavljeni na miru ako kažu: “Mi vjerujemo,” da u iskušenje neće biti dovedeni? Mi smo u iskušenje dovodili i one prije njih, da bi Allah sigurno ukazao na one koji govore istinu i na one koji lažu.” (Prevod značenja, El-‘Ankebut, 1-3)
Kad im je upućivan poslanik, ljudi su se opredjeljivali između dvoje, da svaki pojedinac kaže: “Ja vjerujem” ili “Ja ne vjerujem.” Pošto bi imali mogućnost da nastave s lošim djelima i nevjerovanjem, potrebno je bilo provjeriti ih.
Za onoga ko se izjasnio da vjeruje, neophodno je bilo da ga Gospodar provjeri stavljajući ga na iskušenje, da bi se jasno pokazalo je li iskren u izjašnjavanju ili laže. Ukoliko laže, izmičući iskšenjima vraća se ranijim navikama misleći da će izbjeći Allahovu kaznu, a ako je iskren, potvrđuje izjašnjavanje, a iskušenje mu samo još više učvršćuje vjerovanje.

Uzvišeni kaže: “A kad su vjernici saveznike ugledali, rekli su: “Ovo je ono što su nam Allah i Poslanik Njegov obećali i Allah i Poslanik Njegov su istinu govorili!” – i to im je samo učvrstilo vjerovanje i predanost.” (Prevod značenja, El-Ahzab, 22)

Onaj ko ne vjeruje bit će, pak, na iskušenju stavljen patnjama i kaznom na budućem svijetu, a to su najveća iskušenja, utoliko žešća što su ga mimoišla na ovom svijetu. Tu kaznu je Allah namijenio onima koji su odbili poslušnost i koji nisu slijedili Njegove poslanike.
Iskušenja su nezaobilazna i na ovome svijetu, u kaburskom životu do proživljenja, kao i na Sudnjem danu, svakom pojedincu, samo što su vjerniku patnje podnošljivije jer ga Allah štiti vjerovanjem, olakšava mu nevolje opskrbljujući ga strpljivošću, čvrstinom, zadovoljstvom i pružanjem onoga što mu patnje ublažava. Što se tiče nevjernika, licemjera i razvratnika, njihova iskušenje i patnje se pojačavaju. Dok je iskušenje vjernika ublaženo, isprekidano, iskušenje nevjernika, licemjera i razvratnika je žestoko i trajno.
Neizbježno je da se patnja i iskušenje jave svakoj duši, vjerovala ona ili ne vjerovala, samo što vjernik patnju prolazi na ovome svijetu, da bi lijep savršetak imao i na ovome i na budućem svijetu, dok nevjernik, licemjer i razvratnik na početku iaju užitak i sreću, koji im se preinače u patnju koje se nijedan nikad neće osloboditi.

Šejhul-Islam Muhammed ibn Qajjim El-Dževzi
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Smrt i život postoje radi kušnje ljudima   Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_minitimeSun Jun 29, 2008 6:12 pm

Masha'Allah dushice, ti nas uvjek obradujesh sa ovim divnim tekstovima. Allah te nagradio ! Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 666
Na vrh Go down
elTewhid
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija




Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Smrt i život postoje radi kušnje ljudima   Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_minitimeSun Jun 29, 2008 6:30 pm

AAminAA (citat):
Masha'Allah dushice, ti nas uvjek obradujesh sa ovim divnim tekstovima. Allah te nagradio ! Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 666
Amiiiin
Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 678875 Allah i tebe nagradio vjerovatno si me pomjesala s nekim,ja sam brat Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_redface
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Smrt i život postoje radi kušnje ljudima   Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_minitimeSun Jun 29, 2008 7:18 pm

Hajr insha'Allah i tebe nek Allah nagradi Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_biggrin

Imali smo seku sa istim nickom. Halali ...
Na vrh Go down
elTewhid
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija




Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Smrt i život postoje radi kušnje ljudima   Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_minitimeSun Jun 29, 2008 7:20 pm

AAminAA (citat):
Hajr insha'Allah i tebe nek Allah nagradi Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_biggrin

Imali smo seku sa istim nickom. Halali ...

Halalim ti Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 546447
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Smrt i život postoje radi kušnje ljudima   Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_minitimeSun Jun 29, 2008 8:21 pm

elTewhid (citat):
AAminAA (citat):
Masha'Allah dushice, ti nas uvjek obradujesh sa ovim divnim tekstovima. Allah te nagradio ! Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 666
Amiiiin
Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 678875 Allah i tebe nagradio vjerovatno si me pomjesala s nekim,ja sam brat Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_redface

E davno se nisam ovako slatko nasmijala. Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 546447 Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 546447 Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 546447 Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 546447 Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 546447 Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 546447 Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 546447 Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 546447 Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 546447
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Smrt i život postoje radi kušnje ljudima   Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_minitimeSun Jun 29, 2008 8:23 pm

Ona se smije Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 344402

Znash bona i Kosovka je imala isti nick jedno vrijeme. Eno kod Mine je josh sa njim, a davno je nije bilo pa rekoh:" Evo i nje medju nama " Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 905199 Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Lol
Na vrh Go down
elTewhid
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija




Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Smrt i život postoje radi kušnje ljudima   Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_minitimeSun Jun 29, 2008 8:26 pm

AAminAA (citat):
Ona se smije Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 344402

Znash bona i Kosovka je imala isti nick jedno vrijeme. Eno kod Mine je josh sa njim, a davno je nije bilo pa rekoh:" Evo i nje medju nama " Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 905199 Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Lol

Ma ne ja sam bio na Sandzak 24 clan s ovim nikom i onda kada sam se Cli(u)o zamerio i kada sam mu rekao sve sto mislim o njemu javno dobio sam Ban i onda sam dobio poruku od jedne osobe na e mail sa dobro doslicom na ovaj forum. Eto sad znas.
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Smrt i život postoje radi kušnje ljudima   Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_minitimeSun Jun 29, 2008 8:33 pm

Dobro ti dosao kod na nas forum,jer i mi ostali smo zbog bojkota S24 dobili skoro svi ban Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 150615 .Ali hvala Allahu da je tako, inace nebi dosli na ovakvu ideju da napravimo nesto gdje se mozemo druziti i pisati bez ikakvog straha da ce nas neko uvrijediti ili Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 79560 bez upozorenja.
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin
Lejla



Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Smrt i život postoje radi kušnje ljudima   Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_minitimeSun Jun 29, 2008 8:35 pm

Ja sam poslala te poruke i pozvala neke clanove sa tog foruma da dodju ovdje ali su mi taj nik banovali iako sa njim nikad nisam na forumu pisala vec samo privatne poruke slala . Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 546447 Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 546447 Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 546447
Na vrh Go down
elTewhid
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija




Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Smrt i život postoje radi kušnje ljudima   Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_minitimeSun Jun 29, 2008 8:46 pm

Lejla (citat):
Ja sam poslala te poruke i pozvala neke clanove sa tog foruma da dodju ovdje ali su mi taj nik banovali iako sa njim nikad nisam na forumu pisala vec samo privatne poruke slala . Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 546447 Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 546447 Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 546447

Hair insAllah koliko je dobro toliko i nije ali Allah zna u cemu je hair a mi znamo sta je bio nas cilj tamo dava dava i nista sem toga. A i u vrijeme Poslanika s.a.w.s su postojavali protivnici dave pa vidimo kako su zavrsili i kako im je okoncan zivot.
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Smrt i život postoje radi kušnje ljudima   Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_minitimeSun Jun 29, 2008 8:48 pm

Hajde da se prebacimo na muhabethanu, da ne fulimo temu Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_biggrin

Allah vam svako dobro dao na oba svijeta !
Na vrh Go down
elTewhid
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija




Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Smrt i život postoje radi kušnje ljudima   Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_minitimeMon Jun 30, 2008 4:50 am

AAminAA (citat):
Hajde da se prebacimo na muhabethanu, da ne fulimo temu Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_biggrin

Allah vam svako dobro dao na oba svijeta !

Amin i tebi.Ja trazi po forumu Muhabethana i ne nadjoh je, Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 732563 Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_rolleyes Smrt i život postoje radi kušnje ljudima 791541
Na vrh Go down
Sponsored content





Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Smrt i život postoje radi kušnje ljudima   Smrt i život postoje radi kušnje ljudima Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Smrt i život postoje radi kušnje ljudima
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Muhammed s.a.v.s. je poslat svim ljudima
» ARHIVA VIJESTI...

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bosnjacki forum :: Islam-
Idi na: