Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 STRANCI, A BLAGO NJIMA

Go down 
3 posters
AutorPoruka
Lejla
Admin
Admin
Lejla



STRANCI, A BLAGO NJIMA Empty
KomentarNaslov komentara: STRANCI, A BLAGO NJIMA   STRANCI, A BLAGO NJIMA Icon_minitimeTue Jul 01, 2008 6:44 pm

Često se iskren musliman koji pokušava da prakticira Allahovu vjeru i sunnet Njegova poslanika osjeća strancem u svojoj porodici, društvu i državi. Osjeća se strancem među ljudima koji govore njegov jezik i međusobno se jezički razumiju. Garib-stranac je na ulici, školi i kupovini. Garib je u svojim osjećajima, razmišljanju, poimanju stvari. Njegove riječi "rekao je Allah i Njegov poslanik", "ovako hoće Allah i Njegov poslanik od nas", "ovo je haram, a ovo je halal " i slično, izazivaju glavobolju i alergiju.

Kod koga?

Kod osoba-muslimana koje tvrde da vjeruju u istog tog Allaha i da su sljedbenici Njegova poslanika. Gurbet-osjećaj da je stranac se sužava do te mjere da ponekad osjeća da je garib-stranac među samim garibima -strancima. Brate, sestro!!! Moramo raditi za Allahovu vjeru. Odgajajmo našu djecu. Previše spavamo i trošimo vrijeme u stvari koje nam ne koriste. Ostavimo ogovaranje, prenošenje tuđih riječi. "Subhanellah", ovaj garib hoće da budemo meleci.

Suprug! Supruga!

Gdje sam ja u tvom dnevnom rasporedu i naša djeca? Zašto nas lišiš imanskih osjećaja? Kada ćes naći vremena za nas? Izgovori riječ koja će opisati tvoje osjećaje prema nama. Hanuma, djeca te trebaju, i ja. Shvati me i moje obaveze. Trudim se da privredim za naš normalan i častan život.

"Subhanellah", ovaj garib hoće da samo mislim na njega i porodicu.

Brate!!! Sestro!!! Supruže!!! Suprugo!!! ...


Molim te Allahom u kojeg si povjerovao, nemoj mi uvećavati gurbe-osjećaj da sam stranac, već mi ga svedi na "nulu" da se osjećam bar na trenutak da sam u društvu najbolje generacije: "Vi ste narod najbolji od svih koji se ikada pojavio: tražite da se čine dobra djela, a od nevaljalih odvraćate, i u Allaha vjerujete" (Ali Imran 110) i da osjetim u sebi riječi našeg plemenitog Poslanika: "Primjer vjernika u međusobnoj pažnji, milosrđu i saosjećanju primjer je jednog tijela. Kada oboli jedan njegov organ, svi ostali organi odazovu mu se i pridruže se u bolu sa nesanicom i temperaturom" ( Mutefekun Alejhi).

Dok se ne osjeća strancem među ljudima koji ne govore njegovim jezikom niti se međusobno jezički razumjevaju. Kur`anske poruke i poruke sunneta Njegova poslanika ih čine jednim tijelom. Allahove riječi u prevedenom značenju ih čine takve: "Kad se vjernici Allahu i Poslaniku Njegovu pozovu, da im on presudi, samo reknu: "Slušamo i pokoravamo se!" - Oni će uspjeti. Oni koji se Allahu i Poslaniku Njegovu budu pokoravali, koji se Allaha budu bojali i koji od Njega budu strahovali - oni će postići ono što budu željeli“ ( Nur 51-52), a međusobne sporove okančavaju shodno velikim islamskim pravilom: "A ako se u nečemu ne slažete, obratite se Allahu i Poslaniku, ako vjerujete u Allaha i u onaj svijet; to vam je bolje i za vas rješenje ljepše."( Nisa 59) Teže da umanje osjećaje gurbeta u svojim dušama, braći i sestrama po vjeri, suprugu, supruzi i čitavom islamskom umetu.
Učenjak je za onoga koji ne zna. Pomagač onome koji ima za to potrebu. Mehlem za ranjenu dušu . Rame za plakanje onome kojem je to samo preostalo. Zagrljaj za nemoćne. Uzor svojoj porodici u vjeri. Njegova prsa su toliko široka da bi u njih mogao stati cijeli islamski ummet. Pokušava biti iskren sljedbenik islama u čijem prisustvu ne postoji gurbe.

Draga moja braćo i sestre u vjeri!

Osjećaji da si stranac-garib nisu novi i specifični samo za tebe. Nisi ti usamljen u njima, već postoje velike grupacije koje nose iste te osjećaje. Ti si stranac u jednom obliku, dok si "domaćin" u drugom, i "blago tebi" kako te je obradovao Božiji poslanik.

Božiji Poslanik -neka je na njega Božija milost i spas- u vjerodostojnim predajama je nagovijestio ovo stanje: "Zaista je islam počeo kao stran, i vratiće se kao stran kao što je počeo, i blago strancima." ( Muslim 1276) .
Islam je u svome početku bio stran među ostalim vjerama. Kao što su njegovi sljedbenici bili stranci među ljudima. A i onaj koji se je odazvao pozivu islamu bio je stranac među ljudima, zbog čeka je doveden u iskušenje i uznemiravanje, i ljudi su prema njemu izražavali mržnju. S tim da su prvi muslimani bili pokorni Allahu i Njegovom poslaniku i strpljivi sve dok se islam nije proširio među Arapima, da bi ojačao sa Poslanikovom hidžrom u Medinu. Tada su prestali biti stranci i uzdigli su se iznad onih koji su im se suprostavljali. Rekao je Kadi I`jad komentirajući Muslimovu predaju: "Spoljašnost hadisa ukazuje na uopštenost. Islam je počeo kod pojedinaca i manjina od ljudi. Potom se je proširio i ispoljio i potom će ga snaći manjkavost i kvarenje tako da neće ostati osim kod pojedinaca i manjine od ljudi kako je počeo." (Šerhu Muslim Nevevi ).

Islam i njegovi sljedbenici bivaju strani kao što je to bio slučaj sa islamom u njegovom početku kad god veza istinskog prakticiranja islama oslabi i broj njegovih sljedbenika se smanji. I osjećaji da je se stranac nije specifičan za određeno vrijeme ili prostor mimo drugog vremena i prostora, već je vezan za istinsko prakticiranje islama od strane njegovih sljedbenika, i kada to prakticiranje bude jako smanjuju se osjećaji da je se stranac, a uvećavaju se kada oslabi ta veza.

Rekao je Ibnu Tejmije: "Ponekad osjećaj da si stranac (gurbe) biva u pojedinim propisima šerijata, a ponekad to biva u pojedinim mjestima. Tako da u mnogim mjestima bivaju skriveni pojedini propisi šerijata usred čega postaje stranac među ljudima i te propise ne znaju osim jedan poslije jednog. I pored toga, blago onome ko se prihvati šerijata kako je to naredio Allah i Njegov poslanik." ( Medžu`a Fetava).
I rekao je Ibnul-Kajim: "Ovo su ti stranci koji su pohvaljeni i kojima se zavidi. I zbog njihovog veoma malog broja među ljudima nazvani su stranci-garibi. Kao što većina ljudi nema te osobine. Pripadnici islama su stranci među ljudima. Mu`mini su stranci među pripadnicima islama. Učeni su stranci među mu`minima. Ehlu Sunet od učenjaka koji sunet razlikuju od strasti i novotarija su stranci, a koji pozivaju sunnetu i saburaju na uznemiravanju onih sa kojima se razikuju su još više stranci. Međutim, oni su uistinu Allahovi miljenici i nisu stranci, već su stranci među većinom.“


Vrste gurbeta-osjećaja da si stranac

1- Gurbet-osjećaj da je stranac sljedbenika istine. Koji su Allahovi miljenici i sljedbenici islama. Taj gurbet-osjećaj da si stranac je pohvaljen. Njegovi vlasnici su "potpomognuta skupina".
2- Gurbet-osjećaj da je stranac sljedbenika neistine između sljedbenika istine. Taj gurbet-osjećaj da je stranac je pokuđen.
3- Zajednički gurbet-osjećaj da je stranac koji nije pohvaljen niti pokuđen. To je stranac od svoje domovine.

OSOBINE STRANACA-GARIBA

Vjerodostojni hadisi ukazuju da su stranci-garibi dobre osobe u samim njima, malo ih je među mnoštvom ljudi, ispravljaju sebe i ono što iskvare ljudi. Oni koji im se ne pokoravaju više je od onih koji im se pokoravaju. ( Silsile Sahihe 1273, 1619 Albani).

Kao što je od njihovih osobina: "Ukoliko bi preklinjao Allaha, uslišao bi njegovu dovu." Nisu poznati među ljudima, čak šta više, možda im se ne obraća pažnja.

Rekao je Poslanik: "Blago onom robu koji je uzeo za uzde svoga konja čija je kosa rasčupana i neuredna i čija stopala su uprašena. Ukoliko bude u straži biva u njoj, a ukoliko bude u zaštnici vojske biva u njoj (ne traži zapovjedništvo), ukoliko se zauzme neće mu se udovoljiti i ukoliko zatraži dopust neće mu se dopustiti."( Buhari 2887) i : "Zaista Allah voli "bogobojazna" roba, bogata (u svojoj duši) i onoga koji se posvetio ibadetu i zauzet je sam sa sobom."( Muslim 2965, Šerhu Sahihu Muslim Nevevi).

Rekao je Ibnul-Kajim: "Od osobina gariba-stranaca, koje je Poslanik smatrao srećnim, je pridržavanje sunneta kada ga ljudi ne budu željeli i ostavljanje onoga što su uveli – novotarije i ako je to poznato kod njih. Ihlas u tevhidu je od njihovih osobina, iako to negira većina ljudi. Ostavljaju pripadnost nekome mimo Allaha i Njegova poslanika. Ne pripisuju se učenjaku, niti određenom putu-tarikatu, niti mezhebu, niti nekoj grupaciji. Naprotiv, oni se pripisuju Allahu čineći mu ibadet jedinom, i Njegovom poslaniku sa slijeđenjem onoga sa čime je došao. Oni su uistinu kao oni koji "drže žeravicu" i većina, ako ne svi, ljudi ih kori. I zbog svoga gurbeta između stvorenja broje se kao sljedbenici nastranosti, novotarije i ostavljanja džemata.“

I rekao je, također: "Ukoliko želi mu`min, kojem je Allah darovao uputu u vjeri, razumijevanje sunneta i Kur`ana, ukazao mu ono na čemu su ljudi od strasti, novotarija i zabluda i spoznao njihovo skrećanje sa pravog puta na kojom je bio Poslanik, da slijedi ovaj pravi put, pa neka pripremi sebe za uvredu neznalica i sljedbenika strasti kao i za pogrdne riječi i omaložavanje, odvraćanje i upozoravanje ljudi na njega kao što su to radili njihovi preci od nevjernika sa onim kojeg slijedi i koji je njegov vođa – Poslanik, neka je na njega Allahova milost i spas. A ukoliko ih pozove onome na čemu je on i negira ono na čemu su oni, onda će da se dignu protiv njega želeći mu zlo i skrivenu mržnju i postavljajući mu spletke. I on je garib u svojoj vjeri zbog iskvarenosti njihovih vjera, i garib je u svome pridržavanju sunneta zbog njihovog prdržavanja novotarije, i garib je u svome vjerovanju zbog iskvarenosti njihovog vjerovanja, garib je u svome namazu zbog ružnoće njihovih namaza, garib je na svome putu zbog neispravnosti njihovih puteva.“ ( Medaridžu Salikin).

Rekao je Ahmed Antaki: "Doživio sam vrijeme u kojem se islam vratio kao stranac kao što je to počeo. I opis "istinom" vratio se stranac kao što je počeo. Ukoliko želiš učenjaka, naći ćeš ga iskušanim sa ljubavlju prema dunjaluku. Voli veličanje i funkcije. Ukoliko želiš pobožnjaka naći ćeš ga neznalicom u njegovom ibadetu, prevarenim i obmanjenim, prevario ga šejtan i uspeo ga na najviše stepene ibadeta, a on je neznalica po pitanju njenih najnižih stupnjeva.“

Rekao je Adžuri: „Ukoliko bi posmatrao stranca u njegovoj osami, a on plače sa bolom, jeca sa dubokim uzdahom, teku mu suze sa tugom, i ti ga ne znaš, pomislio bi da je izgubio voljenu osobu, a nije kako ti misliš. Već se on boji za svoju vjeru da ne bude iskušan u njoj. Ne pridaje pažnju ukoliko izgubi dunjaluk a vjera mu sačuvana. Učinio je osnovu glavnicu svoga kapitala svoju vjeru, boji se u njoj gubitka.“

Rekao je takođe Adžuri: "Ko želi da postigne stepene stranaca-gariba onda neka sabura prema osorosti roditelja, supruge, braće i rodbine.
Ukoliko neko zapita: "Zašto su osori prema meni? A ja sam njihov voljenik i puno se brinu za mnom kada me izgube?“
Reći će ti se: "Zato što si se razišao sa njima u onome na čemu su oni od ljubavi prema dunjaluku i velikim interesovanjem za njim i ovladavanja strasti njihovim srcima. Ne obaziru se ukoliko se nešto oduzme od tvoje i njihove vjere ukoliko im se sačuva njihov dunjaluk.

Ukoliki ih slijediš u tome bićeš njihov prisni voljenik, a ukoliko im se suprostaviš i zaputiš se putem sljedbenika ahireta i pridržavaš se istine bit će osori prema tebi. Tvoji roditelji su mrzovoljni zbog tvog postupanja, supruga neraspoložena voli tvoj rastanak, a tvoja braća i rodbina su ravnodušni prema tvome susretu. Ti si među njima u nevolji i ražalosten.
I tada, ukoliko pogledaš prema sebi da si stranac-garib, potražit ćeš društvo i prisnu vezu sa onima koji ti sliče u gurbetu i osjećati ćeš neugodnost prema braći i bližnjim i zaputićeš se putem koji vodi jedinom plemenitom Allahu. Ukoliko osaburiš nad okrutnošću puta neznatne dane i pretrpiš poniženje i laskanje kratak period, i budeš ravnodušan prema ovom prezrenom dunjaluku, poslije toga doći će ti sabur koji će te dovesti do ahireta čija je zemlja dobra, bašte zelene, stabla plodonosna i rijetke pitke i ukusne.“

Pripremio: Smajlović Osman, prof.
ASUQ (Asocijacija studenata Ummul-Qura, Mekka)
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



STRANCI, A BLAGO NJIMA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STRANCI, A BLAGO NJIMA   STRANCI, A BLAGO NJIMA Icon_minitimeTue Jul 01, 2008 6:49 pm

Jedan lijep video "STRANCI" titlovan na bosanskom jeziku od Shejha Khalida Yasina

Na vrh Go down
Sultanija
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija
Sultanija



STRANCI, A BLAGO NJIMA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STRANCI, A BLAGO NJIMA   STRANCI, A BLAGO NJIMA Icon_minitimeThu Jul 10, 2008 8:20 pm

Hvala vam obadvjema za clanak i video . STRANCI, A BLAGO NJIMA 666
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



STRANCI, A BLAGO NJIMA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STRANCI, A BLAGO NJIMA   STRANCI, A BLAGO NJIMA Icon_minitimeThu Jul 10, 2008 8:26 pm

E subhan'Allah, ovaj avatar u sultanije me podsjeca na nekoga... seko znamo li se mi ?

E_K / E_T/ T....?
Na vrh Go down
Sultanija
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija
Sultanija



STRANCI, A BLAGO NJIMA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STRANCI, A BLAGO NJIMA   STRANCI, A BLAGO NJIMA Icon_minitimeThu Jul 10, 2008 8:29 pm

AAminAA (citat):
E subhan'Allah, ovaj avatar u sultanije me podsjeca na nekoga... seko znamo li se mi ?

E_K / E_T/ T....?

pa taj avatar sam uzela iz vase galerije na stranici STRANCI, A BLAGO NJIMA Icon_biggrin
a znamo se kako da ne STRANCI, A BLAGO NJIMA 470613
Na vrh Go down
Sponsored content





STRANCI, A BLAGO NJIMA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STRANCI, A BLAGO NJIMA   STRANCI, A BLAGO NJIMA Icon_minitime

Na vrh Go down
 
STRANCI, A BLAGO NJIMA
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bosnjacki forum :: Drustvo-
Idi na: