Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 HADIS DANA

Go down 
+7
elTewhid
takvaran
-Dzulejbib-
Amatullah
Dina
Emetullah
Lejla
11 posters
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
Lejla
Admin
Admin
Lejla



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeThu May 29, 2008 10:07 pm

Slast vjerovanja (imana) je okusio onaj ko je zadovoljan da mu Allah bude Gospodar, islam vjera i Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, poslanik.
( Muslim, Tirmizi)
Na vrh Go down
Emetullah
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija
Emetullah



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeFri May 30, 2008 10:43 am

Ebu-Hurejre, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ´ajelhi ve selleme, rekao: »Uzvišeni Allah kaže ''Pripremio sam Mojim dobrim robovima ono što oči nisu vidjele, što uši nisu čule, i što nikad nikome nije na um palo!'

Proučite, ako hoćete ajet:

"I niko ne zna kakve ih skrivene radosti čekaju kao nagrada za njihova djela'" (Es-Sedžda, 17)

(Muttefekun alejhi)
Na vrh Go down
Gost
Gost
Anonymous



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Hadis dana   HADIS DANA Icon_minitimeSat May 31, 2008 3:11 pm

Rekao je Poslanik sallallahu alejhi we sellem:
"Ovaj je svijet uzitak, a najbolji uzitak na njemu je dobra i poslusna zena." (Hadis biljezi Muslim)
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeSat May 31, 2008 8:04 pm

Ebu Hurejre,r.a.,prenosi da je Resulullah s.a.w.s. rekao:

"Iman se sastoji od sedamdeset i nekoliko ogranaka(dijelova), ili šezdeset i nekoliko dijelova. Najvrednije je svjedočenje da nema drugog boga osim Allaha, a najniži uklanjanje prepreke ( onoga što smeta ) s puta; a i stid je dio imana."


(Muttefekun alejh)
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin
Lejla



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeSat May 31, 2008 8:09 pm

Povrati ukazano povjerenje onome ko ti ga je ukazao i ne varaj onoga koji te je prevario.

(Ebu Dawud i Tirmizi - sahih)
Na vrh Go down
Gost
Gost
Anonymous



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeTue Jun 03, 2008 1:17 am

"Allah, dz. s., obavezao se da ce pomoci trojicu: onoga ko se ozenio s ciljem da sacuva svoju cednost, roba koji zeli da se otkupii mudzahida, borca na Allahovom putu." (Hadis prenose Ahmed, Tirmizi, Ibn Madza, Hakim i Nesai)
Na vrh Go down
Emetullah
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija
Emetullah



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeTue Jun 03, 2008 2:06 pm

Lijepa osobina covjeka je da se kloni onoga što ga se ne tice. (Ebu Davud)
Na vrh Go down
Gost
Gost
Anonymous



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeThu Jun 05, 2008 11:28 am

Muslim u svome Sahihu od Ebu Hurejre, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, rekao;
"Od onih koji ce me najvise voljeti od moga Ummeta, su ljudi poslije mene. Jedan od njih bi volio da me vidi dajuci (zrtvujuci) svoju porodicu i svoj imetak."
Na vrh Go down
Gost
Gost
Anonymous



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeThu Jun 05, 2008 11:40 am

*Allahov Poslanik sallallahu 'alejhi we sellem, kaze:
"Ko se probudi, a Ahiret mu najveca briga, Allah ce mu podariti snagu, ispunit ce njegovo srce bogastvom, a dunjaluk ce mu doci potcinjen. A ko se probudi, a dunjaluk mu najveca briga, Allah ce ga oslabiti, siromastvo ce uciniti medju njegovim ocima, a od dunjaluka mu nece doci osim ono sto mu je propisao." (Tirmizi, Ibn Madze, Ibn Hiban, Ahmed)
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeThu Jun 05, 2008 9:58 pm

Poslanik, Allah ga blagoslovio i mir mu podario, je rekao: ''Ko napravi mesdžid (džamiju), u ime Allaha dželle še'nuhu, Allah će mu sagraditi sličnu u džennetu.'' (Muslim)
Na vrh Go down
Gost
Gost
Anonymous



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeSat Jun 07, 2008 1:05 am

*Hadis
"Islam je poceo kao nepoznat i ponovo ce postati nepoznat, pa blago nepoznatima koji ispravljaju kada se svijet pokvari." (Tirmizi)
Na vrh Go down
Gost
Gost
Anonymous



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeSat Jun 07, 2008 1:15 am

*Omer ibn Hattab, r.a., kaze:
"Tako mi Allaha, noc mi se odulji kada se sjetim svoga brata u Islamu, pa iz silne zelje jedva cekam jutro da ga zagrlim."
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeSun Jun 08, 2008 8:25 pm

Ebu Seid el-Hudri, radiAllahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao:

'Muslimana (vijernika) ne pogodi nikakva nesreca ili bolest, niti tuga ili žalost, niti bilo kakva nezgoda, cak ni obicni ubod trna, a da mu zbog tiga Allah swt ne oprosti dio njegovih grijeha.' (Buhari, Muslim)
Na vrh Go down
Gost
Gost
Anonymous



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeMon Jun 09, 2008 12:58 am

"Svako od vas je ogledalo svom bratu, pa ako na njemu primjeti nesto negativno, neka to otkloni od njega." (Tirmizi)
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeTue Jun 10, 2008 12:38 am

Neka vjernik ne mrzi vjernicu, jer ako nije zadovoljan sa nekim njezinim svojstvom, zadovoljan je sa nekim drugim. (Muslim)
Na vrh Go down
Gost
Gost
Anonymous



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeTue Jun 10, 2008 9:39 am

Enes prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, rekao:
"Nemojte se mrziti, nemojte jedni drugima zavidjeti i nemojte jedan drugom ledja okretati. Allahovi robovi, budite kao braca. Nije dozvoljeno muslimanu izbegavati drugog muslimana vise od tri dan." (Buhari i Muslim)
Na vrh Go down
Gost
Gost
Anonymous



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeTue Jun 10, 2008 9:49 am

Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, je jedan put pitao Mu'aza ibn Dzebela: "O Mu'aze, znas li koje je Allahovo subhanehu, pravo premá Njegovim robovima, a koje je pravo robova prema Allahu subhanehu we te 'ala?
"Rekao sam: 'Allah i Njegov Poslanik najbolje znaju.'
On rece: 'Zaista je pravo Allahovo prema robovima da ga obozavaju i da mu nista ne pridruzuju (ne cine shirk), a pravo robova prema Allahu je da ne kaznjava onoga ko Mu nije shirk ucinio.'" (Muteffekun alejhi)
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeTue Jun 10, 2008 2:38 pm

Ebu Hurejre r.a.prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s rekao:

"Vrata dzenneta se otvaraju svakoga ponedeljka i cetvrtka, i oprosti se svakom robu koji Allahu ne pripisuje druga, izuzev onoga ko je zavadjen sa svojim bratom muslimanom. Tada se kaze:-Sacekajte ovu dvojicu dok se izmire,sacekajte ovu dvojicu dok se izmire!”

(Muslim)
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeThu Jun 12, 2008 6:48 pm

Ovako je govorio Muhammed, sallallahu alejhi we selleme:


O ljudi obracajte se Allahu tevbom i traženjem oprosta! Zaista, ja tevbu cinim stotinu puta na dan. (Muslim)
Na vrh Go down
-Dzulejbib-
novi dzematlija
novi dzematlija
-Dzulejbib-



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeSun Jun 15, 2008 10:07 pm

Od Mu'aza ibn Džebela r.a. se prenosi da je rekao:
Allahov Poslanik s.a.w.s. mi je oporučio deset zapovjedi:
"Nemoj Allahu nikako širk činiti pa makar ubijen ili spaljivan bio."
- I nemoj nikako neposlušan tvojim roditeljima biti pa makar ti naređivali da svoju porodicu i bogastvo ostaviš!
- I ni po koju cijenu nemoj propisani namaz namjerno ostaviti, jer doista, onaj koji ostavi propisani namaz namjerno, taj takav izlazi iz hlada Allahove zaštite!
- I nikako vino piti nemoj, jer doista je ono glava svake gnusobe!
- I dobro se pazi neposlušnosti, jer doista se neposlušnošću izaziva Allahova srdžba!
- I čuvaj se bježanja sa bojnog polja pa makar svi ljudi poginuli!
- A kada ljude smrt zadesi, a ti si se našao s njima, ostani gdje si!
- I udjeljuj tvojoj porodici od truda svojega!
- I nemoj sa njih maknuti tvoj štap odgoja!
- I Allahom ih plaši!"
Na vrh Go down
-Dzulejbib-
novi dzematlija
novi dzematlija
-Dzulejbib-



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeSun Jun 15, 2008 10:15 pm

Od Ebu Zerra El-Gifarija r.a. prenosi se da je rekao:
"Moj mi je iskreni prijatelj s.a.w.s. naredio sedam stvari:
- Naredio mi je ljubav prema miskinima (siromašnima) i bliskost njima.
- I naredio mi je da gledam u onoga koji je ispod mene, a da nipošto ne gledam u onoga koji je iznad mene!
- Još mi je naredio da spajam rodbinske veze pa makar druga strana to ne htijela!
- I naredio mi je da od nikoga ništa ne tražim!
- I naredio mi je da govorim istinu, pa makar i bila gorka!
- I naredio mi je, da se u ime Allaha, ničijeg prijekora ne bojim!
- I naredio mi je da što više izgovaram riječi la hawle we la quwwete illa billah, jer su doista ove riječi od blaga ispod 'Arša (Allahovog prijestolja)!"

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeSun Jun 15, 2008 10:36 pm

Ovako je govorio Muhammed, sallallahu alejhi we selleme


Nije vjernik onaj koji drugoga napada i vrijedja, proklinje, nepristojno se izrazava i koji je bestidan.
(Tirmizi, Hakim)
Na vrh Go down
-Dzulejbib-
novi dzematlija
novi dzematlija
-Dzulejbib-



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeMon Jun 16, 2008 8:03 pm

"Kada se budete bavili zelenaštvom (kamatom), i uhvatite se za kravlje repove i zadovoljite se zemljoradnjom i napustite borbu na Allahovom putu, Allah će na vas spustiti poniženje koje neće podići dok se ne vratite svojoj vjeri.”(hadis bilježi Ahmed).
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeMon Jun 16, 2008 11:28 pm

A rekao je Vjerovjesnik, pomilovao ga Allah i spasio: Najvredniji govor su cetiri (izraza): Slava Allahu, i Hvala Allahu, i Nema bozanstva osim Allaha i Allah je najveci

-- Sahihul Buhari, dzuz VII
Na vrh Go down
-Dzulejbib-
novi dzematlija
novi dzematlija
-Dzulejbib-



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeMon Jun 16, 2008 11:32 pm

عن عبادة بن الصامت قال قال رسول الله صلى الله عليه سلم
اضْمَنُوا لِي سِتًّا مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَضْمَنْ لَكُمْ الْجَنَّةَ
اصْدُقُوا إِذَا حَدَّثْتُمْ
وَأَوْفُوا إِذَا وَعَدْتُمْ
وَأَدُّوا إِذَا اؤْتُمِنْتُمْ
وَاحْفَظُوا فُرُوجَكُمْ
وَغُضُّوا أَبْصَارَكُمْ
وَكُفُّوا أَيْدِيَكُمْ
Od Ubade ibn Samita r.a. se prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s. rekao:
"Zagarantujte mi, od vas samih, šest stvari, a ja ću vama zagarantovati džennet!
- Budite iskreni kada govorite!
- I izvršite kada obećanje date!
- I emanet ispunite kada vam se nešto povjeri!
- I stidna mjesta vaša, čuvajte!
- I poglede vaše oborite!
- I sustežite ruke vaše!"
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeTue Jun 17, 2008 9:43 pm

Prenosi se od Ebu Hurejre, radiAllahu anhu, da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao:

'Onaj ko sjedi u društvu gdje ima mnogo nepotrebnog govora, pa prije odlaska sa svog mjesta kaže: 'Slavljen neka si Ti Allahu i neka Ti je hvala, svjedocim da nema drugog boga osim Tebe, od Tebe tražim oprost i Tebi se kajem, bice mu oprošteno sjednje u takvom društvu.' (Muslim)
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeThu Jun 19, 2008 11:26 pm

Ibn Qajjim El-Džewzijje, rahimehullahi alejhi

Hadis o povezanosti grijeha i iskušenja

Taberanijev Mu’džem i druge knjige bilježe hadis Se’ida b. Džubejra od Ibn Abbasa, radiallahu anhu, prenosi da je Božiji Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, rekao:


“Čim jedan narod počne zakidati na mjerenju i varati na vagi, Allah im ukine kišu; kada u nekom narodu prevlada blud, Allah među njih unese (učestalu) smrt; kada se u narodu proširi kamata, Allah im pošalje ludilo; kada se negdje pojavi međusobno ubijanje, Allah će im poslati neprijatelje da ih pokore; kada se pojavi homoseksualizam, Allah šalje tom narodu kataklizmu; kada prestanu naređivati dobro i odvraćati od zla, njihova djela neće sezati do Allaha, niti će se čuti njihove dove.”
...
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeSat Jun 21, 2008 9:38 pm

Kada se jedan od vas abdesti po propisu, a potem ode u dzamiju samo zbog namaza, Allah, subhanehu ve te'ala, se obraduje takvom kao sto se porodica obraduje nekome svome koji je bio dugo odsutan'. (Ibn Madze)
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeTue Jun 24, 2008 11:44 pm

Imran b. Himar, radiAllahu anhu, prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao:
'Uistinu, Allah mi je objavio da budete blagi, skromni jedni prema drugima i da se ne uzdižete jedan nad drugim i da ne cinite nasilje jedan drugom.' (Muslim)
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeSat Jun 28, 2008 11:22 pm

Vjernik mora dijeliti svoj zivot izmedju obozavanja Allaha, subhanehu ve te'ala, razmisljanja o svome djelu i svakodnevnog napora da osigura svoju zemaljsku egzistenciju. (En-Nevevi)
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeTue Jul 01, 2008 10:45 pm

Ko zavrsi svaki svoj namaz sa 33 'subhanAllah', sa 33 'elhamdulillah' i 33 'Allahu ekber', i tih 99 zavrsi stotim rijecima: 'la illahe ilellah'... bice mu oprosteni grijesi, pa makar ih bilo kao morske pjene. (Buhari, Muslim)
Na vrh Go down
takvaran
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija
takvaran



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeMon Jul 07, 2008 11:30 am

Ebu Umame El-Bahili, radijallahu anhu, kaže da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Ko prouči ajetu-l-Kursijj (Allahu la ilahe illa hu...) nakon svakog obaveznog namaza ne dijeli ga od Dženneta ništa osim smrti." (Ibnu Hiban u svom sahihu, poglavlje o namazu i Ibnus-Seni, Djela tokom dana i noći, 1/237).
Na vrh Go down
elTewhid
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija




HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeWed Jul 09, 2008 11:07 am

Imao sam robinju koja mi je čuvala stado prema Uhudu. Jednoga dana vuk se obreo među stadom i uzeo jednu ovcu, a ja, čovjek kao i svi Ademovi sinovi, žalio sam, pa sam je ošamario, nakon čega sam otišao Poslaniku, s.a.v.s. koji me je zbog toga ukorio. Rekao sam:'' Allahov Poslaniče da li da je oslobodim?''- pa on, s.a.v.s. reče:'' Dovedi je!''- pa je upita:'' Gdje je Allah?''-''Na nebu.''-odgovori ona. Poslanik, s.a.v.s. zatim reče:'' A ko sam ja?'' Ona odgovori:'' Ti si Allahov Poslanik.'' Poslanik, s.a.v.s. zatim reče:'' Oslobodi je, ona je vjernica''. (Bilježi Muslim i Ebu Davud)
Na vrh Go down
takvaran
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija
takvaran



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeWed Jul 09, 2008 6:51 pm

Prenosi Ebu Hurejru r.a. de je Poslanik s.a.v.s. rekao: 'Cijelom mome ummetu će biti oprošteni grijesi osim onima koji ih javno cine, a od javnog činjenja grijeha je i to da čovjek nešto učini noću i Allah ga sačuva, pa on osvane govoreći: 'O ti, sinoć sam učinio to i to.' On je proveo noć, u kojoj ga je Allah štitio, pa otkriva ono što se Allah skrio.' (Buharija)
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeThu Jul 10, 2008 8:19 pm

Chitam nesto o Poslaniku s.a.w.s. . Naidjoh na ovaj hadis pa se gorko rasplakah HADIS DANA 344402

Volim te Allahov Poslaniche ! HADIS DANA 344402 Neka je na tebe spas, selam i salavat ......

Es selamu alejke Ya Resulallah, Allahume salli alla Muhammed !

Mesruk r.a., pripovjeda:" Posjetio sam jednom Aishu r.a., i ona naredi da mi se donese hrana i reche:" Nikada se ne najedem a da ne zaplachem." Zashto?- upitah... "Prisjetim se kako je Allahov Poslanik s.a.w.s., preselio na Ahiret, a nikada se dva puta dnevno nije zasitio hljeba i mesa...."

HADIS DANA 344402 HADIS DANA 344402 HADIS DANA 344402

i srce i dusha me bole.................
Na vrh Go down
elTewhid
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija




HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeSat Jul 12, 2008 12:12 am

Prenosi Ebu Hurejre r.a. da je Poslanik s.a.v.s. rekao:

Ko bude upitan o nekom znanju koje poznaje, a onda ga prikrije, bit ce na Sudnjem danu zauzdan uzdama od vatre.

(Tirmizi, Ibn Madze)
Na vrh Go down
Marwa
novi dzematlija
novi dzematlija
Marwa



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeSun Jul 13, 2008 4:00 pm

Prenosi se od Ebu Ejjuba Ensarije, radiAllahu anhu, da je rekao:

»Došao je neki covjek Vjerovjesniku, sallallahu 'alejhi ve sellem, i rekao: Daj mi savjet, ali neka bude kratak'.

Odgovorio je: 'Kada staneš na namaz, klanjaj ga kao da ti je posljednji. Ne izgovori rijeci za koje ceš se sutra kajati, i ne gradi nadu u onom što je u rukama drugih ljudi« (Ahmed)
Na vrh Go down
takvaran
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija
takvaran



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeSun Jul 13, 2008 8:20 pm

Aiša, radijalllahu anha, je pitala Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: Ljudi koji su novi u islamu nam donose meso, ne znamo da li su prilikom klanja spomenuli Allahovo ime (proučili bismillu) ili ne, šta da radimo? 'Spomenite vi Allahovo ime i jedite.' (Buharija)
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeTue Jul 15, 2008 11:02 pm

Ovako je govorio Muhammed, sallallahu alejhi we selleme


Cudnovato je cuvstvo vjernika! Svaka negova stvar njemu je dobra, a to nije tako nikome osim vjerniku.

Ako ga zadesi radost, on Allahu, subhanehu ve te'ala, zahvali i bude mu dobro. Ako ga zadesi steta i tegoba, on se strpi i bude mu dobro.
(Muslim)
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeThu Jul 17, 2008 11:37 pm

Tirmizi u svom Sunenu biljezi predanje Enesa r.a , koji prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao : “ Uzviseni Allah dz.s. rekao je :
‘ Sine Ademov, sve dok Me molis i nadas se Mojoj milosti, oprastat cu ti grijehe koje ucinis i necu im davati nikakvu vaznost. Sine Ademov , cak i kada bi tvoji grijesi doprli do nebesa, a ti Mi trazis oprosta, oprostio bih ti. Sine Ademov, kada bi mi dosao sa grijesima velikim poput Zemlje, a da mi nikoga ne pripisujes za druga, Ja bih ti dosao sa isto toliko oprosta. ‘ “
Tirmizi veli : “ Ovaj hadis je hasen, dobar.”
"
Zbirka vjerovjesnikovih dova i zikrova" od imama En Nevevi-a
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeSat Jul 19, 2008 7:38 pm

Ibn Mes'ud r.a. prenosi da je Allahov Poslanik sallahu 'alejhi ve seleme imao običaj često učiti slijedeću dovu: "Allahu dragi, ja Te molim da mi podariš pravu uputu, istinsku bogobojaznost, pravu čednost i neovisnost od tvojih robova!" (Muslim)
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeTue Jul 22, 2008 4:04 pm

O skupe, ima o­nih koji su priznali vjerovanje jezikom, ali iman im još nije ušao u srce! Ne ogovarajte muslimane i ne istražujte njihove negativnosti, jer o­naj ko bude istraživao mahane brata muslimana, Allah će istraživati njegove, a kome Allah bude istraživao mahane razotkrit će ga i osramotiti makar i u njegovoj kući." (Tirmizi i Ebu Dawud)
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeFri Jul 25, 2008 3:51 am

Ebu Hurejre veli da je Muhammed a.s. rekao:
"Pošao je neki čovjek da posjeti svoga brata (po vjeri) u njegovom selu, pa mu je Allah poslao u zasjedu meleka koji ga upita:
-Gdje si pošao?
Čovjek mu odgovori: pošao sam svome bratu u ovome selu.
Dali ti od njega imaš kakvu korist ili blagodat, pa hočeš još više da ga iskoristiš? (upita melek)
Čovjek reče: Ne, osim što ga ja stvarno volim u ime Allaha.
Melek reče: ja sam zaista poslan tebi od Allaha,da ti kažem da Allah zaista voli tebe kao što ti voliš njega"

(Muslim,Ahmed i Buhari)
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeSat Jul 26, 2008 12:37 am

Ebu Hurejre radiAllahu anhu prenosi da je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem ucio:

Gospodaru moj, sacuvaj mi vjeru moju u koju se pouzdam, ovaj svijet na kojem živim i ahiret na koji se vracam, i neka mi život bude povecanje svakog dobra, a smrt olakšanje od svakog zla.

(Muslim)
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeSat Jul 26, 2008 12:38 am

"Niko nije strpljiviji od Allaha na uvrede koje mu se nanose. Ljudi Mu pridruzuju druga bozanstva, pridaju Mu dijete, a On ih i pored toga podrzava u zdravlju i zbrinjava ih zivotnim potrebama"

(Buhari)
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeSat Jul 26, 2008 9:06 pm

Ebu Hurejre Abdurrahman prenosi se da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi we selem, rekao: "Muslimana (vijernika) ne pogodi nikakva nesreca ili bolest, niti tuga ili žalost, niti bilo kakva nezgoda, cak ni obicni ubod trna, a da mu zbog tiga Allah dž.š. ne oprosti dio njegovih grijeha."

Rijadussalihin, broj/stranica - 0037, Sahih, MUTTEFEKUN ALEJHI,
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeMon Jul 28, 2008 6:32 pm

Boj se Allaha gdje god budeš; nakon učinjenog lošeg djela učini dobro koje će ga
izbrisati i ljubazno i lijepo postupaj s ljudima!

(Hadis hasen, prenose ga Tirmizi i Ebu Davud)
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeTue Jul 29, 2008 10:41 pm

Rekao je Vjerovjesnik, s.a.w.s.,: Najvredniji govor su cetiri (izraza): Slava Allahu, i Hvala Allahu, i Nema bozanstva osim Allaha i Allah je najveci

-- Sahihul Buhari, dzuz VII
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeTue Jul 29, 2008 10:42 pm

Abdullah b. Amr. b. el-'As (r.a.) prenosi da je Poslanik s.a.v.s. rekao:

Učaču Kur'ana će na Sudnjem danu biti rečeno: Uči i penji se (Džennetskim stepenicama -deredžama), uči lijepo i pravilno, kao što si i na dunjaluku učio, jer tvoje mjesto (deredža u Džennetu ) je kod posljednjeg ajeta koji proučiš

(Ebu Davud, Tirmizi)
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitimeThu Aug 07, 2008 8:53 pm

Kaže Poslanik s.a.v.s:" Ova vjera će dospjeti tamo gdje dospijevaju dan i noć, i neće ostati nijedna kuća, bila ona od čerpića ili kože, a da u nju, s Allahovom dozvolom, neće ući islam, s ponosom za onoga koji ga prigrli i poniženjem za onoga koji je odbije." (Imam Ahmed)
Na vrh Go down
Sponsored content





HADIS DANA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: HADIS DANA   HADIS DANA Icon_minitime

Na vrh Go down
 
HADIS DANA
Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» AJET DANA ...

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bosnjacki forum :: Islam-
Idi na: