Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Savjeti za učenje Kur'ana napamet - Muhammed eš-Šerif

Go down 
AutorPoruka
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija
Haris



Savjeti za učenje Kur'ana napamet - Muhammed eš-Šerif Empty
KomentarNaslov komentara: Savjeti za učenje Kur'ana napamet - Muhammed eš-Šerif   Savjeti za učenje Kur'ana napamet - Muhammed eš-Šerif Icon_minitimeThu Dec 11, 2008 8:40 pm

Savjeti za učenje Kur'ana napamet

Šejh, Muhammed eš-Šerif

Obratite pažnju na braću koja su naučila Kur'an u vašem džematu – već su progurani do začelja džemata kad se obavlja namaz zbog veličine postignutog uspjeha. Oni, na samom, ranom, početku, su primorani da doprinose zajednici i žive značajnim životom. Bi iznillah. To je ono što svi mi želimo. A Kur'an će to obaviti za tebe. Ali ovi darovi su vezani za jedan uslov: bogobojaznost. Postoji jedan nasihat, od suštinske važnosti, koji će jednu osobu ili gurati naprijed ili je slomiti u pokušaju da uči Kur'an napamet. Savjet je: mora se okaniti griješenja! Ibn-Mes'ud, radijallahu anhu, je rekao: „Osjećam da će neko zaboraviti znanje koje je imao zbog grijeha koje čini.“

Kada bi se Ebu-Hanife, rahimehullah, susreo sa fihskom mes'elom iz koje ne bi mogao da izvuče neki zaključak, ustao bi i klanjao dva reka'ta kajući se Allahu. Ovi ljudi su znali vrijednost nagrade koju mogu dobiti. Uzvišeni Allah nas uči u Kur'anu: „I bojte se Allaha, Allah vas uči.“ (Sura El-Bekare, 282) Ovo znanje je od Allaha, poklon. Nema smisla da neko provodi noći u griješenju spram Darodavca a da ujutro od Njega očekuje poklon. Bilježi El-Hatib u „El-Džami' “, 2/387, da je Jahja ibn Jahja rekao: „Jedan čovjek je upitao Malika ibn Enesa: 'Ebu-Abdullah, da li postoji nešto što bi ojačalo moje pamćenje?' Malik ibn Enes, rahimehullah, je odgovorio: 'Ako će išta povećati, onda je to ostavljanje grijeha.' “ Bišr el-Hafi, rahimehullah, je rekao: „Rob počini grijeh, i zbog toga je uskraćen obavljanja tehedždžuda.“

Jedan od ključeva je: ako želiš da i tvoja djeca budu jaka u vjeri i da uče Kur'an, onda TI moraš da budeš uzor svojoj djeci. Nemoj da dopustiš da oni vide da se sam sebi suprotstavljaš (tako što jedno radiš, a njima drugo govoriš, op. prev.)...


Kada sam ja bio mlađi, nisam htio da pohađam školu Kur'ana. Subhanallah. Na kraju sam je ipak pohađao, pa sam otišao na Univerzitet u Medini, i evo me ovdje. Nedavno sam dobio jedan divan e-mail nakon što sam držao predavanje jednoj grupi kanadskih hadžija, a među njima je bio i moj otac. Dok sam govorio, moj otac je digao glavu, sa osmjehom na licu i plačući. Ovaj brat koji mi je poslao e-mail je posmatrao mog oca tokom dersa. Shvatio je da Muhammed danas ovdje drži ders zbog dove ovog čovjeka! Nisam puno razmišljao o tome sve dok nisam pročitao taj e-mail, a zaista je tako! Nakon tevfika od Allaha, dova roditelja je ta koja mi je pomogla da postanem ono što sad jesam.

Ibn-'Abbas, da Allah bude zadovoljan sa njim, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao: „Ona (čovjek) u čijoj nutrini nema Kur'ana je poput srušenog i napuštenog zdanja.“ Hadis je zabilježio imam Et-Tirmizi.* U kakvoj kući želiš da tvoje srce boravi? Izgovoritis je najteža bolest koja uzvraća ljude od ostvarivanja uspjeha u životu. Ako razgovarate sa uspješnim ljudima, vidjećete da oni ne iznalaze izgovore. Ako želite da uspijete u svojem učenju Kur'ana napamet, ne tražite sebi izgovore. Uradite ono što morate da uradite. Onima oko sebe ja zabranjujem da nalaze izgovore, a isto i vama savjetujem. Uradite ono što morate da uradite da biste ostvarili uspjeh. Ako ne možeš, onda ne iznalazi izgovore!

Jedan od najzanimljivijih izgovora koje sam čuo je: „Moram prvo da potpuno razumijem Kur'an prije nego da počnem učiti napamet. Moram da poznajem i arapski i fikh i hadis prije nego krenem od Kur'ana.“ Nemoj gledati na ono što jedan učenjak trenutno radi. Pogledaj kako je on počeo. Svaki učenjak kojeg sam ja sreo je počeo od Kur'ana i ničeg drugog. Ako želiš da skupiš iole veće znanje o ovome Dinu, onda moraš početi od Kur'ana. Djeca u školama hifza su, sa vrijednošću njihovog hifza, na dobrom putu na sticanju ogromnog znanja o ovoj vjeri.

Dopustite mi da vam predstavim dva pogleda, dva veoma različita čovjeka i kako oni gledaju na izazove u životu:

Prva osoba: „Čovječe, ma to je ubistvo! Ne mogu ja to; ovog puta odustajem odmah. Izgleda da sam konačno poražen. Nikad neću moći ništa postići. Umoran sam... “

Druga osoba: „Odlično! To je izazov kojeg sam čekao. Ja Rabbi, ima da budeš ponosan na mene. Ima da dam sve od sebe. Ima da 110% svoje energije ulijem u ovaj izazov!“

A sad pogađajte koji od njih će uspjeti u svome hifzu. Da, tako je: druga osoba. A zašto? Jer druga osoba se ispravno postavila prema izazovu. Kada čujem nekoga kako priča o svojim pokušajima da uči Kur'an, obično mogu da odmah kažem u koju kategoriju ljudi spada. A nije do Kur'ana. Kur'an se lahko pamti. Uzvišeni Allah svjedoči tome u Kur'anu: A Mi smo Kur'an učinili dostupnim za učenje napamet i pouku, pa ima li ikoga ko bi pouku primio?! (Sura El-Kamer, 40.) Dakle, ako i ti misliš da je lahko – i jeste. Ako misliš da je teško – to je do tvod stava prema hifzu.

Slijedi par brzih savjeta za hifz:

1. Obavezno moraš imati profesora! Ne uči sam! Moraš imati profesora kojeg ćeš poštovati i koga će te biti strah. Ne postavljaj pitanje „Kako da naučim Kur'an napamet?“ Pitaj gdje da nađeš najboljeg profesora, a on će ti onda dati odgovor na tvoje pitanje.

2. Odvraćanje pažnje. Kada kreneš sa hifzom, moraš iz svojih misli i svoje okoline odstraniti sve što ti odvraća pažnju. Zamisli da pokušavaš nešto da zapamtiš, a gledaš fudbalsku utakmicu? Teško, a? A luna prak, bi li tu mogao/la da sjedneš i da nešto učiš? Vjerovatno ne. Škola hifza Kur'ana sa profesorom i disciplinom će ti pomoći da oko sebe stvoriš savršenu atmosferu za hifz.

3. Pamti melodiju ajeta. Mnogi ljudi misle da pamte „izgled“ Mushafa,ali u stvari oni pamte melodiju ajeta. Kada ja ponavljam, ja snimim svoje učenje na CD i onda ga preslušavam. Oni učenici koji najglasnije uče su najbolji učenici. Zato što sebe najviše čuju? Kada sam ja bio u školi Kur'ana, dječak do mene je izuzetno glasno učio! Zamolio sam učitelja da ga zamoli da malo tiše uči. Tada je izgovorio jednu izuzetno snažnu rečenicu, koja je postala moj moto: „Ne, nego ti glasnije uči!“ Tako sam i uradio i nevjerovatno mi je pomoglo.

4. Pozicija Mushafa. Pravac kojim se tvoje oči kreću zavisi od toga čime su ti misli zaposlene ili šta trenutno radiš. Ako pokušavaš da se sjetiš nečeg vizuelnog, kao na primjer gdje si ostavio/la svoje ključeve, tvoje očne jabučice se okreću nagore. Kada pamtiš, pravac pamćenja je lijevo-desno, a ne nadolje. Greška koju vidim kod ljudi jeste da spuste Mushaf i da ona pokušavaju da nešto zapamte. Da biste u potpunosti iskoristili svoju snagu uma, morate da držite Mushaf na nivou očiju, nikako da pognete glavu.

5. Hrana za mozak. Svi smo čuli onaj savjet starijih da za jačanje pamćenja treba da jedemo badem. Pa, ovdje sam da vam kažem da su bili u pravu! Hrana i piće koje konzumiraš direktno utiči na tvoju jačinu pamćenja. Nemoj jesti masnu, nezdravu hranu. Izbjegavaj gazirana pića. Neka ti doručak i ručak budu lahki, ali hranljivi, a bademi neka preuzmu ulogu grickalica. Subhanallah, vidjećeš kako možeš više da ostvariš u toku dana.

6. Neka ti svaki dan bude pobjeda. Kamen po kamen, i brdo možeš pomjeriti. Uživaj u svakoj stranici svakom ajetu kojeg naučiš!

Često me pitaju za moju tajnu učenja Kur'ana. Očekuje od mene da im da neku „south-beach-hifz dijetu“** ili tako nešto. (Oni kao odlaze „u šoping savjetima,“ jer od mene očekuje neki poseban savjet.) A ja ponavljam da nema sumnje da postoje tri sastojka. Ako posjedujete ova tri sastojka, onda ćete ostvariti sebi zacrtani cilj. Sastojci su:

  • Dova – uvijek moraš svoju želju izražavati pred Allahom.
  • Sabur – strpljenje. Hifz je put na kome nailaziš na testove, tako da imaj na umu da svoj ruksak čokoladicama „Sabur“
  • Takvaluk – koji će te štititi od grijeha.
Ako od ovog teksta ne zapamtiš ništa do DST sastojke (DST – dova, sabur, takvaluk), bi iznillah, biće ti dovoljno.

Bilježe Ebu-Davud i Et-Tirmizi hadis kojeg prenosi 'Abdullah b. 'Amr b. el-'As da je Resulullah, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao: „Reći će se sahibiji Kur'ana: 'Uči i uzdiži se! Lijepo uči i razgovjetno kao što si učio na dunjaluku! Doista, tvoj stepen (u Džennetu) je kod posljednjeg ajeta kojeg proučiš.'“***

Koliko stepeni ćeš se ti utdići na Sudnjem danu? Koliko stepeni bi volio da se uzdigneš?

Bilješke:

* Sunen Et-Tirmizi, od Ibn-'Abbasa, radijallahu anh. Imam Et-Tirmizi ga je ocjenio sa hasen-sahih. Vidi: Et-Tirmizi, Sunen, Darul-hadis, Kairo, bez godine izdanja, V tom, str. 177, hadis br. 2913
** South-beach dijeta je jedna dijeta popularna u SAD. Jedna od njenih specifičnosti jeste da se masti i ugljeni hidrati ne uklanjaju u potpunosti iz ishrane. Dakle, može se i lijepo pojesti, a i dotjerati linija.
*** Vidi: Et-Tirmizi, Sunen, Darul-hadis, Kairo, bez godine izdanja, V tom, str. 177, hadis br. 2914. Imam Et-Tirmizi ga ocjenjuje sa hasen-sahih.

Pripremio i preveo Tim Studio-Din

http://www.studio-din.com/modules.php?name=News&file=article&sid=922&mode=thread&order=0&thold=0
Na vrh Go down
 
Savjeti za učenje Kur'ana napamet - Muhammed eš-Šerif
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Muhammed s.a.v.s. je poslat svim ljudima
» Savjeti od nane
» SAVJETI ZA SRECAN BRAK!
» MALI SAVJETI ZA DOMACICE

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bosnjacki forum :: Islam-
Idi na: