Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Protesti do smjene Fejzića

Go down 
3 posters
AutorPoruka
Lejla
Admin
Admin
Lejla



Protesti do smjene Fejzića Empty
KomentarNaslov komentara: Protesti do smjene Fejzića   Protesti do smjene Fejzića Icon_minitimeSun Jun 14, 2009 7:58 pm

Protesti do smjene Fejzića

PODGORIČKE DŽEMATLIJE I DALJE KLANJAJU POD VEDRIM NEBOM I ISTIČU NOVE ZAHTJEVE


Podgorica – Oko četrdesetak vjernika okupilo se sinoć ispred zaključane Osmanagića džamije zahtijevajući nove izbore u svim opštinama Crne Gore, kako bi se izabrali novi predstavnici lokalnih odbora Islamske zajednice (IZ), ali i novi reis.
Vjernici, koji su sinoć klanjali akšam namaz u 20.32 na travi pod otvorenim nebom pred zaključanom džamijom, kazali su da će nastaviti da se okupljaju sve dok se ne izabere vrh IZ po islamskim propisima, a „ne kako je to do sada rađeno da reis bira ljude koji će njega da biraju“.
- Uvidjeli smo da je reis sebi retroaktivno produžio mandat i zato je kivan na nas - kazao je Admir Pepić.

Prema njegovim tvrdnjama, reis Rifat Fejzić revoltiran njihovom „neposlušnošću“ odlučio je da zatvori Osmanagića džamiju, a njih nazvao vehabijama.
- Tražimo da nam se reis izvini i vrati ključeve od džamije - rekao je Pepić, dodajući da je Fejzić i imama Ferida Orahovca, koji je donedavno vodio Osmanagića džamiju, takođe nazivao vehabijom.
- Sada ga je premjestio da radi kao profesor u Medresi - rekao je Pepić.
Nakon namaza, podgoričkim džematlijama pridružila se i nekolicina bjelopoljskih vjernika koji nijesu bili raspoloženi za razgovor.
- Ovo ne radim radi novina, već radi Alaha - kazao je mladić od dvadesetak godina.

Mirno okupljanje pratili su radoznali pogledi prolaznika, ali i komšija koji su dobacivali „riješite to više“.
Iako je ranije bilo najavljeno da će podgoričke džematlije koji ne podržavaju aktuelni vrh IZ ići na jaciju (zadnju molitvu) u Starodoganjsku džamiju, gdje klanja imam Džemo Redžematović, i u 22.38 oni su kleknuli na travu ispred Osmanagića džamije.
- Samo za vrijeme komunizma Enver Hodža je zatvarao džamije, a sada to radi reis sa imamom - kazao je najstariji džematlija Rahman Likaj.
Nerman Pepić je objasnio da neće da idu u džamiju u koju klanja imam Redžematović, naglašavajući da će „stalno biti ispred Osmanagića džamije“.
- Napravićemo peticiju, sakupićemo potpise, klanjaćemo ispred zaključane džamije dok se nešto ne promijeni - kazao je on.
Pepić je naveo da će i sjutra, na akšam, biti tu.
- Zatvaranje ove džamije može da dovede u iskušenje da se nasilno uđe. Sila je kranja nužda - naglasio je on. Reis Fejzić ni sinoć nije želio da govori za „Vijesti“.


Imam Redžematović se lažno predstavlja

Malo poslije 23 časa glavni podgorički imam Džemo Redžematović izašao je sa imamom Ibrahimom Dacićem i desetak vjernika iz Starodoganjske džamije kraj koje su cijelo veče bila parkirana dva policijska džipa.
Na pitanje novinara „Vijesti“ da se izjasni povodom događanja u Osmanagića džamiji, imam Redžematović je kazao: „Nijesam ja imam“.
- Tražite odžu? On Vam je otišao onuda - rekao je Redžematović i sa Dacićem i još jednim muškarcem ušao sa plavi “reno 307”.

Policija otključala vjernike

Podgorički džematlija Omer Pepljak sa još dvojicom mladića preksinoć je priveden, nakon što je završeno klanjanje u staroj džamiji kod imama Džema Redžematovića.
- Nijesu htjeli da klanjaju za imamom Redžematovićem, već su bili u odvojenoj prostoriji. Kad je završen namaz, Redžematović je izašao iz džamije, a momke koji nijesu htjeli da klanjaju za njim je zaključao, i potom pozvao policiju - kazao je sagovornik „Vijesti“.

Prema njegovim riječima, policija je na poziv Redžematovića došla i povela Pepljaka i dvojicu mladića u službene prostorije, ali ih i pustila već nakon sat vremena.

Portparolka Uprave policije Tamara Popović potvrdila je „Vijestima“ da je imam Redžematović preksinoć podnio krivične prijave protiv trojice mladića, napominjući da oni nijesu privođeni jer je ocijenjeno da nema elemenata za pokretanje prekršajnog postupka.


T.PAVIĆEVIĆ
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



Protesti do smjene Fejzića Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Protesti do smjene Fejzića   Protesti do smjene Fejzića Icon_minitimeSun Jun 14, 2009 10:10 pm

Mora biti ove smutnje. Jedino samo ovako mozhe da se pokazhe ko je pravi vjernik a ko glumi. Jedino na ovaj nachin se mozhe ummet "ochistiti" Allah da pomogne. Amiin !
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



Protesti do smjene Fejzića Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Protesti do smjene Fejzića   Protesti do smjene Fejzića Icon_minitimeThu Jun 18, 2009 6:48 pm

MashAllah sto nam je rodjak aktivan,ni manje ni vise nego zavrsio u zatvor. Protesti do smjene Fejzića 265487
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



Protesti do smjene Fejzića Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Protesti do smjene Fejzića   Protesti do smjene Fejzića Icon_minitimeWed Jun 24, 2009 5:48 pm

Podgorica – Oko sto pedeset vjernika klanjalo je juče džumu namaz u Osmanagića džamiji. Vrata jedne od najstarijih džamija u Crnoj Gori bila su otvorena po nalogu glavnog podgoričkog imama Džema Redžematovića, jer je petak u islamu dan kada se obavlja centralna molitva.
Najavljeni razgovor podgoričkih džematlija sa reisom Rifatom Fejzićem i glavnim imamom Džemom Redžematovićem juče nije održan.
Vjernici koji su dan ranije klanjali akšam namaz na travi pod vedrim nebom svoju vjersku obavezu ispunili su na takav način jer su im vrata džamije, u kojoj se godinama klanjaju, bila zatvorena. Ulazeći juče u jedan po podne u dvorište Osmanagića džamije, najavili su da će i dalje klanjati na tom mjestu - „po svaku cijenu“.
„Ne pristajemo da džamija bude otvorena samo petkom“, kazao je profesor filozofije Ersan Spahić.

On je potvrdio navode da između aktuelnog reisa i podgoričkih džematlija postoji sukob već duže vrijeme, optužujući vrh IZ da rade na tome da se „Osmanagića džamija zatvori“.
„On (reis) to radi jer ovi ljudi nijesu poslušni njemu. Uspio je da dosadašnjeg imama, koji nas je učio pravoj vjeri, a ne novotarijama, natjera da se prikloni njemu“, kazao je Spahić.
Džumu namaz vodio je juče novi imam Ibrahim Dacić, koga je odredio vrh Islamske zajednice, i koji je u hutbi govorio o opštim temama, poređenjima među vjerama.
„Komunisti su materijalisti. Gledaju da zadovolje tijelo... Fašizam i komunizam razdvaja tanka nit... Islam je prava vjera, na čovjeka gleda kao na najuzvišenije biće...“, riječi su imama Dacića.
Za „Vijesti“ o aktuelnim problemima unutar IZ nije želio da govori.

Po završetku džume namaza, u 13.40, vjernici su razgovarali ispred džamije o tome šta dalje da rade.
„Ljudi nijesu pali. Ostali su da vjeruju i hoće ovu kuću da drže otvorenom. Obaveza je da se klanja pet puta dnevno, a ne jednom i to petkom“, rekao je Spahić. Prema njegovim riječima, reis Fejzić neistomišljenike „želi da eliminiše“.
„Nas optužuje za terorizam a oni to rade, obijaju vrata i mijenjaju brave“, kazao je Spahić. On je dobrodošlicu, javno, u ime ostalih, poželio Daciću, ali je ostao kategoričan da Osmanagića džamija ne smije biti zatvorena.
Iako najavljeni, razgovori sa Fejzićem juče nijesu održani.
„Sve ovo vrijeme mi smo išli da razgovaramo sa njim. Poniženje je da idete nekome, a on ne želi da priča sa vama“, kazao je Spahić. Najavio je da će danas ući u Osmanagića džamiju.

„Ući ćemo po svaku cijenu. Ako oni (IZ) žele da drže ovu džamiju zatvorenom, mi ćemo morati da uđemo silom“, bio je kategoričan Spahić.
Džematlija Admir Pepić, koji se preksinoć molio ispred džamije, juče je poručio da nije pristalica sile, ali da bi bilo dobro da se što prije nađe kompromis.
„Pokušaćemo da razgovaramo sa novim imamom“, rekao je Pepić.
Reis Fejzić nije imao vremena juče da govori za „Vijesti“, a imam Redžematović nije se javljao na telefon.

Fejzić: Radi se o par ljudi

Reis Fejzić je juče za Radio Slobodna Evropa kazao da je Islamska zajednica imala „određena neslaganja sa par ljudi“ koji su dolazili u Osmanagića džamiju. „Imam Orahovac je odustao od daljeg angažmana u toj džamiji i vjerovatno će biti angažovan na drugim poslovima u IZ“, kazao je Fejzić.
Prema njegovim riječima, sukob je nastao jer „par njih koji su nezadovoljni tom odlukom“ žele da raspolažu objektom IZ.
„Nigdje u svijetu ljudi ne mogu da koriste vlasništvo nego onako kako procijeni institucija. Niko tim ljudima ne smeta da vrše svoju molitvu“, kazao je Fejzić.
On je istakao da je planirano da Osmanagića džamija radi petkom na centralnoj molitvi, naglašavajući da je druga džamija, udaljena svega 50 metara, otvorena za vjernike svakoga dana.
„Oni su, nakon što su predali ključeve, počinili krivično djelo jer su ljudi promijenili brave i možda ćemo ih ganjati sudskim postupkom. Mi smo prekjuče otišli i promijenili brave i vratili džamiju“, kazao je Fejzić.
Prema tvrdnjama prvog čovjeka IZ, mnogi od ljudi koji su prekjuče klanjali ispred džamije nijesu iz Podgorice i došli su “ovdje da prave probleme“.

Koji su ključevi pravi?

Na kući preko puta Osmanagića džamije stoji grafit „Mirza vehabija“.
„Ja sam taj Mirza“, rekao je momak od oko 25 godina.
On je bio ispred džamije u četvrtak, kada je imam Redžematović došao da uzme ključeve. Ranije je „Vijestima“ rečeno da su se Ferid Orahovac i reis Fejzić dogovorili oko predaje ključeva, te da Redžematović nije mogao da otključa vrata džamije. Imam je zato pozvao policiju i bravara.
„Bio sam tu. Imam nije ispričao cijelu priču. Kada je tražio ključeve, Bogom sam mu se zakleo da ima prave ključeve, i pozvao ga da zajedno odemo kod ključara, da se uvjeri. On je došao sa pripadnicima Centra bezbjednosti i rekao im da sam ja rekao da mu ne damo ključeve“, ispričao je Mirza Hatlaj.
Dodao je da ga je to razočaralo.
„Moje ubjeđenje u islam ne dozvoljava mi da klanjam za takvim čovjekom. Nemam vremena da ponavljam molitve. Zbog toga je ova džamija stalno otvorena“, rekao je Hatlaj.
T. PAVIĆEVIĆ

Izvor: Nezavisni dnevnik "VIJESTI"
Na vrh Go down
Sponsored content





Protesti do smjene Fejzića Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Protesti do smjene Fejzića   Protesti do smjene Fejzića Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Protesti do smjene Fejzića
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bosnjacki forum :: Politika,vijesti,aktuelnosti-
Idi na: