Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 "A ti opominji doista opomena koristi vjernicima!!!"

Go down 
AutorPoruka
Lejla
Admin
Admin
Lejla



"A ti opominji doista opomena koristi vjernicima!!!" Empty
KomentarNaslov komentara: "A ti opominji doista opomena koristi vjernicima!!!"   "A ti opominji doista opomena koristi vjernicima!!!" Icon_minitimeMon Jun 22, 2009 4:49 pm

"A ti opominji doista opomena koristi vjernicima!!!"


Allah, dz.s., u svojoj Knjizi kaže: "A ti opominji, doista opomena koristi vjernicima. "

Koliko je važno pozivati u Allahovu vjeru vidjet ćemo i iz sljedećeg primjera.
Ebu Zerr el-Gifari,r.a., kaže da je Ebu Bekr,r.a.,pitao Poslanika s.a.v.s.:
"Božiji Poslaniče, da li postoji druga vrsta džihada, osim oružane borbe protiv mušrika?"
Na to mu je Resul a.s. odgovorio:"Naravno Ebu Bekre. Uzvišeni Allah ima mudžahide koji su bolji od šehida.
Živi su, dobro opskrbljeni, hodaju po zemlji, Allah se njima ponosi pred melekima,
a Džennet im se ukrašava kao što se Ummu-Selema uljepšava za Božijeg Poslanika, a.s."
Ebu Bekr tada upita:"A ko su ti Boziji Poslaniče?""To su oni koji naređuju dobro a odvraćaju od zla,
koji vole i mrze u ime Allaha, dž.š."

Omer ibn Abdul-Aziz je imao čovjeka koji je imao zadaću i zbog toga bio plaćen samo da bude halifi opominjač. Čudne li profesije!A opominjao ga je svako jutro da će umrijeti i Allahu se vratiti.
Zato u vakat njegove vladavine od samo 30 mjeseci, u državi nije bilo siromašnih. Znali su po mjesec dana tražiti kome bi dali zekat,a ne bi našli nikog. Višak imetka su dijelili dužnicima, vojsci, neoženjenim, ehlu kitabijama, pa kad i takvima nije bilo potrebno, halifa je naredio da žito pospe po brdima kako bi se i ptice hranile.

Reci: "On sve stvara i daje vam sluh i vid i pameti, a vi se malo zahvaljujete!"
Reci: "On vas je po zemlji razasuo i pred njim cete se sakupiti."
A oni govore:"Kad ce vec jednom ta prijetnja, ako istinu govorite."
Reci:"Sam Allah zna! A ja sam duzan da javno opominjem."(Al-Mulk,23-26.)

"One koji će, ako im damo vlast na Zemlji,
molitvu obavljati i milostinju udjeljivati i koji će tražiti da se čine dobra djela,
a odvraćati od nevaljalih – A Allahu se na kraju sve vraća" (El-Hadždž, 41.)

"Opraštaj drugima, naređuj dobro i od neznalica se kloni"(el-E'araf, 199.)

"I neka među vama bude onih koji će na dobro pozivati."( Ali-Imran, 104.")

Kaže Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Ko ukaže na dobro,ima nagradu kao i onaj koji uradi to djelo." Muslim

Također, Džerir b. Abdullah kaže: "Dao sam prisegu Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., da ću obavljati namaz, udjeljivati zekat i savjetovati svakog muslimana."

Ebu Amr b. Salah kaže: "Muslimanima ne treba zavidjeti, ne treba ih potkradati,
ne treba ih ogovarati, treba otklanjati nevolje od njih, pomoći siromahu,
podučiti neznalicu..."

Također, Džerir b. Abdullah kaže: „Dao sam prisegu Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., da ću obavljati namaz, udjeljivati zekat i savjetovati svakog muslimana.“

Ebu Amr b. Salah kaže: "Muslimanima ne treba zavidjeti, ne treba ih potkradati, ne treba ih ogovarati,
treba otklanjati nevolje od njih, pomoći siromahu, podučiti neznalicu..."

"Neprestano će skupina iz moga ummeta nositi emanet da'veta i naređivanja dobra i odvračanja od zla, neće im naškoditi oni koji ih u laž budu utjerivali niti oni koji se raziđu sa njima sve dok se ne ispuni Allahova odredba." (Buharija i Muslim)

Rekla je Zejneba, r.a., Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem:
"Zar ćemo biti uništeni a me?u nama ima dobrih?"
Rekao je Resul, sallallahu alejhi ve sellem:
Da , onda kada se umnoži (tj. poveća i raširi) pokvarenost." Buharija

"Jezikom Davuda i Isaa, sina Merjemina, prokleti su oni od sinova Israilovih koji nisu vjerovali –
zato što su se bunili i uvijek granice zla prelazili.
Jedni druge nisu odvraćali od grješnih postupaka koje su radili.
Ružno li je zaista to kako su postupali." (El-Maide, 78-79.)

"Licemjeri i licemjerke slični su jedni drugima. Traže da se čine nevaljala djela,
a odvraćaju od dobrih." (At-Tevbe, 67.)
Na vrh Go down
 
"A ti opominji doista opomena koristi vjernicima!!!"
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» ARHIVA VIJESTI...
» Video "The Message"- Pod Zastavom Muhammeda a.s.
» Maturanti "Gazi Isa-beg" medrese otputovali na Umru

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bosnjacki forum :: Islam-
Idi na: