Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 VRATITE NAM HILAFET!!!

Go down 
AutorPoruka
Lejla
Admin
Admin
Lejla



VRATITE NAM HILAFET!!! Empty
KomentarNaslov komentara: VRATITE NAM HILAFET!!!   VRATITE NAM HILAFET!!! Icon_minitimeSun Jun 01, 2008 12:52 pm

Proteklog vikenda u Dzakarti je odrzan spektakularan skup. Na dan kada je unisten posljednji islamski hilafet, 28. redzeba, Indonezijsko krilo islamskog pokreta Hizb-ut- Tahrir okupilo je 100000 (STO HILJADA) muslimana na konferenciji odrzanoj pod samo jednim motom: "MUSLIMANI ZELE HILAFET".



Program koji je trajao vise od pet sati i kojem su prisustvovali muslimani iz cijelog svijeta bio je ispunjen raznim sadrzajima i obracanjima islamskih intelektualaca iz Indonezije, Australije, Velike Britanije, Japana, Palestine i Sudana. Skup je odrzan na jednom od najvecih sportskih arena u svijetu, Dzkartinom "Gelora Bung Karno" stadionu.

VRATITE NAM HILAFET!!! Utama_senayan_a


Okupiti ovoliki broj muslimana u bilo koju svrhu bio bi sam po sebi izuzetan dogadjaj. A kada se na to doda sam motiv skupa tj. cinjenica da su se svi ti muslimani okupili kako bi svijetu (a i ostatku ummeta) porucili kako zele jedinstvenu islamsku drzavu, onda je to posebno vrijedno paznje i vjerovatno je dovoljan razlog da se pojedincima u Washington-u i drugim Zapadnim centrima moci (da izvinete) zatresu gace. A gace su se (opet da izvinete) sigurno tresle i u Rijadu, Kairu, Ammanu, Islamabadu i drugim prestonicama danasnjih muslimanskih drzava svaki puta kada je ovoliki broj muslimana u jednom glasu uzviknuo ALLAHU EKBER u znak podrske ideji hilafeta.

VRATITE NAM HILAFET!!! _44053812_conference2_getty203b

Ali dusmani naravno nisu sjedili skrstenih ruku. Tako su dva najavljena predavaca, Dr. Imran Waheed iz Velike Britanije i sejh Ismail al Wahwah iz Australije, deportovani iz Indonezije cim su sletili na aerodrom u Dzakarti. CNN pise kako kobajagi nije jasno zbog cega im to nije bilo dozvoljeno da prisustvuju konferenciji. Isto tako, palestinskom sejhu Issam Amera-i, koji je u januaru ove godine drzao govor na Hizb-ut-Tahrirovoj konferenciji o hilafetu odrzanoj u Australiji, lokalne vlasti uopste nisu dozvolile da napusti palestinske teritorije.

O svemu ovome Wassim Doureihi, medijski predstavnik Hizb-ut-Tahrira za Australiju kaze: "Umjesto da se ukljuce u istinsku debatu sa Hizb-ut-Tahrirom o tome sta muslimani treba da rade u trenutnoj situaciji, marionetske vlade u muslimanskom svijetu nastoje ucutkati takve rasprave putem zabrana, pritisaka i [laznih] optuzbi. Indonezijska vlada moze sprijeciti delegate konferencije da udju u drzavu ali ne moze sprijeciti da ideja konferencije udje u srca i glave muslimanskih masa".

Pise: Zekerijah Harunovic

dzemat.org

BBC Video:

ISLAMISTS CALL FOR CALIPHATE


http://news.bbc.co.uk/player/nol/newsid_6940000/newsid_6943000/6943049.stm?bw=bb&mp=wm&asb=1&news=1
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin
Lejla



VRATITE NAM HILAFET!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VRATITE NAM HILAFET!!!   VRATITE NAM HILAFET!!! Icon_minitimeSun Jun 01, 2008 12:56 pm

Vladari poslije Muhammeda, s.a.w.s.


Sta Muhammed s.a.w.s., govori o imamima/vladarima koji Ce upravljati muslimanima nakon njega? Imam Ahmed rhm., biljezi predaju od Poslanika s.a.w.s., (4/273) - koju sejh Albani, rhm., ocjenjuje sahihom (Pogledaj Silsila-Sahiha, br. 5.), dok imam el-Hejsemi, rhm., u svome Medzme'u (5/189), za njegove prenosioce kaze: ridzaluhu sikat koja glasi:

"Period poslanstva ce medju vama trajati onoliko koliko Allah, dzelle sa'nuhu, bude odredio da ono traje, nakon cega ce ga otkloniti onda kada On to bude htio. Potom ce nastupiti period hilafeta po uzoru na poslanstvo, koje ce trajati onoliko koliko Allah, dzelle ?a'nuhu, odredi da traje, nakon cega ce ga otkloniti onda kada On to bude htio. Potom ce nastupiti period mocnih kraljevstva, koji ce potrajati onoliko koliko Allah, dzelle sa'nuhu, bude htio da potraje, nakon cega ce ga otkloniti - kada On to bude htio. Potom ce nastupiti diktatorski period, koji ce potrajati onoliko koliko Allah, dzelle sa'nuhu, bude htio da ono potraje, nakon cega ce ga otkloniti , onda kada On to bude htio. Nakon svega toga ce nastupiti period hilafeta po uzoru na poslanstvo , nakon cega usutje."


Poslanik, s.a.w.s., kaze: "Dvije vrste ljudi, iz mog ummeta, nece obuhvatiti moj sefa'at: nepravedni vladar - tlacitelj, kao i osoba koja pretjeruje u vjeri - fanatik!" (Hadis je hasen, a biljezi ga imam el-Taberani u svom Kebiru)


Imam Muslim, rhm., (br. 1847.), biljezi u svome Sahihu, merfu' predaju od Huzejfe, radijallahu 'anhu, koji kaze: "Poslije mene ce vam doci vladari (imami), koji se nece povoditi za mojom uputom, niti ce slijediti moj sunnet; medju njima ce biti ljudi cija ce srca biti poput sejtanskih srca u ljudskim tijelima!? Rekoh: Pa, sta da radim, Boziji Poslanice, ako zateknem taj vakat? Rece: Slusaces i pokoravaces se pretpostavljenom, pa makar te i udarao, i imetak uzimao; slusaj i pokoravaj se!"


Imam Buhari (br. 7054.), i imam Muslim (br. 1848.), u svojim sahihima biljeze od Ebu Hurejre, r.a., da je Poslanik, a.s., rekao: "Ko napusti pokornost, i odvoji se od dzema'ata, i u takvom stanju umre , umro je dzahilijetskom smrcu! Ko se bude borio pod zabludjelim bajrakom, srdeci se radi svoje skupine/grupe, ili pozivajuci svojoj skupini/grupi, ili pomazuci samo svoju skupinu/grupu, i na tom putu bude ubijen , usmrcen je dzahilijetskom smrcu!


Ko ustane protivu pripadnika mog ummeta, udarajuzi dobre i lose medju njima, ne obracajuci paznju na vjernika, i ne ispunjavajuci ugovor s onima s kojim je ugovor sklopljen - takav ne pripada meni, niti ja pripadam njemu!"


Imam Muslim, rhm., (br. 1846.), biljezi slijedecu predaju: "Seleme b. Jezid el-Dzu'ufi, r.a., upita Poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem, slijedece: O, Boziji Poslanice, sta nam preporucujes da uradimo onda kada nam pretpostavljenim budu vladari koji svoja prava prema nama uvjek ostvaruju, dok prava, koja mi polazemo kod njih, nikada ne ostvaruju? Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, se okrenu od njega. Drugi put ga isto upita, pa potom i treci put, kada ga Es 'as b. Kajs povuce sebi, na sta mu Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, odgovori slijedecim: "Slusajte i pokoravajte se. Oni ce odgovarati za ono za sta su bili zaduzeni, dok cete vi odgovarti za ono za sta ste vi bili zaduzeni!"


Poznati alim Ehli-Sunneta vel-Dzema'ata, imam Hasen b. 'Ali el-Berbehari, Allah mu se smilovao, kaze slijedece: "Kada vidis covjeka kako proklinje vladara - znaj da je u pitanju osoba-novotar, a kada vidite osobu koja uci dovu za vladara , znaj da je u pitanju sljedbenik sunneta, insh 'Allah!" Pogledaj: Serhul-Sunneh, od imama Berbeharija, Allah mu se smilovao, str. 51..


Fudajl b. 'Ijad, Allah mu se smilovao, kaze slijedece: "Kada bih znao da ce mi se dova primiti , proucio bih je vladaru. Bi mu receno: Ebu Alija, pojasni nam malo blize to sto si rekao. Rece: Ako bih tu dovu ostavio za sebe, ne bi joj koristi niko drugi, mimo mene, vidio, ali ako bih je proucio za vladara , popravio bi se on, a sa njime bi se popravili i ljudi i gradovi! Dakle, naredjeno nam je da dovimo za nase imame/vodje, a nije nam naredjeno da dovimo protivu njih, pa makar bili jedni od nasilnika, jer nasilje koje rade, na svoju stetu ga rade, dok dobro koje budu cinili , bice dobro i po njih, i po ostale muslimane!" Pogledaj: Serhul-Sunneh, Berbehari, str. 116..


Imam Tahavi, Allah mu se smilovao, u djelu "el-'Akideh el-Tahavijje", kaze: (84) Od naseg pravca nije ustajanje protivu imama, pa makar i nasilnici bili. Necemo protivu njih dove uciti, niti cemo im neposlusnost iskazivati. Smatramo da je pokornost pretpostavljenima , vid obavezne pokornosti prema Allahu, dzelle ?a'nuhu, izuzev ako nam naredjuju izvrsavanje grijeha. Na nama je obaveza da vladarima ucimo dovu radi poboljsanja opsteg stanja. (85) Slijedimo sunnet, pridrzavamo se dzemata, klonimo se ekstrema, razilazenja i strancarenja!


Sehl b. Abdullah el-Tusturi, Allah mu se smilovao, kaze: "Ljudi ce biti u dobru sve dok budu pokorni svojim pretpostavljenim i ucenim ljudim (el-sultan vel-'ulema'). Ako ove dvije skupine ljudi budu cijenili i postovali , Allah, dzelle sa'nuhu, ce im popraviti stanje i na ovom i na buducem svijetu, a ako se olahko budu ponijeli prema ovim dvjema skupinama ljudi , Allah, dzelle sa'nuhu, ce im pogorsati stanje, i na ovom i na buducem svijetu!" Pogledaj: Tefsirul-Kurtubi, 5/262..


Sejhul-islam Ibnu Tejmijje rhm., kaze: "Poslanik s.a.w.s., nas je obavijestio o tome da ce nakon njega nastati zulum/nasilje od strane vladara, kao i bagj/neprihvatanje Bozjeg suda, od strane njih, ujedno nam zabranjujuci i vojno ustajanje protivu njih, jer su u pitanju osobe do kojih je tesko doci (gajru makdur), dok ce steta, koja ce proizici iz takvog poduhvata, biti mnogo gora od eventualnog interesa i koristi koja se namjeravala ostvariti, sto je bio i slucaj na pocetku islama, kada je muslimanima bilo zabranjeno ratovanje (u Mekki, op.prev.), rijecima: "Zar ne vidis one kojima je receno: "Dalje od boja, vec molitvu obavljajte, i milostinju dajite! A kada im bi propisana borba, odjednom se neki od njih pobojase ljudi, kao sto se Allaha boje, ili jos vise!" (el-Nisa': 77.), i kao sto je Poslaniku s.a.w.s., i ashabima bilo naredjeno saburati na ezijjetu i uvredama musrika i munafika, kao i oprastati im nanesene uvrede, sve dok Allahov emr/odredba ne dodje. (Medzmu'ul-Fetava, 4/443.)


Prijevod s arapskog jezika i priprema:

Sead ef. Jasavic, Plav, Sandzak, CG
Na vrh Go down
 
VRATITE NAM HILAFET!!!
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bosnjacki forum :: Drustvo-
Idi na: