Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Rukovanje sa Sheikhom Tantawi

Go down 
AutorPoruka
Lejla
Admin
Admin
Lejla



Rukovanje sa Sheikhom Tantawi Empty
KomentarNaslov komentara: Rukovanje sa Sheikhom Tantawi   Rukovanje sa Sheikhom Tantawi Icon_minitimeWed May 28, 2008 6:52 pm

Moje pojedine karakteristike dovedu me ponekad u nezgodne situacije.Previse sam iskrena.Sasvim jednostavno, ako nekog ne volim, ja to ne mogu da sakrijem.Ne mogu da prekrijem svoje osjecaje, da se smjeskam i pretvaram.

I ako, zaista ne podnosim nekog, ja jedva izdrim pod istim krovom stom osobom.Naravno, ponekad koliko god mi to zeljeli, ne moze izbjeci takve situacije, da se sretnemo stakvim ljudima.Jednostavno ne mozemo uvijek izbjeci takve prilike.

Onda, mozete zamisliti moje odusevljenje, kada sam otkrila, da kada postanem muslimanka, ja necu morati nikada vise da se pozdravim sa drugim muskarcem.Mojoj sreci nije bilo kraja.

Tacnije, meni je receno, da je haram, da drugi muskarac dodirne zenu, osim ako nisu mahremi (toj zeni).Od dana kada sam primila Islam, ja bih se toplo osmjehnula i podigla svoju ruku prema lijevom ramenu, kada bih bila upoznata da nekom novom osobom.

Naravno, bilo je trenutaka, kada ovaj metod uopste nije funcionisao, kao trenutak kada sam upoznala Yassera Arafata u Ramalli.Kada su me prestavili, bila sam u neodoumici, misleci, da li ce ga moj potez uvrijediti ili ne.On je totalno bio nesvjestan toga i jednostavno je uzeo moju podignutu ruku i poljubio je.

Hmm, ne bas islamski i taj trenutak je snimljen od jednog fotografa.

Ista stvar desila mi se nekoliko mjeseci kasnije, kada mi je iracki ministar Tariq Aziz pruzio ruku u toku razgovora.

Na samom pocetku bilo je nezgodnih trenutaka, ali sve u svemu, prilicno daleko sam stigla, bez nekih vecih komplikacija.Jedan od mojih prijatelja, koji je sekularista, misli da sam ekstremista, zato sto se ne pozdravljam vise snjim, ustvari, zato sto ne zelim da se pozdravljam ni sa jednim vise muskarcem.

Nedavno sam bila prisutna na jednoj svecanosti, gdje se, takoreci, elita skuplja.Bilo je tu politicara, policajaca, vitezova, ali, ja bih jednostavno podigla svoju desnu ruku prema lijevom ramenu i iskoristila svoje pravo kao zena muslimanka.Prisutni su dobro upoznati stim pravom, tako da su jednostavno svi morali da prihvate.Super..

Sada bih moja prica o pozdravljanju trebala da se privede kraju.Molim vas ne mojte zijevati, procitajte dalje, jer, zaista je vrijedno da ostanete i procitate sta imam reci u sljedeci nekoliko paragrafa.

2006 u Egiptu, imala sam prilike na Novu Godinu, da provedem u privatnom razgovoru sa Sheikhom Mohammed Tantawi, sa Cairskog Al-Azhar Fakulteta.

Mozete zamisliti koliko sam bila nestrpljiva, da razgovaram za jednim od utjecajnih skolara u muslimanskom svijetu.Iako, on je podrzao Francusku vladu u njihovoj odluci da zabrane nosenje hidzaba u skolama.Uglavnom, imali smo produktivan razgovor, i na kraju kada smo svi ustali da napustimo njegovu privatnu kancelariju, Sheikh je poceo da se pozdravlja sa mojim ugostiteljem.

On se okrenuo prema meni i pruzio mi ruku.Ja sam se osmjehnula toplo i podigla svoju desnu ruku prema lijevom ramenu, kao sto sam prije opisala, da uvijek radim.Sta se desilo kasnije, totalno me izbacilo iz cipela i definitivno ce ostati nezaboravljeni dogadaj.

Sheik je i dalje drzao ruku ispred mene, zeleci da se pozdravi.Odmahnula sam glavom i na engleskom objasnila, da se ja ne pozdravljam smuskarcima.Moj ugostitelj je to preveo sheiku, ali on nije htio da odustane.

Postalo mi je jasno, da ce situacija postati jos napetija, ako jedno od nas dvoje ne popusti.Na kraju, ja sam popustila.Ipak, rekla sam sebi, ti si jos uvijek dijete naspram ovom bratu u Islamu, koji drzi jednu od vaznih stolica u muslimanskom svijetu i on sigurno ima vise znanja nego ja.

Na kraju sam popustila i pruzila ruku Sheiku Tantawiu.Tada je on rekao na arapskom mom ugostitelju: " Ko nju uci? Ona se moze pozdraviti samnom, jer, ona je meni kao kcerka.Ovo je problem smuslimanima u Evropi, oni slusaju ekstremiste."

Iskreno receno, ja sam bila sokirana, pomalo i nesigurna.Mozda sam ja zaista pobrkala neke cinjenice.Mozda je zaista dozvoljeno da se muslimanka zena pozdravlja sa drugim muskarcima.

Poslije tog dana, ja sam kontaktirala razlicite islamske ucenjake i svi su mi jednoglasno odgovorili, da sheikh na Al-Azhar fakultetu nije bio u pravu.Ako je pogrijesio oko ovog, vjerovatno je da je on pogrijesio dajuci svoju podrsku Francuskoj za zabranu nosenja hidzaba u skolama.

Ako ikada sretnem Sheikha Tantawi, ja se necu snjim pozdraviti.




Yvonne Ridley
dailymuslim
Na vrh Go down
 
Rukovanje sa Sheikhom Tantawi
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bosnjacki forum :: Drustvo-
Idi na: