Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 OSNOVE VJERE

Go down 
AutorPoruka
elTewhid
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija




OSNOVE VJERE Empty
KomentarNaslov komentara: OSNOVE VJERE   OSNOVE VJERE Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 3:38 pm

OSNOVE VJERE



OSNOVE VJERE Moonriderwy-4-165501


Tri osnovna principa kojih svaki Musliman mora biti svjestan su:


Znanje o svom Gospodaru, znanje o svojoj vjeri Islamu, i znanje o svom poslaniku Muhammedu savs.



Ako bude upitan: Ko ti je Gospodar?

Tvoj odgovor treba da bude:

Moj Gospodar je Allah dz.s., koji me je stvorio i koji me posjeduje kao i sve svjetove Svojom Velicinom. Moje robovanje je samo Njemu. i nema nicega cemu se robuje osim Njemu.


Ako si upitan: Šta ti je vjera?

Tvoj odgovor je:

Moja vjera je Islam, koja mi nareduje pokornost Allahu Subhaneh we te'ala, priznavanjem Njegove Jednoce, pokoravanju Njegovim naredbama, i izbjegavanju širka i njegovih pristalica.


Ako si upitan: Ko ti je poslanik?

Tvoj odgovor je:

Moj poslanik je Muhammed s.a.v. s, sin Abdullaha, bin AbdelMuttaliba bin Hašima. Hašim je od Kurejša, a Kurejši su arapsko pleme. Arapi su nasljednici Ismaila a.s., sina Ibrahima al Khalila(prijatelja) Allaha Subhaneh we te'ala
.
Na vrh Go down
elTewhid
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija




OSNOVE VJERE Empty
KomentarNaslov komentara: Re: OSNOVE VJERE   OSNOVE VJERE Icon_minitimeTue Jul 22, 2008 1:31 pm

OSNOVE VJERE-II


Uzvišeni Allah je naredio Svojim vjerovjesnicima da pozivaju u tewhid, tj. značenje šehadeta ''La ilahe illAllah''.



Rekao je Uzvišeni Allah:

"Mi smo svakom narodu poslanika poslali: 'Allaha obožavajte, a taguta se klonite!' " sura en-Nahl, 36. ajet



Rekao je Uzvišeni Allah:

"Za one koji izbjegavaju da se tagutima klanjaju i koji se Allahu obraćaju – njima su namijenjene radosne vijesti, zato obraduj robove Moje"



Rekao je Uzvišeni Allah:

"U vjeri nema prisiljavanja – Pravi put se jasno razlikuje od zablude! Onaj ko ne vjeruje u taguta, a vjeruje u Allaha – drži se za najčvršću vezu, koja se neće prekinuti. A Allah sve čuje i zna" sura el-Beqare, 256. ajet



U ovom ajetu se nalazi značenje šehadeta ''La ilahe illAllah'', tj. tewhida. Prenosi imam Muslim u svome ''Sahihu'' da je "najčvršća veza" – šehadet ''La ilahe illAllah''. Dakle, vidimo da je Allah tewhid (''La ilahe illAllah'') uslovio (ruknom učinio) NEGACIJOM (''LA ILAHE''), i da ta negacija nije ništa drugo do "kufr u taguta", tj. NEVJEROVANJE U TAGUTA, kao što se jasno vidi iz ajeta. Drugi uslov odnosno rukn tewhida jeste POTVRDA (''ILLALLAH'') i ta potvrda nije ništa drugo osim VJEROVANJE U ALLAHA, kao što se takođe jasno vidi u ovom ajetu.


sura ez-Zumer, 17. ajet

Ovo mora da zna i ostvari svaki čovjek kojeg je Allah stvorio da mu 'ibadet čini, a taj 'ibadet se ogleda upravo u nepridruživanju nikoga i ničega Allahu, odnosno odricanju od svih lažnih božanstava koje je Allah u Svoj Knjizi nazvao tagutima. Neznalica o tewhidu nema opravdanja, pa makar namaz obavljao, zekat davao i druge vrste 'ibadeta radio i njegovo izgovaranje šehadeta bez ZNANJA o njegovom značenju mu neće nista koristiti. Evo nekoliko dokaza o tome:


Uzvišeni Allah je rekao:

"Zato, ZNAJ la ilahe illAllah" sura Muhammed, 19. ajet


Uzvišeni Allah je rekao:



"Ovo (Qur'an) je obznana ljudima (čovječanstvu) i da njome budu opomenuti i da ZNAJU da je samo On jedan Bog, i da razumom obdareni prime pouku!" sura Ibrahim, 52. ajet


O ovom ajetu kaže šejh Ebu Batin, rahimehullah, da Allah nije rekao: "...da KAŽU da je samo On jedan Bog...", nego je Allah rekao: "...da ZNAJU da je samo On jedan Bog...".



U ovom kratkom komentaru šejha Ebu Batina, Allah mu se smilovao, jasno se vidi da puko izgovaranje šehadeta, bez znanja o njegovom značenju, neće koristiti ni jednom čovjeku kojeg je Allah stvorio.
Na vrh Go down
 
OSNOVE VJERE
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Akida i djela koja izvode iz vjere

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bosnjacki forum :: Islam-
Idi na: