Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Muhammed s.a.v.s. je poslat svim ljudima

Go down 
AutorPoruka
Lejla
Admin
Admin
Lejla



Muhammed s.a.v.s. je poslat  svim ljudima Empty
KomentarNaslov komentara: Muhammed s.a.v.s. je poslat svim ljudima   Muhammed s.a.v.s. je poslat  svim ljudima Icon_minitimeThu May 29, 2008 9:32 pm

Allah kaze u Kur'anu: " Mi smo te poslali kao milost svim stvorenjima " ( Kur'an 21:107 ) I tako je Muhammed s.a.v.s. Allahov poslanik beduinima u pustinji kao sto je poslanik od Allaha sadasnjim naucnicima u modernim laboratorijama. On je Allahov poslanik svim ljudima i svim vremenima. Prije Poslanika s.a.v.s. svaki poslanik je poslat iskljucivo njegovom narodu " … svaki narod je imao onoga ko ga je na pravi put upucivao" ( Kur'an 13:7 ) Poruka poslanika i zbog ovog razloga je Allah dao dokaz koji je razlicit od dokaza koji su dati u objavama prije njega. Dokazi prijasnjih poslanika su bili samo za njihove savremenike i mozda nekoliko generacija koje su ih sljedile. Tada bi Allah poslao novog poslanika, podrzanog novim cudom radi obnove vjere kod tih ljudi. Ali zato sto je poslanik Muhammed s.a.v.s. predoodredjen da bude zadnji poslanik do sudnjeg dana, Allah mu je dao trajno cudo kao podrzavajuci dokaz. Ako upitamo jevreja ili krscanina da nam pokaze cuda poslanika Musaa ( Moses ) ili Isaa ( Jesus ) neka je Allahov blagoslov i mir na njima, oboje bi rekli da nije u ljudskoj moci da ponove bilo koje od tih cuda sada.Musaov stap nemoze biti stvoren niti poslanik Isaa ( Jesus ) moze ponovo dizati ljude iz mrtvih. Za nas sada, ova cuda nisu nista drugo do historijske cinjenice. Ali ako muslimana upitate o najvecem cudu poslanika Muhammeda s.a.v.s. on moze spremno pokazati knjigu Kur'an. Jer Kur'an je cudo koje ostaje u nasim rukama. On je otvorena knjiga za sve ljude da istraze njegove sadrzaje. Allah je rekao u Kur'anu " Koja stvar je najvrijednija kao dokaz? reci : Allah je svjedok izmedju mene i vas : A meni se ovaj Kur'an objavljuje da njime vas i one do kojih dopre opominjem... "( Kur'an 6:19 ) Cudesna priroda Kur'ana lezi u znanju koje sadrzava. Allah uzviseni je rekao : " Allah svjedoci da je istina ono sto ti objavljuje, objavljuje ono sto jedini On zna ... " ( Kur'an 4:166 ) Predstavljamo vam profesora Emeritus Keith Moore , jednog od svjetskih strucnjaka u anatomiji i embriologiji. Mi smo upitali profesora Moore da nam da njegovu naucnu analizu nekih specificnih kur'anskih ajeta i poslanikovih hadisa koji zalaze u njegovo polje specijalizacije. Professor Moore je autor knjige pod naslovom Razvoj Covjeka " The Developing Human " . On je professor anatomije i celijske biologije na univerzitetu u Torontu, Kanada, gdje obavlja funkciju dekana osnovnih nauka na fakultetu medicine i osam godina je presjedavajuci odjela za anatomiju. Dr. Moore je takodje obavljao funkciju na univerzitetu Winnipeg, Kanada 11 godina. On je predsedavao mnogim internacionalnim anatomskim udruzenjima i konferencijama unije bioloskih nauka. Professor Moore je takodje izabran u clanstvo Kraljevskog Medicinskog Udruzenja Kanade, Uniji Americkih Anatomista i 1984 je primio najuvazeniju nagradu u polju anatomije u Kanadi ( J.C.B. nagradu ) od Kanadskog Udruzenja Anatomista. On je objavio mnogo knjiga na temu klinicka anatomija i embriologija, osam od njih se koriste u medicinskim skolama i prevedene su na sest jezika. Kada smo upitali profesora Moore da nam da analizu Kur'anskih ajeta i poslanikovih izjava on je bio zapanjen. On se cudio kako je poslanik Muhammed s.a.v.s. prije 14 stoljeca mogao opisati embrio i njegove razvojne faze tako detaljno i precizno koje su naucnici otkrili u zadnjih trideset godina. Vrlo brzo profesorovo Moore zapanjenje je preraslo u divljenje prema ovoj objavi i uputi. On je predstavio ove poglede intelektualnim i naucnim krugovima. On je cak odrzao predavanje o kompatibilnosti moderne embriologije sa Kur'anom i Sunnetom gdje je rekao: Veliko mi je zadovoljstvo pomoci u pojasnjavanju izjava u Kur'anu o ljudskom razvoju. Jasno mi je da ove izjave su morale doci Muhammedu od Allaha ili Boga jer skoro sve od njegovog znanja je otkriveno tek nakon nekoliko stoljeca . Ovo je dokaz za mene da Muhammed mora biti Allahov poslanik Razmislimo o izjavi ovog svjetski priznatog i uvazenog strucnjaka nakon studiranja Kur'anskih ajeta koji zalaze u njegovo polje, i njegov zakljucak da Muhammed s.a.v.s. mora biti Allahov poslanik. Allah kaze u Kur'anu o fazama razvoja u kreaciji covjeka : Mi smo covjeka uistinu stvorili od biti ( od gline ) zatim ga ( kao kap ) sperme( nutfah ) stavili na ucvrsceno mjesto. Onda smo ucinili spermu ugruskom zgusnute krvi ( 'alaqah ). Onda od tog ugruska mi smo napravili ( fetus ) grudvu ( mudghah ) , pa od grude kosti napravili, a onda kosti mesom zaodjenuli, a poslije ga kao drugo stvorenje napravili. ( Kur'an 23:12-14 ) Arapska rijec 'alaqah ima tri znacenja. Prvo znacenje je pijavica ( leech ). Drugo je zakacena stvar. Trece je krvni ugrusak. U poredjenju sa slatkovodnom pijavicom i embriom u 'alaqah fazi professor Moore je nasao ogromnu slicnost izmedju ove dvije. On je zakljucio da embrio za vrijeme 'alaqah faze poprima oblik vrlo slican obliku pijavice. Professor Moore je stavio sliku embria pored slike pijavice (slika 1.0 ) . On je predstavio ove slike naucnicima na nekoliko konferencija. Drugo znacenje rijeci 'alaqah je zakacena stvar i to je ono sto mozemo vidjeti u zakacenju embrija za vrijeme 'alaqah faze u majcinoj utrobi. Trece znacenje rijeci alaqah je krvni ugrusak. Znacajno je istaci kako je profesor Moore izjavio da embrio za vrijeme 'alaqah faze prolazi kroz poznate unutrasnje dogadjaje kao sto je formiranje krvi u zatvorenim krvnim sudovima dok se metabolicki krug kompletira kroz placentu. Za vrijeme 'alaqah faze krv je uhvacena u zatvorenim krvnim sudovima i to je zasto embrio poprima oblik krvnog ugruska, u dodatku poprimanja oblika pijavice. Sva ova znacenja su cudesno data jednom jedinom Kur'anskom rijeci 'alaqah. Kako je Muhammed s.a.v.s. mogao znati to ? Professor Moore je takodje studirao embrio u mudgah fazi ( izvakanoj supstanci ). On je uzeo komad sirove gline i sazvakao u svojim ustima i onda uporedio sa slikom embrija u mudgah fazi. Professor Moore je zakljucio da embrio prilikom mudgah faze poprima tacan oblik sazvakane supstance. Nekoliko kanadskih listova je objavilo mnoge izjave profesora Moore. U dodatku on je predstavio tri televizijska programa u kojima je pojasnio kompatibilnost moderne nauke sa onim sto sadrzi Kur'an vec 1400 godina. Neizbjezno professor Moore je upitan sljedeca pitanja. Da li ovo znaci da vi vjerujete da je Kur'an Allahova objava ? na sta je on odgovorio : Ja nemam teskoce u prihvatanju toga. Professor Moore je takodje upitan. Kako mozete vjerovati u Muhammeda kad vjerujete u Jesus Christ? njegov odgovor je bio: Ja vjerujem da obojica dolaze iz iste skole. Iako sada moderni naucnici cijelog svijeta mogu danas znati da je Kur'an objavljen iz Allahovog znanja Allah svemoguci nam je rekao : " Allah svjedoci da je istina ono sto ti objavljuje, objavljuje ono sto jedni On zna ... " ( Kur'an 4:166
Na vrh Go down
 
Muhammed s.a.v.s. je poslat svim ljudima
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» ARHIVA VIJESTI...

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bosnjacki forum :: Islam-
Idi na: