Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Imena Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem

Go down 
AutorPoruka
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija
Haris



Imena Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem Empty
KomentarNaslov komentara: Imena Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem   Imena Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem Icon_minitimeSat Jan 31, 2009 7:49 pm

Imena Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem

Mnoštvo imena govore o veličini onoga čija ona jesu. Imena Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, imaju veličanstvena značenja. A njegovo najveličanstvenije i najpoznatije ime jeste Muhammed. Allah ga je tim imenom nazvao u Kur'anu kad je rekao: Muhammed je Allahov poslanik, a njegovi sljedbenici su strogi prema nevjernicima, a samilosni među sobom. (El-Feth, 29)

Muhammed nije roditelj nijednom od vaših ljudi, nego je Allahov poslanik i posljednji vjerovjesnik. (El-Ahzab, 40)

A onima koji vjeruju i dobra djela čine i vjeruju u ono što se objavljuje Muhammedu – a to je Istina od Gospodara njihova – On će preko rđavih postupaka njihovih preći i prilike njihove će poboljšati. (Muhammed, 2)

Muhammed je samo poslanik, a i prije njega je bilo posalnika. Ako bi on umro ili ubijen bio, zar biste se stopama svojim vratili? Onaj ko se stopama svojim vrati neće Allahu nimalo nauditi, a Allah će zahvalne sigurno nagraditi. (Alu Imran, 144)

To je najčasnije ime Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Hassan b. Sabit, radijallahu anhu, u svojoj poeziji upravo govori o ovome, pa kaže:

I On mu odabra ime da bi ga njime počastio,
Jer, Gospodar Arša je Hvaljeni,
a on (Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem) je - Muhammed (hvaljeni, hvale dostojan)

Ove stihove je zapravo, prvi izgovorio Ebu-Talib. Međutim, Hassan b. Sabit ih je uvrstio u svoju kasidu (hvalospjev) o Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem.

Ahmed: Jedno od njegovih imena je i Ahmed. To je ime kojim ga je nazvao Isa, alejhis-selam, donoseći radosnu vijest o skorom dolasku Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem. Allah, subhanehu ve teala, nam o tome govori u suri Es-Saff, pa kaže: "...i da vam donesem radosnu vijest o poslaniku čije je ime Ahmed." (Es-Saff, 6)

El-Mutevekkil: I ovo je jedno od njegovih imena, kao što se to pripovijeda u hadisi-kudsijju, kojega prenosi Abdullah b. Amr. b. As, radijaallahu anhuma. Govoreći o opisu Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, u Tevratu, kaže se u ovom hadisi-kudsijju: "... a ti si Moj rob i poslanik, i ja sam ti dao ime El-Mutevekkil..." (Hadis bilježi imam El-Buhari)

Njegova imena se također spominju u hadisu kojeg prenosi Džubejr b. Mut'im, radijallahu anhu, a u kojem kaže: "Čuo sam Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da govori: Ja imam više imena: Ja sam Muhammed, Ahmed, El-Mahi kojim Allah zatire nevjerstvo, El-Hašir, tj. onaj koji će biti prvi proživljen. Ja sam i El-Akib, nakon kojeg neće doći više niko (niti jedan poslanik od Allaha, subhanehu ve teala)" (Sahihul-Buhari, 4/162 i 6/62; Sahihu-Muslim, 4/1828, br. hadisa 2354)

U hadisu kojeg prenosi Ebu-Musa el-Eš'ari, radijallahu anhu, stoji: "Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nam je rekao neka svoja imena. Neka smo zapamtili, a neka nismo. Rekao je: Ja sam Muhammed, Ahmed, El-Mukfi, El-Hašir, Nebijjut-tevbeti (Poslanik koji se mnogo kaje, mnogo čini tevbu), Nebijjur-rahmeti (Poslanik koji je poslan kao milost)." (Sahihu-Muslim, 4/1828, 1829 br. hadisa 2355)

Značenje njegovog imena Muhammed: To je ime koje je izvedeno od imenice el-hamd (zahvala). U principu, ime Muhammed (hvale dostoji, hvaljeni) je particip pasivni imenice el-hamd (zahvala, hvala). On sadrži pohvalu onoga koji je hvaljen, a zatim i ljubav prema njemu, poštovanje i uvažavanje. Ovo ime je izvedeno na oblik mufe'al (druga vrsta glagola u arapskom jeziku), a taj oblik upućuje na mnoštvo (mnogo je dostojan hvale i poštovanja). Prema tome, Muhammed je onaj kojega ljudi mnogo i stalno hvale, ili koji je dostojan velike i stalne hvale i poštovanja. (Ibn-Kajjim el-Dževzi, Dželaul-efham fis-salati ves-selamu ala hajril-enam, str. 277, verifikacija: šejh Mešhur ibn Hasan Selman)

A imena El-Mahi, El-Hašir i Al-Akib su pojašnjena u prethodno spomenutom hadisu kojeg prenosi Džubejr ibn Mut'im, radijallahu anhu.

Došao vam je Poslanik, jedan od vas, teško mu je što ćete namuke udariti, jedva čeka da pravim putem pođete, a prema vjernicima je blag i milostiv. (Et-Tevba, 128)

Prema knjizi: "Suština svjedočenja da nema boga osim Allaha i da je Muhammed Njegov poslanik," Rabia et-Tavil, preveo na bosanski: Omer Spahović, Sarajevo, 2008, str. 175-179
Na vrh Go down
 
Imena Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Poslanik,sallallahu alejhi we sellem,kao suprug
» Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je sve pojasnio
» Poslanik sallallahu alejhi ve sellem, kao suprug
» Pod zastavom Muhammeda sallallahu alejhi we sellem

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bosnjacki forum :: Islam-
Idi na: