Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

HomePortalRegistracijaLogin

Etnicki Mjesani Brakovi Smanjuju Broj Buducih Bosnjaka

Go down 
AutorPoruka
KrvZaBosnuMoju
novi dzematlija
novi dzematlija

Etnicki Mjesani Brakovi Smanjuju Broj Buducih Bosnjaka Empty
KomentarNaslov komentara: Etnicki Mjesani Brakovi Smanjuju Broj Buducih Bosnjaka   Etnicki Mjesani Brakovi Smanjuju Broj Buducih Bosnjaka Icon_minitimeSun Oct 14, 2012 3:36 am

Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka, Ruše Identitet Grupe i Prijete Opstanku BiH

Tuđe nećemo, svoje nedamo.
Osigurajmo da i naši potomci budu Bošnjaci.

“Primetili smo da pre i posle svake trke ljubiš krst oko vrata? – To mi je poklonio jerusalimski patrijarh Irinej prilikom mog boravka u Izraelu. Nosim ga jer sam pobožan i svako veče se zahvaljujem bogu na svemu… U crkvu idem jednom u nedelju ili dve.” – Ovo su rijeci Emira Bekrica u intervjuu za srbijanski magazin “ALO”. Sin Atifa Bekrica, Emir je inace atleticar koji na svojim rukama ima tetovazu “SRBIJA” ispisanu na cirilici, a oko vrata pravoslavni krst. On je potomak iz etnicki mjesanog braka (otac Bosnjak, majka Srpkinja) i kao na stotine hiljada drugih “mjesanaca” na prostoru bivse Jugoslavije, on je asimiliran cisto u Srbina.

Kakve koristi mi Bosnjaci imamo iz ovakvih bracnih zajednica kada se buduca pokoljenja iz tih brakova asimiliraju u druge etnicke grupe? Dali je nama Bosnjacima uopste i stalo do nase kulture, tradicije, jezika, narodnosti, domovine, njegovanja i ocuvanja naseg porijekla i vaspitavanja nase djece da znaju osnove svog identiteta?

Mjesani brakovi ruse etnicki identitet grupe/a i sa time ugrozavaju kompaktnost iste/ih. Produkt tih mjesanih brakova su u vecem broju slucajeva djeca koja bivaju pokrstena ili imaju problema sa svojm nacionalnim identitetom, jer su “neopredjeljeni”, tj. nemogu da se opredjele ni za jednu stranu; oni za sebe tvrde da su ‘Bosanci’ ili ‘Hercegovci’ i time smanjuju broj Bosnjaka na popisu stanovnistva (ovakvim pristupom Bosnjaci od relativne vecine postanu manjina u etnicki mjesanim opstinama, a teritorij takvih opstina pada u ruke Srbima i Hrvatima). Stoga, Bosnjacki narod nema nikakve koristi od onih koji se deklarisu kao “neopredjeljeni,” (ili u slicnim verzijama, “Bosanci”, “Hercegovci”, “Jugosloveni”, “Ostali” itd.) To su ljudi kojima nije stalo ni do Bosne i Hercegovine, ni do bosnjackog naroda.

Time mjesoviti brakovi vode ka asimilaciji budućih pokoljenja iz tih brakova u Srbe i Hrvate ili “neopredjeljenje”, time smanjujuci broj rodjenih Bosnjaka i povecavanjem broja Srba i Hrvata. A svi znamo da su Bosnjaci vitalni i kljucni dio opstanka Bosne i Hercegovine. Da nema Bosnjaka, BiH ne bi opstala ni dvije minute. Dobro je poznato da bi i Srbi i Hrvati radije zivjeli u sklopu svojih ‘prosirenih’ “maternjih” drzava (Srbije i Hrvatske) nego u sklopu drzave BiH koju su pokusali unistiti u prethodnom ratu.

Primjera radi, Nino Zelenika, 25-godišnji Mostarac, kojemu je otac Hrvat, a majka Bošnjakinja, ostao je ‘neopredjeljen’. Nino planira otići iz Mostara kada diplomira. ”Ne želim za 40 godina još uvijek razgovarati o tome tko je Hrvat a tko Bošnjak. Imam potrebu za normalnijim životom, a ovdje ga ne vidim ni u budućnosti.” Znaci, on kao ‘neopredjeljen’ jedva ceka da napusti BiH. Njega niti zanima opstanak Bosne i Hercegovine niti ga zanima opstanak Bosnjaka. Sada, kakve koristi Bosnjacki narod i Bosna i Hercegovina imaju od ljudi iz mjesanih brakova kao sto je Nino Zelenika? Apsolutno nikakve.

Uzmimo primjer Alenke Ban, tridesetčetverogodišnje Bošnjakinje iz Mostara. Njihova kći, Ornela Ban, ima 14 godina i ‘Hrvatica’ je. Pohađa hrvatsku školu, nosi hrvatsko prezime i Alenka je pristala da se krsti premda joj je to kao muslimanki teško palo. Iako postavlja pitanje zašto njezino dijete ne može biti ‘‘i jedno i drugo”, na kraju sama kaže: ”Ne želim da bude nacionalno neopredijeljena. Znam kako je meni, vjerojatno ću do kraja života osjećati podjele i ne želim da njoj bude tako.” Sada, kakve koristi Bosnjaci i Bosna i Hercegovina imaju od ljudi iz mjesovitih brakova, kao sto je Alenka Ban koja je sebe i svoje djete prekrstila i asimilirala u Hrvate? Apsolutno nikakve.

Zar je Bosnjacima i nakon dva krvava rata, dva etnicka ciscenja i dva genocida (1941-45 i 1992-95), jos uvijek svejedno da li ce oni i njihova drzava jos uvijek postojati u narednih 500 godina?

Udruženje "Mi se Sjećamo Genocida u Bosni, 1992-95"

ZALAŽEMO SE: ↓

( 1 ) PROTIV mržnje, predrasuda ili bilo koje vrste nasilja:

( 2 ) PROTIV etnički mješanih brakova, jer vode ASIMILACIJI budućih pokoljenja djece iz tih brakova u druge etničke grupe, a BiH NEMOŽE OPSTATI bez Bošnjaka;

( 3 ) PROTIV rasipanja Bošnjaka na "Bosance", "Hercegovce" i "Muslimane," jer takvo izjašnjavanje vodi ka procentualnom smanjenju zastupljenosti Bošnjaka u opštinama i gubljenju teritorija koje smo krvlju odbranili u ratu 1992-95. Mi smo Bošnjaci;

( 4 ) PROTIV zaborava genocida nad Bošnjacima 92-95 i 41-45;

( 5 ) ZA afirmaciju bošnjačkog identiteta i bosanskog jezika;

( 6 ) ZA njegovanje običaja, kulture i historije Bošnjaka;

( 7 ) ZA jak i jedinstven bošnjački narod;

( 8 ) ZA povrat teritorija koje su Srbi oteli Bošnjacima u istočnoj Bosni.
Na vrh Go down

Etnicki Mjesani Brakovi Smanjuju Broj Buducih Bosnjaka
Na vrh 
Stranica 1/1