Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 ARHIVA VIJESTI...

Go down 
+17
uskupi
enesbh
MINAA
ljina
Sultanija
eko87
takvaran
shadowless
elTewhid
Mahnoor
Muslimah
virus
rose
Haris
Amatullah
Dina
Lejla
21 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Next
AutorPoruka
shadowless
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija
shadowless



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Kremiranje   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeThu Jul 03, 2008 2:10 pm

Kremiranje u BiH moguće od oktobra!

Do početka oktobra ove godine građani Bosne i Hercegovine imat će mogućnost da tijela svojih umrlih članova porodice ili prijatelja kremiraju na gradskom groblju u Visokom. Dosada je to bilo moguće jedino u zagrebu i Beogradu , nama najbližim gradovima. Naime, kako «San» saznaje, Javno komunalno preduzeće «Gradska groblja» d.o.o. Visoko u fazi je nabavke prve peći u BiH za kremiranje umrlih koja će biti smještena u Komemorativnom centru, koji se gradi. Prema riječima Asmira Hodžića direktora ovog preduzeća, radi se o najsavremenijoj ekološkoj američkoj peći koja će koštati 123.000 KM i u kojoj će se pored kremiranja umrlih vršiti i spaljivanje ekshumiranih ostataka pogrebne opreme i biološkog otpada. Kada peć bude puštena u funkciju, kremiranje umrlog će kako ističe koštati 68 KM.

- Komemoreativni centar bi trebao biti gotov za dva mjeseca, tako da ćemo baš tada nabaviti i peć kako bi je već početkom oktobra mogli pustiti u rad. I cijene će biti pristupačne, s obzirom da se u regionu kreću oko 200 KM. Komemorativni centar će pored toga imati kapelu, komemorativnu dvoranu, salu za obdukciju, DNK laboratroriju i sve prateće prostorije- naglasio je Hodžić navodeći da ima interesovanja za kremiranje, te da će, kada peć počne sa radom, to interesovanje još više porasti.

Sarajevsko preduzeće «Pokop» kako ističe njen direktor Nuko Grebović nema potrebe da nabavlja ovakvu peć, s obzirom da će ova u Visokom biti dostupna svima.

-Krematorij u Visokom može pokriti potrebe cijele BiH i zato nemamo potrebe da i mi nabavljamo ovakvu peć. Ona je sasvim dovoljna- kazao je za «San» Grebović.


Svasta! Ja ne znam sta je sa Bosnom, al sve me vise razocara sa ovakvim glupostima! Ko da nemamo svoje, moramo katolicke gluposti uzimati!
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija
Haris



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeThu Jul 03, 2008 2:36 pm

Subhallah...
Na vrh Go down
Mahnoor
stari dzematlija
stari dzematlija
Mahnoor



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeThu Jul 03, 2008 2:37 pm

SubhanAllah kakva zabulda!!
nije Poslanik sallahu alejhi we sellem dzaba rekao
''slijeditcete obicaje one prije vas, stopu po stopu korak po korak tako kad bi se oni uvukli u gusterovu rupu i vi bi za njima'' pa su pitali ashai Ya Resullalah da to nisu zidovi i krscani? a kaze poslanik sallahu alejhi we sellem ''a ko bi drugi bio''
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija
Haris



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeThu Jul 03, 2008 2:43 pm

Ovakvi hem ne žive po islamu, a sad eto neće ni da umru po islamu.
Na vrh Go down
Mahnoor
stari dzematlija
stari dzematlija
Mahnoor



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeThu Jul 03, 2008 2:56 pm

Molim Allaha da nas ucvrsti i da umremo samo kao muslimani. amin!

Tako moj rodjak prica kako je bila ''sahrana'' od nekog covjeka. Ta osoba nije dozvolila da joj se klanja dzenaza.
Kaze rodjak, dosao ja na mezar, ono svi u crnom ha hu kao u nekom crtani filmu. Stavise ga u kabur i svako sebi.
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija
Haris



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeThu Jul 03, 2008 3:43 pm

Amin!
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeThu Jul 03, 2008 3:55 pm

Nishta chudno , kod nas svega i svachega ko na buvljaku .

Imali smo manifestaciju "najduzhi poljubac"

Planira se gej parada

E , valja takve i "sahraniti" kako im lichi !
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin
Lejla



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeThu Jul 03, 2008 7:51 pm

AAminAA (citat):
Nishta chudno , kod nas svega i svachega ko na buvljaku .

Imali smo manifestaciju "najduzhi poljubac"

Planira se gej parada

E , valja takve i "sahraniti" kako im lichi !

Taman tako nek ih sahrane onako kao im i prilici.
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeThu Jul 03, 2008 8:00 pm

Lejla (citat):
AAminAA (citat):
Nishta chudno , kod nas svega i svachega ko na buvljaku .

Imali smo manifestaciju "najduzhi poljubac"

Planira se gej parada

E , valja takve i "sahraniti" kako im lichi !

Taman tako nek ih sahrane onako kao im i prilici.

Bas tako,kad hoce da su kao fol moderni i prate zapadnjacke trendove,nek budu do kraja moderni ARHIVA VIJESTI... - Page 4 76805
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija
Haris



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeThu Jul 03, 2008 8:20 pm

Kažu da je Džehennem trenutno "in", vjerovatno im treba vjerovati.
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin
Lejla



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Naser Orić oslobođen svih optužbi   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeThu Jul 03, 2008 10:24 pm

Naser Orić oslobođen svih optužbi

ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Naserfl3

Žalbeno vijeće međunarodnoga suda za ratne zločine u Haagu oslobodilo je nekadašnjeg zapovjednika bošnjačkih snaga u Srebrenici Nasera Orića optužbe za ratni zločin.


Orić je 30. lipnja 2006. bio proglašen krivim što nije poduzeo nužne i razumne mjere za sprečavanje ubojstava i okrutnosti prema većem broju bosanskih Srba koji su bili pritvoreni u srebreničkoj policijskoj postaji i u zgradi kraj zgrade općine, u razdoblju od 27. prosinca 1992. i 20. ožujka 1993. godine.

Sudsko ga je vijeće oslobodilo drugih optužba i osudilo na dvije godine zatvora, na što su se žalili i tužiteljstvo i obrana.

Žalbeno je vijeće ocijenilo da nema dovoljno elemenata za osudu za zapovjednu odgovornost prema članku 7(3) statuta ICTY-ja, kaže se u priopćenju ICTY-ja.

"Cijela presuda Naseru Oriću počivala je na tom obliku odgovornosti", rekao je sudac Wolfgang Schomburg. "Ta pogreška zato ništavnom čini odluku sudskoga vijeća da osudi Nasera Orića što nije spriječio navodno kriminalno ponašanje svojih podređenih", dodao je.

Sudac je naglasio da vijeće odlučuje isključivo na temelju podastrtih dokaza. Žalbeno vijeće izričito je od tužiteljstva tražilo da pokaže dodatne dokaze koje sudsko vijeće nije razmotrilo, a tužiteljstvo tomu nije moglo udovoljiti.

Žalbeno vijeće ocijenilo je da, kao ni sudsko vijeće, nimalo ne sumnja u to da su protiv pritvorenih Srba u Srebrenici počinjeni teški zločini od rujna 1992. do ožujka 1993. "No dokazi da su zločini počinjeni nisu dovoljni da potkrijepe presudu pojedincu. Kazneni postupak zahtijeva da se izvan svake sumnje ustanovi da je optuženi individualno odgovoran za kazneno djelo", zaključilo je žalbeno vijeće.

3.7.2008.
Pincom.info / Hina
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin
Lejla



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeThu Jul 03, 2008 11:09 pm

Reakcije iz RS-a na oslobadjajuću presudu Nasera Orića


Osuda zbog oslobađajuće presude Naseru Oriću


Izvršni sekretar SNSD-a Rajko Vasić rekao je da na ovakav način ne može doći do pomirenja i zajedničkog života u BiH...

Predstavnici političkih stranaka iz Republike Srpske su oštro osudili odluku Haškog tribunala koji je oslobodio krivice bošnjačkog zapovjednika u Srebrenici Nasera Orića za, navodne, zločine na Srbima u toj općini tokom 1992. i 1993. godine.

Izvršni sekretar SNSD-a Rajko Vasić rekao je da na ovakav način ne može doći do pomirenja i zajedničkog života u BiH.

"Sramotno je da se oslobađaju ljudi koji su prljali ruke krvlju nevinih civila u ratu, bez obzira da li su to Srbi, Bošnjaci ili Hrvati", tvrdi Vasić.

On ističe da je Orić nepravedno oslobođen svake krivnje za, navodno, počinjene zločine u Srebrenici.

Lider SDS-a Mladen Bosić smatra da je oslobađajuća presuda Oriću samo jedan od pokazatelja da je Haški tribunal politički sud, a ne pravna institucija.

"Jasno je da ima i više nego dovoljno dokaza o zločinima koji su počinjeni pod komandom Nasera Orića u regionu Srebrenice u proteklom ratu i ovo je na neki način ponižavanje svih srpskih žrtava i na kraju krajeva poruka je i srpskom narodu u cjelini", kazao je Bosić u izjavi za Radio RS-a.

Predsjednik PDP-a Mladen Ivanić ističe da je Orićeva presuda "u suprotnosti s onim zbog čega je Haški sud i osnovan, a to je da dovede do pomirenja među narodima u BiH".

"Nažalost, izgleda da u svim tim sudskim procesima stradavaju samo ljudi s jedne strane. Tako je bilo u dosadašnjim presudama, da nije bilo žrtava iz reda srpskog naroda i da su sve žrtve bile samo iz reda bošnjačkog naroda", rekao je Ivanić.
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin
Lejla



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeThu Jul 03, 2008 11:10 pm

Hafizović: Očekivana presuda za Orića


Žrtve genocida bili su isključivo Bošnjaci koji dolaze sa regije Srebrenice, kazao je Hafizović...

03.07.2008.
Potpredsjednik Narodne skupštine (NS) RS-a Šefket Hafizović smatra da je očekivana odluka Žalbenog vijeća Haškog tribunala kojom je komandant bošnjačkih snaga u Srebrenici i okolini Naser Orić oslobođen krivice za zločine nad Srbima tokom 1992. i 1993.godine.

"Mislim da je ta odluka bila očekivana i nije iznenađujuća“, rekao je Hafizović za Fenu ističući da se time pokazuje da su u BiH, a posebno u Srebrenici, žrtve genocida bili isključivo Bošnjaci koji dolaze sa regije Srebrenice, odnosno općina Zvornik, Milići, Vlasenica, Višegrad i drugih.

Hafizović, koji je i sam rodom iz Srebrenice, smatra da će se i u narednim postupcima u Haškom sudom i onim najtraženijim ratnim zločincima, pokazati ta konačna istina koja treba da ugleda svjetlo dana.

"Nadamo se da se do toga doći što prije“, zaključio je potpredsjednik Narodne skupštine RS-a.

Žalbeno vijeće Haškog suda utvrdilo je da Sudsko vijeće nije iznijelo sve potrebne dokaze da bi Orić bio osuđen za komandnu odgovornost, saopćeno je iz Tribunala.

Autor: FENA
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin
Lejla



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeThu Jul 03, 2008 11:13 pm

Subašić: Da je Orić nevin postoje dokazi

Ona smatra da kada je odveden Naser Orić u Haški sud, da je tada ušla i politika na vrata toga suda...

Dokazi da je Naser Orić nevin uvijek su postojali i mislim da je nepravedno što je ležao skoro četiri godine u zatvoru, kazala je danas za Fenu predsjednica Udruženja Majke enklava Srebrenice i Žepe Munira Subašić.

"Kada je podignuta optužnica ICTY-a protiv Nasera Orića, ja kao žrtva genocida, koja traga za 22 člana svoje familije ubijena u Srebrenici, tada sam osjetila da su sud i svijet nepravedni", dodala je Subašić.

Ona smatra da kada je odveden Naser Orić u Haški sud, da je tada ušla i politika na vrata toga suda. "Evo već koliko godina Haški tribunal nije više sud pravde, nego sud politike", istaknula je Subašić.

"Zar poslije pokolja naše djece, onolikog genocida da tužioci i sudije nisu imali šta raditi, nego da osuđuju jednog čovjeka koji je pokušao da se brani kako je znao i umio", ističe Subašić.

Ona je ponovila da ratne zločince treba dovesti pred lice pravde te da se za genocid osude na doživotnu robiju.

"Samo tako Haški sud bi mogao vratiti bar mali dio pravde, a žrtvama da osjete kako je nešto učinio za žrtve genodica", rekla je za Fenu Subašić.


Autor: FENA
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeFri Jul 04, 2008 12:21 am

ARHIVA VIJESTI... - Page 4 221433 ARHIVA VIJESTI... - Page 4 221433 ARHIVA VIJESTI... - Page 4 221433 ARHIVA VIJESTI... - Page 4 221433 ARHIVA VIJESTI... - Page 4 221433 ARHIVA VIJESTI... - Page 4 221433

Masha'Allah, lijepa vijest ARHIVA VIJESTI... - Page 4 666
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin
Lejla



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeSat Jul 05, 2008 10:01 pm

Dolazim u Potočare 11. jula!


"Ja sam rođen sa strahom, ali za ovo nema potrebe da se plašim", kazao je Naser Orić...

05.07.2008. 20:21
Naser Orić, ratni komandant Srebrenice, koga je Haški tribunal oslobodio krivice za nesprječavanje ratnih zločina nad Srbima u tom kraju, potvrdio je da će, 11. jula, prisustvovati komemoraciji stradalim Bošnjacima u Potočarima.

Orić je u izjavi banjalučkoj Alternativnoj televiziji rekao da je već danas obišao Memorijalni centar u Potočarima.

Naveo je da se ne obazire na tenzije i reakcije koje je u RS-u izazvalo njegovo oslobađanje svake krivice.

"Ja ću sigurno biti u Potočarima, 11.jula, a što se tiče predrasuda, ja sam rođen sa strahom, ali za ovo nema potrebe da se plašim. Dayton je rekao, u Srebrenici može da živi ko hoće“, rekao je Orić uz stav da se "svi treba da okrenemo suživotu i praštanju".

Na komemorativnom skupu u Potočarima bit će prisutna i delegacija Vlade RS, koju će činiti Jasna Brkić, potpredsjednica Vlade, ministar za izbjeglice i raseljene osobe Omer Branković, te Miladin Dragičević, savjetnik entitetskog premijera.

U Parlament RS nije stigao nikakav poziv, pa još nije poznato da li će i ko prisustvovati komemoraciji.

Autor: Fena
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Povratak u kovcegu   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeSat Jul 05, 2008 10:27 pm

ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Helmi80ds7

O njemu mi je pričao Alen M., Bošnjak koji je bio oficir u njemačkoj vojsci prije nego što je otišao na studije islama u Medinu. Kao dvojica činovnika unutar Bundeswehra uz ramazan 2002. godine bili su na vojnoj akademiji u Minhenu. Dijelili su jednu sobu. Alen je klanjao beš vakat i postio; ako me sjećanje ne vara Helmi Jimenez Paradies je bio polu-Egipćanin polu-Španac. Iz inata je jeo svinjetinu uz ramazan i hodnicima kasarne hodao s pivom u ruci. Oženjen je bio nekakvom Grkinjom s kojom je imao djecu koju je pokrstio. Otvoreno je govorio da nije musliman.

Akademija je bila sazvana jer je Helmi (ovako mu Švabe pišu ime, valjda je to nekakva neuspjela transkripcija arapskog حلم, što bi na bosanskom bilo „Hilmija“) bio među nekoliko stotina kandidata za službovanje u Afganistanu. Cilj seminara je bio „kulturološko pripremanje na okolnosti u Afganistanu“. Alen je pokušao da mu približi islam riječima da niko ne zna gdje će umrijeti i da je krajnje vrijeme da se vrati islamu. „Smrt je nešto što me ne zanima,“ bile su tada njegove riječi.

Pola godine kasnije Helmi se iz Afganistana vratio u kovčegu, bio je jedan od četverice njemačkih vojnika koji su ubijeni prilikom samoubilačkog napada 7.6.2003. u Kabulu. S njegovom smrću nisu prestala poniženja; njegova žena je htjela da se sahrani kao kršćanin, a što ni njemu ne bi bilo krivo. Seoski pop je to odbio jer je Helmi bio porijeklom musliman. Ove informacije se mogu naći u dokumentarcu „Heimkehr im Sarg“ (Povratak u kovčegu) koji je napravila njemačka TV stanica ARD.

Helmija sam bio potisnuo iz sjećanja dok ovih dana, povodom 5-godišnjice smrti, njemački mediji nisu napravili reportažu s preživjelim vojnicima iz njegovog odreda. U aktuelnom izdanju „Spiegela“ zadnji momenti njegovog života su, prema njegovom saborcu, izgledali tako da je njega i još trojicu čas smrti zatekao prilikom putovanja ka kabulskom aerodromu odakle su trebali biti vraćeni nazad za Njemačku.

Ulazeći u autobus, preživjeli Andreas Oechler primijeti da mu je Helmi zauzeo mjesto. Pošto je Helmi bio „musliman“ Oechler ga je pitao šta islam kaže o samoubilačkim napadima. Prije nego je stigao odgovoriti, bomba talibana je eksplodirala i Helmi je bio na mjestu mrtav. Iako su stajali jedan od drugog nepunih 50 cm Oechler je preživio, probudio se tek u vojnoj bolnici u Njemačkoj. Na njegovom tijelu su ožiljci od preko 300 uboda iglom – od operacija koje su bile neophodne da preživi. Danas on satima sjedi na kauču gledajući u plafon.

Ali preživio je jer mu je Helmi zauzeo mjesto.

ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Helmisinry5



Ricardo Jimenez nad grobom svoga oca Hilme



Historijski gledano, dilema oko čovjekove slobodne volje i Allahovog predodređenja bila je polazna tačka nastanka brojnih sekti u islamu, odnosno igrala je snažnu ulogu u njihovim teološkim konstruktima. Kaderije, džehmije, mu‘tezile – svako je na svoj način pokušavao objasniti relaciju između ova dva, na prvi pogled, nespojiva ekstrema. Istina je mnogo jednostavnija, a ona je sadržana u ajetu: „A vi ćete htjeti samo ono što Allah hoće“ (76:30). A čovjekova sloboda se sastoji u tome da je Allah od njega sakrio znanje vezano za njegovu sudbinu. Iako se vidovita Azira koja gleda u kašike vjerovatno s ovim neće složiti. Čovjek ne zna šta mu je Allah odredio, ali vrlo jasno zna šta mu je naredio. Svoju volju je objelodanio u Svojoj Knjizi i na nama je da se prema njoj ravnamo.



Ni Helmi se ne bi išao boriti protiv talibana da je unaprijed znao da će tamo ciknuti.

Kad smo već kod sudbine i Afganistana, evo jedna hikaja koja ima veze sa sudbinom i Indijom, a na upečatljiv način objašnjava relaciju čovjekova volja - Allahova odredba:


Noćas dođe jedan čovjek strahovan
U Sulejmanove odaje tužan i kaharan.
Od straha mu lice blijedo, usne plave.

"Šta je s tobom?" upita ga Sulejman.
On zbori: "Melek smrti me je ljutito pogledao,
a ja sam se za svoj ishod pobojao!"
Sulejman mu reče: "Zaželi šta hoćeš!"
"Allah ti je dao da vjetrovima vladaš,
te zapovijedi vjetru
da me u Indiju ponese još ovo veče,
tamo me melek smrti sigurno naći neće."

On zapovijedi vjetru da ga nosi brzo
preko mora i vode
i u Indiju da ga spusti,
gdje džini zemljom hode.

Sljedećeg dana Sulejman upita meleka smrti:
"Zbog čega si uplašio onog roba časnog,
zar ti Allah ne naredi da mu dušu uzmeš lahko?"

On reče: "Ne gledah ga ja s mržnjom niti zlobom,
već pogled moj pun je pitanja bio - Allah mi
prije toga naredi da mu u Indiji dušu uzmem.
Kad ga vidjeh začudih se: i da na stotinu krila leti
kako bi ga krila do Indije mogla odnijeti?"


Piše: Sejfudin

Preuzeto sa:islambosna
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Ćurić: Bolje kisnuti nego suv poginuti   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeSat Jul 05, 2008 11:05 pm

SEZONA MUNJA: STRUČNJACI UPOZORAVAJU DA GROM NE BIRA GDJE ĆE UDARITI

ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Munjagi7



Nikšić- Sezona grmljavina u Crnoj Gori već na početku je uzela danak, a stradanje Vukajla i Branka Brkovića iz Brezojevice kod Plava, koji su preminuli od posljedica udara munje u orah ispod koga su se sklonili od oluje, glavna je tema u Crnoj Gori.
Strah od grmljavine je, prema dosadašnjim saznanjima nauke, potpuno opravdan, jer grom udara i u naseljenom mjestu, bez obzira na takozvani Faradejev kavez koji obrazuje veća skupina gromobranima zaštićenih zgrada, a pravila nema ni kada je nadmorska visina u pitanju.
- Naši građani olako prihvataju laičke teze, iako se zna da munja ne bira gdje će udariti - upozorio je, u razgovoru za “Vijesti”, dr Mlađen Ćurić, profesor fizike oblaka i u svijetu poznati eksperat za munje i gromove.
On je rekao da se ljudi izlažu većoj opasnosti kada se sklone pod drvo, ali da “ukoliko poštuju pravila, drvo može biti najbolji zaštitnik”.
- Bolje pokisnuti, nego suv poginuti. No, uoliko se sklonimo pod drvo, onda treba čučnuti na rastojanju od oko polovine visine stabla – ne uz samo drvo – jer struja, kada munja pogodi drvo, kroz zemlju ne može da prođe do tog rastojanja. Najbolje je ne ići pod drvo, već ostati i mirovati na livadi, gdje je mnogo manja vjerovatnoća da udari munja, ali je to teško objasniti ljudima, jer se instiktivno sklanjaju od kiše i u strahu bježe sa čistine - rekao je Ćurić.
On je precizirao da ne postoji nikakva grupna zaštita, već samo pojedinačna, na zgradama ili kućama.
- Tada je zaštićena unutrašnjost objekta, a ne postoji nikakva zaštita prostora između njih. Priča o tom kavezu iznad naseljenog mjesta je apsolutno laička - kazao je Ćurić.
On je precizirao da samo dalekovodi, ukoliko su adekvatno zaštićeni, mogu zaštititi okolinu u širini od 100 do 150 metara.
- Ti stubovi su veoma istureni i mogu da privuku munju koja bi se spuštala u tom pojasu - kazao je Ćurić.
Profesor na beogradskom Fizičkom fakultetu podsjetio je da je Crna Gora, naročito njen planinski dio, od Petrova do Ilina dana, pravo poprište munja i gromova što, kako je rekao, pamti od djetinjstva provedenog na Bosači iznad Žabljaka- najvišem selu Balkana. On je objasnio da zahvaljujući velikim isparavanjima iz Sredozemnog mora i oblacima koji prelijeću sa svih strana, grmi svakodnevno.
- Od 21. juna kada sunce dostigne zenit, pa u narednih mjesec dana vazduh je najtopliji i najpogodniji za stavarnje kumuluninbusa koji nebom šire elektricitet iz koga nastaju munje - kazao je Ćurić i upozorio da je posljednjih godina u zaleđu Mediterana, “najvećeg evropskog kazana koji ključa na suncu”, grmljavina mnogo vjerovatnija nego ranije. On je dodao da je kod nas vazduh vlažan i bez takozvanog suptičkog pritiska.
Fenomen star koliko i čovječanstvo kroz milenijume je uzimao danak. Strah koji kod čovjeka izaziva prasak ispod oblaka “rodio” je sujevjerje, mitove, paganske bogove, našao mjesta i u monoteističkim religijama. U hrišćanstvu, naročito kod nas, usred ljeta svetkuje se sveti Ilija Gromovnik. Nauka je uspjela da gromobranima zaštiti objekte, ali činjenica da su i dalje u centru pažnje predviđanja, govori da stopostotne zaštite nema.
- Od trenutka kada sam kao dijete vidio kako za sekund strada čitavo stado ovaca, do danas kada kongresi počinju minutom ćutanja povodom stradanja naučnika koji ispituju munje, mogu kazati samo jedno - nauka napreduje džinovskim koracima, ali se još uvijek prioritetno bavi predviđanjima- rekao je Ćurić.
Prošlog i pretprošlog jula, za vrijeme najstravičnije grmljavine u posljednjih pola vijeka koja je zahvatila skoro cijelu Crnu Goru, stradalo je četvoro ljudi, dok ih je nekoliko pravim čudom preživjelo.
Planinari i čobani slažu se da nema većeg užitka od sunčanja na planinskom vrhu ispod koga se oblaci igraju munjama, ali ni većeg straha nego kada su ispod njih. Jer, ono što je davno utvrđeno, jeste da električno pražnjenje oblaka ima snagu od najmanje 30 miliona volti.


Mobilni treba ugasiti kada grmi


Ćurić je podsjetio da svaki metalni aparat, pa i mobilni ili fiksni telefon, dok grmi treba isključiti jer su i oni dok rade veoma mali, ali naglašeni provodnici. U automobilu, za razliku od bicikla, zaštita je zagarantovana.
- Mobilni telefoni su opasnost i uvijek kada grmi treba ih isključiti. Oni stvaraju elektromagnetno polje, koje dovodi do jonizacije vazduha – provodnika - i eto opasnosti - kazao je Ćurić.
Opasnosti od udara munje najviše se izlažu čobani, jer grom može privući i vuna sa ovaca.

Uz stablo najrizičnije


Ćurić je rekao da je, koliko god to nekome zvučalo čudno, usamljeno drvo na ledini najbolja zaštita.
- Treba sjesti ili čučnuti u krugu prečnika njegove visine, odnosno najdalje na udaljenosti od polovine visine krošnje od stabla, jer drvo tada služi kao gromobran. Ali, ne treba se nikako naslanjati na stablo ili biti uz korjenje, jer samo drvo nije zaštićeno. Naravno, najbolje bi bilo ako bismo uz sebe imali gumenu podlogu, onda bi zaštita bila skoro stoprocentna - kazao je Ćurić.


Doživio infarkt od udara munje


Kolašin – U nevremenu koje je juče poslijepodne zahvatilo Kolašin, munja je udarila u jelu koja se nalazi u dvorištu zgrade Doma penzionera u samom centru grada. Od siline udara uništena je kompletna telefonska instalacija u zgradi penzionera, oštećena je elektroinstalacija u kući Željka Maškovića, a penzioner Milovan Nedić, čija kuća se nalazi u neposrednoj blizini, doživio je srčani udar.
Na lice mjesta odmah je izašla i Vatrogasna jedinica.
Kako je “Vijestima” kazao komandir Vatrogasne jedinice Željko Darmanović, prava je sreća da se jela nije zapalila i da niko nije povrijeđen jer su parčad raspolućenog drveta padala i po nekoliko metara unaokolo. Stanari okolnih zgrada su pozvali i policiju da izađe na lice mjesta i izvrši uviđaj jer je istu jelu prije mjesec dana takođe udarila munja.
Mr. M.

S.BLAGOJEVIĆ

vijesti
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeSat Jul 05, 2008 11:06 pm

Citat :
Stanari okolnih zgrada su pozvali i policiju da izađe na lice mjesta i izvrši uviđaj jer je istu jelu prije mjesec dana takođe udarila munja.

E stvarno nisam mogla a da se ne nasmijem gore navedenom ARHIVA VIJESTI... - Page 4 546447 ARHIVA VIJESTI... - Page 4 546447 ARHIVA VIJESTI... - Page 4 546447
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin
Lejla



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeSat Jul 05, 2008 11:17 pm

Ljajić: Nakon Orića i Haradinaja


5. jul 2008.

Beograd -- Rasim Ljajić izjavio da su, posle oslobađanja Ramuša Haradainaja i Nasera Orića, "pala u vodu" sva nastojanja Srbije da pokaže da je neophodna saradnja sa Tribunalom.

Predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom je kazao da posle tih oslobađajućih presuda "ne postoji čovek u Srbiji koji ne misli da je taj sud politička a ne pravna institucija'', ali i da ''uprkos svim problemima i dalje moramo da sarađujemo sa tim sudom, jer je to interes Srbije''.

On je naveo da u zemlji "ne postoji neko koga država može da ubedi da Haški sud nije politički sud, već pravni" i da je prema rezultatima istraživanja, pre oslobađanja Haradinaja, 76 odsto ispitanika smatralo da je Tribunal politička institucija, dodajući da bi sada taj procenat sigurno bio još veći.

Prema njegovom mišljenju, procenat građana koji ne veruje Hagu bio bi sada 99,99 odsto.

Lajić je kazao da je sužen manevarski prostor za bilo kakvu reakciju Beograda povodom oslobađajućih presuda Haradinaju i Oriću, kao i da ''osim što možemo da iznosimo političke stavove i ocene'' u praksi teško da možemo da preduzmemo bilo kakav efikasan korak.

"Ovo je još jedna otežavajuća okolnost koja nam stoji na putu pune saradnje sa tim sudom. A postavlja se i pitanje svrhe Tribunala, jer ovakve presude teško da će doprineti utvrađivanju pune istine i procesu pomirenja'', kazao je on.

Izvor: Tanjug
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Prijepolje: Potukli se vjernici   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeMon Jul 07, 2008 11:30 pm

Prijepolje: Potukli se vjernici


Ponedjeljak, 07 Juli 2008

U Medžlisu Islamske zajednice u Prijepolju potukle su se dvije grupe vjernika suprotstavljenih islamskih zajednica zbog vlasništva nad prostorijama. Predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić optužio je jučer na konferenciji za novinare prijepoljsku policiju da je prethodne noći nezakonito upala, istjerala i privela pripadnika te islamske zajednice u Prijepolju, te tako stala na stranu "njenih razbijača". Muftija je rekao, kako javlja Tanjug, da je, budući da je riječ o legalno izabranim organima Islamske zajednice u Srbiji, tim povodom Sabor, kao najviši organ, uputio protestno pismo domaćim i međunarodnim nadležnim organima.

S druge strane, sandžački mešihat, kojim rukovodi reis-ul-ulema Adem Zilkić, saopštio je jučer da je prethodne noći grupa provlanika "izvršila razbojništvo" i obila vrata na prostorijama Medžlisa te zajednice u Prijepolju. Prema tom saopštenju, u zgradu je ušlo nekoliko osoba, među kojima i dvojica nelegitimnih "hodža" u uniformama. Probuđeni galamom, vjernici, pripadnici Islamske zajednice Srbije, krenuli su odbranu objekta i tom prilikom je nastala, kako se navodi, masovna tuča.

Prostorije Medžlisa Islamske zajednice u Prijepolju vraćene su Islamskoj zajednici Srbije, a protiv napadača je, kako se navodi u saopštenju ešihata, pokrenute zakonske mjere. U saopštenju se tvrdi da je nekoliko osoba tom prilikom zadobilo teže povrede, te da su, zahvaljujući brzoj intervenciji policije, sukobljene strane razdvojene a pojedinci privedeni.

BHMuslimMonitor
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin
Lejla



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: POČINJE SNIMANJE DOKUMENTARNOG FILMA O 505. BUŽIMSKOJ BRIGADI   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeMon Jul 07, 2008 11:48 pm

ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Semir_lokmic_film_o_505_buzimskoj
Semir Lokmic



Semire, kako je sve to počelo?


S.L.: Krajem Maja 2008. okupio sam grupu od 10-tak Bošnjaka u gradu Växjö, u Švedskoj. Prezentirao sam im ideju formiranja Fondacije kao i samu potrebu koja za takvim radom postoji već duže vrijeme. Napravili smo Osnivačku skupštinu i usvojili predlog Statuta te direktora i Upravni Odbor.

Što se tiče samog filma, pored informacija koje se mogu naći na stranici, mogu reći da ce određeni detalji biti dorađeni krajem Juna u Bužimu, na sastanku sa svih 6 boračkih udruženja. Nakon toga finaliziraćemo i scenarij . Fondaciju će na tom sastanku predstavljati ratni Načelnik informativne službe 505. Bužimske viteške brigade Braco Agan Skenderović.

Koja ekipa će raditi direktno na snimanju filma?

S.L.: Film će raditi profesionalci koji imaju potrebno iskustvo, a neizmjernu pomoć dobili smo i od omladinskog kulturnog centra "Atis" iz Sanskog Mosta i njihovog Predsjednika Enesa Hotića koji ce raditi snimanje i montazu. Narator (onaj koji cita text) filma biti će Senad Kubat.
Film će biti distribuiran istovremeno u zemlji i inostranstvu, preko prodajnih lanaca ali i udruženja i organizacija naših ljudi u inostranstvu. Biti će ponuđen i medijskim kućama. Dio prihoda biće ustupljen OKC "Atis" iz Sanskog Mosta zarad finansiranja humanitarne akcije u kojoj oni svake hefte snabdjevaju ekonomski najugroženije stanovnike Sanskog Mosta prehrambenim paketima.

Ko će se još pojaviti u dokumentarnom filmu o 505. Bužimskoj viteškoj brigadi?

S.L.: Lista učesnika jos nije konačna no biće tu intervjui sa preživjelim komadanatima i borcima kao i sa Glavnim imamom Medžlisa Sanski Most Husein ef. Kovačevićem. Ef. Kovačević, kao ratni imam 505. Bužimske je, ušao u Sanski Most u borbenom poretku bataljona za specijalne namjene "Hamze" noseći čin kapetana.
Iskoristio bih priliku da se zahvalim pripadnicima i komandnom kadru 505. Viteške na svesrdnoj pomoći i saradnji prilikom planiranja ovog filma kao i ratnom nacelniku informativne sluzbe 505 Buzimske viteske brigade Braci Agan Skenderovicu.

Da li planirate poslije ovoga dokumentarnog filma nekakav sličan projekat?

S.L.: Ako Bog da nastavit ćemo snimati dokumentarne filmove o Armiji BiH, o njenim brigadama, akcijama, komandantima, šehidima... Planiramo dokumentirati cjelu našu ratnu historiju 92. - 95. Jedan od filmova snjimljen po toj temi, je i dokumentarni film autora Denija Lemana "Bosanski inat", koji se može pogledati na našoj web stranici www.armijabih.com .

Kako ste riješili finansijski dio projekta?

S.L.: Najveći dio sredstava za snimanje je došao od strane donacija naših ljudi širom svijeta, a prikupljanje traje i dalje. Sigurni smo da će Bošnjaci, ako Bog da, finansijski podržati ovaj projekat. Svaka donacija je bitna bez obzira da li se radi o $5 ili $5000, odnosno 5€. Svi oni koji doniraju 100KM (50€) i više dobiti će specijalnu zahvalnicu i orginalni DVD a njihovo ime kao sponzora ce se naci na pocetku i na kraju filma kao i na omotu samog DVD-a.

Kad počinjete sa snimanjem?

S.L.: Snimanje će, ako Bog da, početi u Julu. Otvoreni smo za ideje, sugestije i pomoć kako u realizaciji ovog projekta tako i u distribuciji i marketingu DVD-a. Za više informacija svi zainteresirani mogu nas slobodno kontaktirati preko naše web stranice www.armijabih.com


Izvor: BOSNJACI.NET
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeTue Jul 08, 2008 12:05 am

Eh, da je barem Garava ovdje da nam napise koju o Buzimskoj brigadi i Izetu Nanicu rahmetli....
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeTue Jul 08, 2008 12:22 am

AAminAA (citat):
Eh, da je barem Garava ovdje da nam napise koju o Buzimskoj brigadi i Izetu Nanicu rahmetli....

Vallahi si u pravu,kako bi ona to sve lijepo okitila i uljepsala svojim maternjim jezikom. ARHIVA VIJESTI... - Page 4 905199 Ja mislim da bi svi ovdje ostali zadivljeni,ipak nije ona za dzabe menadzer u AH(u kojem nikad nisam vidjela menadzera ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_lol ) ARHIVA VIJESTI... - Page 4 546447
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeTue Jul 08, 2008 12:26 am

Pa jos i potpis na dnu slichice

BY GARAVA ARHIVA VIJESTI... - Page 4 624117
Na vrh Go down
elTewhid
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija




ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeTue Jul 08, 2008 11:22 am

Bas se pitam oko cega su se potukli ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_rolleyes ,oko vjere mmmmmmm nebih rekao ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_rolleyes ... Ja ipak mislim da su ovdje dinari i dirhemi glavnu ulogo odigrali. Ta zudnja za vlast i stolicom ponizi covjeka.
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeTue Jul 08, 2008 2:55 pm

S jedne strane mi je zhao shto se svadjaju a s jedne i nije. Dosta je bila tabu tema o bradasima sa trofrtaljnim pantalonama, dosta je bilo price o "placenicima" sa niqabom i mahovnom vracanju u vjeru , sram ih bilo ! Moraju sve te potvore i lazhi da se plate , samo ipak molim Allaha dragoga, da nas ujedini u Islamu insha'Allah i da nas pomogne jedni drugima.
Na vrh Go down
takvaran
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija
takvaran



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeTue Jul 08, 2008 4:45 pm

AAminAA (citat):
Eh, da je barem Garava ovdje da nam napise koju o Buzimskoj brigadi i Izetu Nanicu rahmetli....
Bas tako
Na vrh Go down
takvaran
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija
takvaran



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeTue Jul 08, 2008 5:36 pm

POLICIJA U PRIJEPOLJU OMOGUCILA UPAD

Pošto je u nedjelju 06.07.2008. godine na legalno izabrane predstavnike Islamske zajednice u Prijepolju izvršen napad od strane lica bliskih smenjenom Nadiru Daciću kojom prilikom je nekoliko osoba i povrijeđeno, policija u Prijepolju je ponovo pokazala svoju tendencioznost. Naime, prisutni vjernici su odbili napad huligana i zaštitili imame, dok je policija sve to pomno ali mirno sa strane posmatrala. Iako je bilo tuče i lomljenja inventara Medžlisa od strane Nadirovih plaćenika, policija nije ništa preduzimala. Kada su utvrdili da huligani ne mogu završiti posao i upasti u prostorije, proradile su dobro dokazane službe i njihove veze koje mnogi nazivaju tajne. Policija je zatim brutalno upala i imame sa ahmedijama, članove Medžlisa i njihovog advokata, uz upotrebu sile, izbacila i privela u prostorije policijske uprave u Prijepolju. Nekoliko časova su imami zadržani u prostorijama policijske uprave. Dok su imame držali u svojim prostorijama, policija je dopustila da huligani nesmetano uđu u prostorije Medžlisa. Policija je prethodno zablombirala vrata tih prostorija uz obrazloženje da će sud naknadno naložiti dalje postupke ali očito da je u Prijepolju na sceni brutalna tortura nad imamima koji su ostali uz Islamsku zajednicu a njihove prostorije su pod opsadom kako od strane pučista koji očigledno imaju podršku šefova prijepoljskih policijskih službi tako i Prijepoljske policije. U razgovoru sa advokatom imama iz Prijepolja Sabahudinom Hajdarevićem potvrđeno nam je da su pripadnici MUP-a pogazili ljudska i vjerska prava imama i vjernika koji su na brutalan način maltretirani. Hajdarević kaže da u svom životu nije vidio takvu brutalnost policije koja mu je naređivala šta da govori, kako da se ponaša itd. i da će se za svoja i prava svojih klijenata boriti pred domaćim ako treba i pred međunarodnim sudovima. Protiv policajaca i huligana su podnesene krivične prijave.
Media centar


Postoji i sapstenje koje objavilo Medzlis Islamske zajednice u Prijepolju na celu sa legalno izabranim predsednikom Samir ef. Tandirom koje nisam mogu pronaci i postaviti...
Bice uskorao insAllah.
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Italija: Policija zatvara džamiju?   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeTue Jul 08, 2008 10:04 pm

Italija: Policija zatvara džamiju?



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Dzamijauy3



Utorak, 08 Juli 2008
Italijanski ministar unutrašnjih poslova Roberto Maroni izjavio je da će učiniti sve da se ispune planovi za zatvarenje džamije Jener u Milanu idućeg meseca. On je takvu izjavu dao uprkos optužbama rimokatoličke crkve da se ponaša kao fašista, prenosi BBC na srpskom.

Ministar Maroni tvrdi da se zatvaranjem džamije samo odgovara na optužbe da se molitva iz te male džamije često širi na okolne ulice.
Dodao je da mu je, kako je rekao, "slične uvrede" uputio i šef UNICEF-a i to kada je vlada odlučila da počne da uzima otiske prstiju Romima u Italiji, ali je, uprkos tome on, kako je rekao, "uverio tu agenciju Ujedinjenih nacija da će to pomoći da se romska deca u većem broju uključe u obrazovni sistem".
Rimokatolički sveštenik zadužen za međuverske odnose u Milanu rekao je da bi samo "fašistička, odnosno populistička vlada" mogla da pribegne tako "diktatorskoj" meri kakva je zatvaranje jedne džamije, dodaje BBC.
Na vrh Go down
elTewhid
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija




ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeTue Jul 08, 2008 10:12 pm

InshAllah nece mu to uspeti.Molim Allaha da mu omete i da mu nemir da u njegovim podmuklim odlukama.Amiiin!

Ima li većeg naslnika od onoga koji brani da se u Allahovim hramovima ime Njegovo spominje i koji radi na tome da se oni poruše? Takvi bi trebalo da u njih samo sa strahom ulaze. Na ovom svijetu doživjeće sramotu, a na onom svijetu patnju veliku! El-Baqara 114
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin
Lejla



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeTue Jul 08, 2008 10:30 pm

Allah ga ponizio, on se drznu da zatvara Allahove kuce .
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeTue Jul 08, 2008 10:32 pm

Allah ga uputio
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeTue Jul 08, 2008 10:45 pm

AAminAA (citat):
Allah ga uputio


ARHIVA VIJESTI... - Page 4 464196
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Fokus: Počinje rat za treći entitet !   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeTue Jul 08, 2008 11:42 pm

Tri tisuće bivših pripadnika HVO iz BiH se samoorganiziralo i spremni su otići ratovati za Izrael kako bi osigurali podršku Izraela u međunarodnim političkim krugovima za osnivanje hrvatskog entiteta u BiH, saznaje "Fokus".

MOSTAR - Tri tisuće bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane iz BiH se samoorganiziralo i spremni su otići ratovati za Izrael protiv islamskih terorista i braniti ovu zemlju od moguće agresije Irana, a sve kako bi osigurali podršku Izraela u međunarodnim političkim krugovima za osnivanje hrvatskog entiteta u BiH, saznaje banjalučki "Fokus".

- Već smo stupili u kontakt s predstavnicima Kabineta predsjednika Izraela, Šimona Pereza, preko Alternativne vlade Hrvatske Republike Herceg-Bosne i poslali smo mu pismo u kojem mu nudimo našu pomoć u borbi protiv islamskih terorista, a za uzvrat samo tražimo da Izrael pred Vijećem sigurnostiUN i ostalim međunarodnim institucijama pokrene pitanje hrvatskog entiteta u BiH – navodi Fokus riječi jednog od vojnika koji je spremam otići u Izrael, ali nije želio da mu se navodi ime.

On kaže da su hrvatski vojnici već dobili odgovor od predsjednika Izraela Pereza, koji im se obratio preko svojih predstavnika u BiH, i poručio da prihvaća ponudu hrvatskih veterana iz BiH.

- U njegovoj poruci se navodi da je Izraelu dobrodošla svaka vojna pomoć u borbi protiv islamskog terorizma i da će zauzvrat vrlo rado pokrenuti pitanje osnivanja hrvatskog entiteta u BiH u svim međunarodnim krugovima - kaže sugovornik „Fokusa“.

Prema njegovim riječima bivši pripadnici HVO iz BiH više nisu mogli sjediti skrštenih ruku i gledati kako Federacija minimizira Hrvate u BiH i odlučili su obratiti se za pomoć Izraelu kao zemlji s najjačim političkim lobijem.

- Kada ćemo se uputiti u Izrael ne mogu vam reći baš točno ali to će se dogoditi sigurno u narednih par mjeseci. Posebno nas raduje činjenica da je ova inicijativa podržana od mnogih hrvatskih političara kako u BiH tako i u matici Hrvatskoj, a podršku nam je pružio i naš nevladin sektor – kaže neimenovani sugovornik „Fokusa“.

Leo Pločkinić, predsjednik Alternativne vlade Hrvatske Republike Herceg-Bosne kaže da je i nevladin sektor i Alternativna vlada podržala ovakvu inicijativu veterana HVO i dodaje da je Izrael važna karika u međunarodnim političkim krugovima, pa bi njihova podrška bila od velikog značaja za Hrvate u BiH.

- Mi u Alterantivnoj vladi Herceg Bosne izašli smo u susret našim veteranima i pomogli im da pošalju pismo predsjedniku Izraela, Šimonu Perezu. Poznato je da Izrael ima velikih problema s islamskim teroristima, a kako sada stvari stoje i BiH bi uskoro moglo to isto doživjeti. Zato smo spremni na svaki način pomoći našim veteranima kako bi otišli u Izrael i osigurati njihovu podršku za osnivanje hrvatskog entiteta u BiH - kaže Pločkinić.

Gostimir Popović, vojno-politički analitičar, kaže da ga ne čudi ovakva inicijativa veterana HVO iz BiH, jer je ipak jevrejski lobi najjači u svijetu i s njim omogućuju sigurnost Izraelu.

- Izrel se već stotinama godina bori protiv islamskog terorizma i u toj borbi ne bira sredstva. Njima je uvijek potrebno vojnika i mislim da će vrlo rado prihvatiti ponudu veterana HVO - tvrdi Popović.

On kaže da, ako Izrael ponudi svoju pomoć Hrvatima u BiH, za osnivanje trećeg entiteta, to će biti veliki plus za hrvatsku zajednicu u BiH. Ali, Hrvati u BiH moraju znati, ističe Popović, da svoj enitetet mogu graditi samo u Federaciji BiH, a nikako pomišljati da uzimaju i neki dio RS.

Pincom
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin
Lejla



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Četnički zbor na Manjači počinje 20. jula   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeTue Jul 08, 2008 11:53 pm

Četnički zbor na Manjači počinje 20. jula


U nedjelju, 20 jula u 15 sati počinje takozvani svesrpski sabor u Stričićima na Manjači. Organizatori su Ravnogorski pokret Republike Srpske, Boračka organizacija RS i Srpska pravoslavna crkva – eparhija banjalučka, a zbor će trajati dva dana. Očekuje se prisustvo nekoliko hiljada četnika iz BiH, Srbije, Crne Gore i inostranstva! Okupljanje je zakazano ispred crkve na Klisini.

Specijalni vodič

Organizatori završavaju pripreme i kažu da je zborovanje posvećeno četničkom vojvodi Urošu Drenoviću. Objavljen je i poseban vodič za sve koji će 20. jula doći na Manjaču i u njem su data uputstva kako se dolazi u Stričiće, odnosno Klisinu. Pored ostalog, savjetuje im se da obavezno ponesu sjekiru, testeru, konopce, eksere, a preporučuje im se i topla odjeća.

Svi koji dođu mogu svoje šatore-kampove postaviti gdje hoće i za to nije potrebno nikakvo odobrenje. Za one koji nemaju šatore, obezbijeđeno je prenoćište u zgradi obližnje osnovne škole – ističe se u tom vodiču.

Skup se održava pod motom „ Ravna Gora pobijediti mora“, a već je spjevana i specijalna pjesma koja će se na zborovanju, nema sumnje, najviše pjevati: „ Na Manjači, u jednome selu, Radovan se šeta u vojnom odijelu“.


Blagoslov crkve

Planirana je i liturgija u crkvi na Klisini i zavjetovanje vojvodi Urošu Drenoviću kod njegovog spomenika. Drenović je rođen 1911. godine na Manjači, a Učiteljsku školu završio je u Sarajevu. Bio je četnički vojvoda na manjači i jedan od najodanijih saradnika Draže Mihailovića. Poginuo je na Čađavici 1944. godine kada su savezničke snage bombardovale četničke položaje na ovoj planini. Sahranjen je na vrhu Manjače. Četnici su 2002. godine prenijeli njegove posmrtne ostatke i ukopali ih ispred crkve na Klisini. Podigli su mu tu i kameni spomenik uz blagoslov Srpske pravoslavne crkve.Vlasti Republike Srpske, prije svih Vlada na čelu sa Miloradom Dodikom, se ne oglašava i šuti na predstojeće dvodnevno zborovanje fašista na Manjači. U Banjaluci se može čuti da Vlada nema ništa protiv okupljanja četnika i da im svojom šutom zapravo daje saglasnost.

S.N.
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija
Haris



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Google pravi opticko kablo na relaciji SAD - Japan   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeWed Jul 09, 2008 12:55 am

Već prošle godine se nešto šuškalo o ovome, ali Google je ćutao po ovom pitanju. Čak se pričalo da je kupovao velike količine fiber.optičkog kabla, nakon što je cijena drastično pala, ali od Googla se nije ništa moglo čuti. No, sada je već zvanično.

Google je jedna od 6 kompanija u partnerstvu zvanom "Unity" koja pravi novo kablo koje povezuje SAD i Aziju, u cilju povećanja kapaciteta prenosa podataka između ova dva kontinenta. Planirano je da fiber-optičko kablo ide od Los Anđelesa, SAD do Čikure, Japan. Cijeni se da će projekat konstrukcije ovog kabla, koji bi trebao odmah da počne, koštati 300 miliona dolara, moglo se čuti od kompanija. Očekuje se da će kablo biti spremno za korišćenje u prvoj četvrtini 2010. godine.

Kapacitet transpacigičkih kablova trenutno iznosi 3,3 Tbps (terabita po sekundi), a sa još dvije kompanije koje planiraju povećati prenos do kraja godine, trebalo bi da iznosi 7,2 Tbps. Što se projekta od strane "Unity" tiče, kablo se sastoji od pet parova, svako kapaciteta 960Gbps, a nadogradivo je do 8 parova, čime ukupan kapacitet prenosa iznosi 4.8 - 7.8 Tbps.

Ostale kompanije koje učestvuju u projektu su: Bharti Airtel (Indija), Global Transit (Malezija), KDDI (Japan) te Pacnet i SingTel, oba iz Singapura.

http://kompvijesti.blogspot.com/2008/07/google-pravi-opticko-kablo-na-relaciji.html
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Dan Zalosti / Radosti!   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeSun Jul 13, 2008 11:58 pm

Dan Zalosti / Radosti!


Ocito je da je u Bosni i Hercegovini, od strane nadleznih drzavnih organa proglašeni dan zalosti u stvari dan radosti. Od tzv bosnjackih medija se i ocekuje postivanje ovog sjecanja na pocinjeni genocid, ali smo se od radio Bobara iz Bijeljine prijatno iznenadili jer je redakcija ove medijske kuce odlucila da svojom programskom semom obiljezi sjecanje na pocinjeni genocid. Ipak ima i onih kojima je dan zalosti u stvari dan za radovanje, poput mostarskih medija sa hrvatskim predznakom popud Radia Dobre Vibracije (kojeg slusaju obje strane Mostara), Radio postaje Mostar (koji inace emitira na hrvatskom jeziku kojeg ne razumiju niti hrvati ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_lol ),...ne treba ih ni spominjati vise. Ostale hrvatske medije iz zapadne Hercegovine ne treba niti spominjati, oni se jos smatraju dijelom medijskog prostora RH. Sa druge strane televizijska kuca OBN, antibosnjacki orjentisana u svakom smislu i sportskom i svakom drugom, je takodjer 11 juli obiljezila, reci cemo, radovanjem, njihova programska sema je takva da je od 2 miliona Bosnjaka u Bosni i Hercegovini trebala dobiti samo prezir i zgrazanje. Nek je na cast Ivanu Corluki, skoro pa da nam je zao sto se njegovi najmiliji nisu nasli u Srebrenici u vrijeme desavanja genocida. Ili Vukovaru.

fildzaninfo
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Dodik: Ništa manje stradanje Srba u okolini Srebrenice   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeMon Jul 14, 2008 12:12 am

Dodik: Ništa manje stradanje Srba u okolini Srebrenice

Premijer RS izjednačio stradanja Srba sa genocidom nad Bošnjacima u Srebrenici...

11.07.2008. 16:04
Predsjednik Vlade RS-a Milorad Dodik izjavio je danas da više niko od zvaničnih institucija tog bh. entiteta ne negira ono što piše u presudi Međunarodnog suda pravde povodom počinjenih zločina u Srebrenici.

- Ono što tamo piše mi prihvatamo, rekao je Dodik novinarima u Banjoj Luci.

- Tamo se govori o lokalnom genocidu, koji je utvrđen na prostoru Srebrenice i da su to počinili dijelovi Vojske RS-a i policije, a ne sva Vojska i policija, rekao je Dodik i dodao da predsjedavajući Predsjedništva BiH Haris Silajdžić to uporno pokušava da generalizira.

Dodik je dodao da ništa manje stradanja Srba nije bilo u okolini Srebrenice svih ratnih godina.

- Ali ta stradnja se nisu desila odjednom ili u nekoliko dana, već su se desila u tri godine. I tamo je poginulo preko 3.500 ljudi, a kako vidite oslobađaju Nasera Orića, kao da se ništa nije desilo, rekao je Dodik, navodeći primjer po kojem je Haški trubunal osudio Biljanu Plavšić iako nije imala komandanu odgovornost, a "oslobodi Orića koji je komandovao jedinicama.

To govori, dodao je, o nama i tome da li je RS spremna da prihvati duple aršine. Dodik ne prihvata te duple aršine.

On je kazao da je "dobro što postoji Haris Siladžić sa svojim izjavama, jer je on stvarna BiH“.

Dodik smatra da je nerazumijevanje u BiH i u tome što se Srbima u RS-u ne dozvoljava da kažu da je Srbija njihova matica, a istovremeno reisu-l-ulema Mustafa Cerić poslije utakmice Hrvatska-Turska izjavljuje da je Turska mati Bošnjaka.

- Mislim da u BiH ima sve više nerazumijevanja i da će veoma teško biti, rekao je predsjednik Vlade RS-a i dodao da je "to shvatila i međunarodna zajendica i da je njihova osnovna greška što su sve radili, činili to na silu, a nisu pravili realne osnove".

Dodik je još, komentirajući to što je Vijeće ministara BiH proglasilo 11. juli Danom žalosti u BiH, ali ne i 12. juli kada su stradali Srbi u Podrinju, dodao da "ga ne interesuje" šta Vijeće ministara odlučuje ili ne odlučuje.

- Vidjećemo da u RS-u proglasimo jedan dan, kao dan žalosti povodom stradanja Srba, koji će biti obilježavan u budućnosti, a ne da svaki događaj na taj način obilježavamo, rekao je Dodik.

Naveo je da se "dogodilo veliko stradanje u Srebrenici, ali i da ovaj slučaj govori o odnosima u BiH“.

Dodik je rekao da je veliki broj osoba stradao u Srebrenici, ali i oko Srebrenice, ali da o njima niko ne vodi računa, što se tiče međunarodnih institucja i same BiH.

- Zato je tu RS i mi ćemo sutra biti na obilježavanju stradnja Srba u Podrinju i poslat ću poruku koju mislim da treba da pošaljem, zaključio je Dodik.

Autor: FENA
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeMon Jul 14, 2008 12:13 am

Stradace oni tek... Valja stati pred Allaha dragoga a stradanje na Ahiretu je daleko gore od stradanja na Dunjaluku...
Na vrh Go down
eko87
stari dzematlija
stari dzematlija
eko87



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeMon Jul 14, 2008 12:34 am

ma treba njih još i na dunjaluku pomesti.džubrad jedna....
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija
Haris



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeMon Jul 14, 2008 12:38 am

Danas gledam na netu naziv sajta, radili ga čete na ingliškom jeziku: Mit o postojanju kampova za silovanje.
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin
Lejla



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeMon Jul 14, 2008 12:42 am

Vlascad,vlaska uh kako se naljutim kad ovako nesto procitam a tacno treba njih prvo na dunjaluku nauciti pameti .
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin
Dina



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: BROD SMRTI U HRVATSKOJ   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeMon Jul 14, 2008 12:43 am

BROD SMRTI U HRVATSKOJ


ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Brodzo5

Ploveća tamnica... Hrvati nemaju ništa protiv ovog jedrenjaka




13.Jul.2008

Jedan od najlepših belih jedrenjaka na svetu, koji je „Amnesti internešenel" proglasio brodom zla i smrti, uplovio je juče u hrvatske teritorijalne vode.

Na njemu je po naredbi Augusta Pinočea, čileanskog diktatora, mučeno više od stotinu ljudi, a koliko ih je ubijeno samo zbog drugačijeg političkog razmišljanja niko ne zna sa sigurnošću. Ubistva, silovanja i teška mučenja koja su uključivala i odsecanja delova tela organizovana su u tamnoj i mračnoj potpalubi broda, i to u razdoblju od 1973. do 1980. godine.
Jedan od najvećih jedrenjaka na svetu sa 21 belim jedrom je zloglasni školski brod čileanske ratne mornarice „La Esmeralda", koji predstavlja simbol torture generala Augusta Pinočea. Trenutno se nalazi u vodama ostrva Dakse kod Dubrovnika, a već danas bi trebalo da uplovi u Split, gde će do 18. jula boraviti u splitskoj gradskoj luci.
Zanimljivo je spomenuti da gde god uplovi ovaj brod dočekuju ga demonstracije. „Amnesti internešenel", osim što ga je proglasio brodom zla, svojevremeno je pozvao sve zemlje eventualne domaćine ovog broda da mu uskrate gostoprimstvo sve dok se ne kazne svi počinitelji zverstava koja su na njemu počinjena. Američki senat proglasio ga je plovećim zatvorom i kaznionicom za političke zatvorenike. Sve to nije bilo dovoljno za hrvatske vlasti da „Esmeraldi" uskrate ulazak u Split.
Najgora zverstva na brodu organizovana su u septembru 1973. godine, kada je u organizovanom mučenju koje je trajalo pune dve nedelje stradalo više od stotinu Čileanaca koji su razmišljali drugačije od generala Pinočea.
Katolički sveštenik Mihael Vudvard jedna je od najpoznatijih žrtava „Esmeralde" na kojoj je preminuo u najgorim mukama, dok je bivši gradonačelnik Valparaisa, političar i pisac Sergio Vuskovic, preživeo torturu elektrošokovima.
Za vreme 17-godišnje torture generala Pinočea stradalo je 3.917 žena i muškaraca koji su ubijeni od strane vladinih agenata. Među njima nalazi se i 49-oro dece, od kojih je najmlađe imalo svega dve godine, a na listi je i 50 stranih državljana.


Umro sa 300 optužbi

Čileanska armija, pod vođstvom generala Augusta Pinočea, 11. septembra 1973, uz podršku američke CIA, izvršila je državni udar i preuzela vlast u Čileu. Tog dana predsednik Čilea Salvador Aljende je ubijen ili je izvršio samoubistvo, što nikad nije do kraja razjašnjeno. Pinoče je vladao kao diktator do 1990, kada se povukao sa vlasti. Period njegove vladavine ostao je zapamćen po uspešnom privrednom rastu, ekonomski liberalnoj desničarskoj politici bliskoj SAD, ali i po brojnim ubistvima, hapšenjima i proganjanju političkih protivnika. Pinoče je u septembru 1998. stigao u Veliku Britaniju na operaciju leđa, gde je na zahtev Španije uhapšen, ali je usled diplomatskog haosa pušten posle 16 meseci. Dana 2. marta 2000. stigao je u Santjago, gde mu je posle četiri meseca ukinut diplomatski imunitet. Optužen je za 18 kidnapovanja, 57 smaknuća, za mučenje, ilegalnu sahranu i zločinačko udruživanje. Vrhovni sud Čilea je u julu 2002. potvrdio da bivši diktator neće izaći pred sud zbog lošeg zdravlja. Protiv Pinočea u vreme njegove smrti 2006. bilo je podignuto oko 300 optužbi.


Izvor: Press Online
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija
Haris



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeMon Jul 14, 2008 12:54 am

Samo guglaj Byzantine Sacred Art, da ne postavljam link (da im ne činim uslugu).
Na vrh Go down
takvaran
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija
takvaran



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeMon Jul 14, 2008 1:48 am

Lejla (citat):
Vlascad,vlaska uh kako se naljutim kad ovako nesto procitam a tacno treba njih prvo na dunjaluku nauciti pameti .
Bas tako...
Na vrh Go down
Sultanija
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija
Sultanija



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeMon Jul 14, 2008 2:43 am

Ja vlahe samo u kletvi spominjem na drugi nacin nisu ni vrijedni spomena.
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin
Amatullah



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeMon Jul 14, 2008 3:04 am

ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_lol ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_lol ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_lol Dobra si
Na vrh Go down
Sultanija
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija
Sultanija



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeMon Jul 14, 2008 3:22 am

AAminAA (citat):
ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_lol ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_lol ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_lol Dobra si


Ma necu srce svoje mrznjom da trujem nisu oni nikakvog osjecaja vrijedni.
Samo ih kletem ,pa makar jedna od kletvi da ih stigne dosta im je.
Na vrh Go down
Sultanija
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija
Sultanija



ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitimeMon Jul 14, 2008 5:01 am

Evo jos malo o parazitu

Dodiku se "prelila čaša": "BHT je i zvanično strana televizija za Republiku Srpsku"

24SI - Predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je danas da je BHT jučerašnjim izvještavanjem sa komemoracije srpskim žrtavama u Srebrenici i Bratuncu zvanično postala strana televizija za RS.

"Ekipi BHT čestitam na uspješno obavljenom zadatku i upućujem ih da račun za svoje usluge ispostave onima za koje stvarno i rade. S obzirom da su taj zadatak uradili protiv interesa RS i srpskog naroda ne postoji više nijedan razlog da građani Srpske nastave finansirati tu kuću", navodi se u pisanoj izjavi premijera RS.

Predsjednik Vlade RS podsjetio je da je "BHT medijska kuća u kojoj ne postoji profesionalni, već politički kodeks izvještavanja i rada, koji je odavno poznato".

"BHT je medij koji godinama, sistematski i uporno, forsira priču o neophodnosti izgradnje snažne i centralizovane BiH, dok entitete opisuje kao nužno zlo, nevješto skrivajući duboki prezir i mržnju prevshodno prema RS. S obzirom da BHT ima takav politički zadatak, logično je i da svi politički značajni dijelovi programa, bivaju obrađeni u skladu sa tim zadatkom", istakao je premijer Dodik.

Premijer RS je naveo da do sada nije smatrao neophodnim da ovako reaguje zbog činjenice da je "pristrasnost BHT opšte poznata, kao i da je gledanost ovog medija u RS na beznačajnom nivou".

"Ipak, jučerašnji bezobrazluk u centralnim vijestima BHT-a, a u kontekstu izvještavanja sa komemoracije srpskim žrtvama Srebrenice, Bratunca i okoline, prelio je čašu strpljenja. To je tema koja ne trpi dodavanje maliciozne političke konotacije", konstatovao je Dodik.

Predsjednik Vlade RS je upitao da li je potrebno novinarima i urednicima BHT-a objašnjavati da je jučerašnja komemoracija bila sjećanje na 3.500 ubijenih civila i vojnika i da bol porodica koje su izgubile svoje najbliže zaslužuje dostojanstveno izvještavanje o činjenicama o stradanju i posljedicama tog stradanja.

"Ipak, u svom stilu, BHT stradanje Srba ponovo stavlja u kontekst radikalizma, pa potpuno neprimjereno u prilogu poredi broj neodgovornih mladića sa neprimjerenom ikonografijom prošle i ove godine. Kontekst politikanstva, koji ima za cilj da umanji značaj činjenice da je u i oko Srebrenice stradao i veliki broj Srba, BHT ovom događaju nameće i izborom izjava koje odlučuje da emituje", naglasio je Dodik.

Premijer RS ističe da je od njegovog govora na jučerašnjoj komemoraciji, u BHT vijestima isječen i emitovan baš onaj dio koji nije direktno u vezi sa samim događajem, a koji novinar opisuje kao još jedan obračun sa međunarodnom zajednicom.

"Time je BHT svoj zadatak završio. Stradanje Srba je ispljuvano kao skup tamo nekih radikala i ništarija, a zatim i kao skup neprijatelja međunarodne zajednice", zaključio je predsjednik Vlade RS.

(24 sata info )
Na vrh Go down
Sponsored content





ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ARHIVA VIJESTI...   ARHIVA VIJESTI... - Page 4 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
ARHIVA VIJESTI...
Na vrh 
Stranica 4/12Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Next

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bosnjacki forum :: Politika,vijesti,aktuelnosti-
Idi na: