Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 VOLIM TE U IME ALLAHA

Go down 
2 posters
AutorPoruka
Lejla
Admin
Admin
Lejla



VOLIM TE U  IME ALLAHA Empty
KomentarNaslov komentara: VOLIM TE U IME ALLAHA   VOLIM TE U  IME ALLAHA Icon_minitimeThu Apr 16, 2009 2:24 pm

VOLIM TE U  IME ALLAHA 333mji


Bismillahi-r-Rahmani-r-Rahim

Ljubav u ime Allaha predstavlja ljubav muslimana prema njegovom bratu ili sestri muslimanki zbog njihovih lijepih moralnih osobina i pokornosti koju izražava svome Uzvišenom Stvoritelju! To je ljubav prema osobi zbog njenog islamskog odnosa prema Allahu, obzirom da ona postupa u duhu šerijatskih intencija, a povecava se shodno povecanju pokornosti.


Vrijednost ljubavi u ime Allaha dž.š. potvrđuje nam i hadis Allahovog Poslanika s.a.v.s.:

Od Allahovih dz.š. robova ima ljudi koji nisu ni poslanici, ni šehidi, a zavidjet će im poslanici i šehidi na Sudnjem danu zbog njihovog mjesta kod Allaha dž.š.“
Upitaše ashabi: „Obavjesti nas, Allahov Poslaniče, ko su oni?“
Allahov Poslanik s.a.v.s. reče:
„To su ljudi koji se vole u ime Allaha dž.š. nisu rodbina, niti imaju materijalene koristi od toga. Njihova lica će biti svjetlost, i oni će biti u svjetlosti. Neće se bojati onda kad ljudi budu strahovali, niti će tugovati kada drugi budu tugovali.“ Zatim je proučio ajet:
I neka se ničega ne boje i ni za čim neka ne tuguju Allahovi štićenici.
(Kur`an, Junus, 62)(hadis prenosi: Omer ibnu-l-Hattab r.a.)

I Mi ćemo zlobu iz grudi njihovih istisnuti, oni će kao braća na divanima jedni prama drugima sjediti.(Kur`an, El-Hidžr, 47)

Ebu Hurejere r.a. prenosi da je Allahov Poslanik a.s. rekao:
„Na Sudnjem danu će Allah reći:
- Gdje su oni što su se voljeli u Moje ime? Danas ću ih uvesti u Moj hlad, kada nema drugog hlada osim Moga!“
(Muslim)

Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao:
„Tako mi Allaha, u čijoj je moći moja duša, nećete ući u Džennet sve dok ne budete vjerovali, a nećete vjerovati sve dok ne budete voljeli!
Hoćete li da vas uputim na djelo kojim ćete se, ako ga budete činili, zavoljeti? Nazivajte selam jedni drugima!“(Muslim)

Ko bude volio u ime Allaha, takvu osobu ce Uzvišeni Allah zavoljeti, jer se u hadisu od Ebu Hurejre prenosi da je neki covjek želio posjetiti svoga brata u drugom selu, iskreno i bez ikakvih primjesa ovosvjetskih interesa, obzirom da ga je volio u ime Allaha, pa mu je Uzvišeni poslao meleka koji ga presreo u putu i obavjestio: „...da i tebe Allah voli, kao što i ti voliš njega u ime Njegovo!“ (Muslim, 2567)

Od Enesa ibn Malika, takodjer, se prenosi da je neki covjek bio kod Vjerovjesnika, sallallahu 'alejhi we selleme, pa je pored njih prošao neki covjek, našto ovaj rece: „Allahov poslanièe, ja zaista volim ovu osobu!“ tad ga Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi we selleme, upita: „A da li si ga o tome obavjestio?“ Rece: „Nisam.“ Rece mu: „Obavjesti ga!“ Rece: „Zatim ga je on sustigao, te mu rekao: „Ja te, zaista, volim Allaha radi!“ Ovaj mu odgovori: „Zavolio te onaj radi koga me voliš!“ (Ebu Davud, 5125; šejh Albani ga je ocjenio vjerodostojnim)



Allahov Poslanik s.a.v.s. kaže:

“Čovjek je vjere svoga prijatelja, zato pazite sa kome se družite!“
(Tirmizi)

Prijatelj ti nije onaj kojeg je slušajnost stavila na put života, već je prijatelj onaj koga odabereš ti i vidiš u njemu da odgovara tvome odgoju, uvjetima, ponašanju, vjeri i pokornosti Allahu dž.š.

Zato Allahov Poslanik s.a.v.s. kaže:
„Čovjek će biti uz onog koga voli.“(Buharija)

Kolika je to sreća da Allah dž.š. nekom od nas pošalje čovjeka koji će ga u Njegovo ime voljeti.
Omer ibn-l-Hattab r.a. bi govorio:

U predajama stoji:
„Poslije islama čovjeku nije dato veće dobro od dobrog brata muslimana, koji će ga, ako zaboravi – napomenuti, a ako ga podsjeti – potpomoći će ga.“

Slast bratstva(sestrinstva) u ime Allaha dž.š. možemo shvatiti samo kada čujemo hadis-kudisijj, u kojem Uzvišeni Gospodar kaže:

„Zaslužili su (obavezna je) Moju ljubav oni koji se vole u Moje ime.“
(Ahmed, Tirmizi)



Gospodaru moj, pomozi nam u iskrenosti bratstva i sestrinstva, učini naša srca mehkim i Tebi milim, Amin ! Amin ! Amin !


Lejla: komentar modifikovan dana: Fri Apr 17, 2009 10:20 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
eko87
stari dzematlija
stari dzematlija
eko87



VOLIM TE U  IME ALLAHA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VOLIM TE U IME ALLAHA   VOLIM TE U  IME ALLAHA Icon_minitimeThu Apr 16, 2009 3:40 pm

Super mašaAllah, da te Allah nagradi.
Ps: Samo u naslovu stavi ''u'' umjesto ''i''
Na vrh Go down
 
VOLIM TE U IME ALLAHA
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Osloni se na Allaha u tome ti je spas

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bosnjacki forum :: Islam-
Idi na: