Bosnjacki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 STAV ISLAMA O RUKOVANJU ...

Go down 
AutorPoruka
Lejla
Admin
Admin
Lejla



STAV ISLAMA O RUKOVANJU ... Empty
KomentarNaslov komentara: STAV ISLAMA O RUKOVANJU ...   STAV ISLAMA O RUKOVANJU ... Icon_minitimeMon May 25, 2009 8:38 pm


Čuvanje ruku od rukovanja sa ženama koje nisu halal



Znaj, brate,sestro da nije dozvoljeno rukovati se sa ženama sa kojim čovjek nije u bračnoj ili rodbinskoj vezi. Zabrana se odnosi i na privremeno zabranjene žene (npr. svastike)


Preneseno je od Ma`kila ibn Jesara, radijAllahu `anhu, da je Poslanik, sallallahu `alejhi we sellem, rekao:


„Bolje vam je da budete ubodeni u glavu željeznom iglom, nego da dodirnete ženu koja vam nije halal.“

(Taberani, Bejheki i Er-Ravejani, rahimehumullah, a Albani za njega kaže: „Lanac prenosilaca je dobar.“)

Rukovanje sa ženama većina učenjaka sva četiri mezheba , i drugi, smatraju zabranjenim.


Hanefijski mezheb:

Autor djela Ed-Durru el-muhtaru je rekao:
"Nije dozvoljeno dodirivati lice i šake žena makar ne bilo opasnosti od strasti."


Malikijski mezheb:


Rekao je šejh Ahemd ibn Muhammed ibn Ahmed ed-Derdir, rahimehullah: „Nije dozvoljeno rukovati se sa ženom makar bila stara.“


Šafijski mezheb:


Rekao je Ebu Zura`, rahimehullah:
"Zabranjeno je dodirivati žene strankinje.“
Isto to su rekli imami Nevevi i Ibn Hadžer,
rahimehumullah:


Hanbelijski mezheb:


Rekao je Muhammed ibn Abdullah ibn Mihran, rahimehullah:

“Upitan je imam Ahmed, rahimehullah, o rukovanju sa ženom pa je rekao:
“ Nije dozvoljeno.“ Bio je strog u vezi s tim. Upitao sam ga: „Može li se rukovati preko odjeće?“ Rekao je:“Ne!“ “

Rekao je šejh Muhammed Sultan el-Ma`sumi, rahimehullah:

„Rukovanje sa ženama strankinjama nije dozvoljeno, bez obzira
bilo sa strašću ili ne, bila mlada ili stara žena.“


To su fetve učenjaka iz sva četiri mezheba, Allah im se smilovao, i to je istina po tom pitanju. Ko skrene s toga uradio je to po svojim strastima , a ne po Allahovoj, `azze we dželle, uputi.


Neke sumnje i nejasnoće:


Neki ljudi kažu:„ Ja se rukujem sa ženama bez ikakve strasti i bez loših namjera. Da li je to zabranjeno?“

Odgovor: Da, zabranjeno je, jer se bezgriješni, čista i bogobojazna srca,
sallallahu `alejhi we sellem, nikada nije rukovao sa ženama.
`Aiša, radijAllahu `anha prenosi:

„Nikada Poslanik, sallallahu `alejhi we sellem, nije dodirnuo ruku tudje žene .“ (Tj. s kojom nije imao dozvoljene bračne odnose)

Drugi pitaju: „ Ja znam da je rukovanje sa ženama zabranjeno, ali me stid, na primjer, odbiti rodicu kada pruži ruku. Da li je to nužda?“


Odgovor: To nije šerijatom dozvoljena nužda jer su žene pružile svoje ruke da stave svoje ruke na Poslanikovu, sallallahu `alejhi we sellem, ruku prilikom davanja prisege, ali je on to odbio i rekao:
„Ja se ne rukujem sa ženama.“


(Tirmizi 3/77, Nesai 7/149, Malik 2/983. Tirmizi, rahimehullah, je rekao: „Hadis je hasen-sahih.“ Albani ga je ocijenio vjerodostojnim u svome djelu Es-Sahiha, hadis br.529)

Neki kažu: „Preneseno je od Omera, radijAllahu`anhu, da se rukovao sa ženama prilikom davanja prisege.“



Odgovor: Tu predaju je zabilježio Taberani, rahimehullah, i lanac prenosilaca je veoma slab te ne može poslužiti kao dokaz.

Ukratko, muslimanu nije dozvoljeno rukovati se sa bilo kojom ženom strankinjom. A strankinjom se smatra svaka žena s kojom se čovjek može oženiti.


Preneseno iz knjige: „Zaštita od džina i šejtana“ autora Vehid Abdusselama Balija.
Na vrh Go down
 
STAV ISLAMA O RUKOVANJU ...
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» STAV ISLAMA I MEDICINE O PUSENJU
» Serijatski stav o muzici
» PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA
» DESET STVARI KOJE IZVODE COVJEKA IZ ISLAMA

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bosnjacki forum :: Islam-
Idi na: